23.07.2018
W ostatnich artykułach dotyczących zmian w prawie związkowym w polskiej piłce nożnej, wprowadzonych na posiedzeniu Zarządu PZPN w dniu 23 maja 2018 roku. Było więc o: nowelizacjach przepisów rozgrywkowych, zmianach w zasadach ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników w polskiej piłce nożnej cz. 1 i cz. 2 oraz wprowadzeniu wymogu młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski i zmianach w programie Pro Junior System. Dziś natomiast będzie o szczegółowych kryteriów licencyjnych dla klubów Ekstraklasy, I i II ligi, w zakresie infrastruktury, obowiązujących w sezonie 2019/2020 i następnych.
Pamiętamy sytuację z ubiegłego sezonu rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy z grą Sandecji Nowy Sącz w Niecieczy, jakieś drobne – delikatnie mówiąc – „nieporozumienia” z biletami, czyli to że bilety trzeba było sobie kupić w Nowym Sączu, a nie w Niecieczy. Pamiętamy też to, że stadion w Niecieczy gościł najwięcej meczów ligowych w sezonie, bo w każdej kolejce było spotkanie, bowiem gospodarzami meczów były zarówno Bruk Bet Termalica Nieciecza na co dzień korzystająca z tego stadionu, jak Sandecja, która miała mieć nowy stadion w Nowy Sączu, ale takowy do tej pory nie powstał. Zresztą teraz w I lidze, Sandecja może zagrać w Nowym Sączu, bo ten stadion spełnia wymogi. Poza wszystkim i Sandecja i Termalica opuściły szeregi Ekstraklasy – to tak dla przypomnienia - sportowo.
Była też sytuacja w rundzie finałowej, kiedy to zarówno Bruk Bet Termalica, jak i Sandecja były gospodarzami meczu w tej samej kolejce i o tej samej godzinie. Udało się z niej wybrnąć, bo BBT zagrał u siebie w Niecieczy, a Sandecja w roli gospodarza w Mielcu.
Problem nie jest we współdzieleniu stadionu. W nowym sezonie zagrają wszak w Krakowie na stadionie miejskim przy ul. Reymonta, zarówno Ekstraklasowa Wisła, jak i beniaminek I ligi – Garbarnia Kraków i terminowo na pewno da się to podzielić. Na jednym stadionie w Bielsku-Białej grały I-ligowe Podbeskidzie i III-ligowa BKS Stal, bo tam wycofała się rozgrywek. I tam problemu nie było.
Problem był natomiast w Nowym Sączu i tkwił w rezygnacji z planów budowy nowego stadionu dla Sandecji bądź modernizacji dotychczasowego obiektu, który powodował, że klub grał w najwyższej klasie rozgrywkowej prawie 100 kilometrów od „domu” czyli swojej siedziby, a to kibiców na pewno nie napędzało. Do tego piłkarze Sandecji nie mogąc na co dzień trenować na stadionie meczowym, a nawet w miejscowości meczowej, nawet w roli gospodarza byli gośćmi, co zresztą podkreślali w wywiadach telewizyjnych.
Takiej sytuacji mają przeciwdziałać przepisy Uchwały Zarządu PZPN nr V/90 z dnia 23 maja 2018 roku w sprawie określenia szczegółowych kryteriów licencyjnych dla klubów Ekstraklasy, I i II ligi, w zakresie infrastruktury, obowiązujących w sezonie 2019/2020 i następnych.
Uchwałą zostały wprowadzone dodatkowe wymogi infrastrukturalne do przepisów licencyjnych PZPN dla klubów Ekstraklasy, I ligi, II ligi. Zgodnie z art. 1 pkt 1, począwszy od sezonu 2019/2020, stadion Wnioskodawcy, na którym klub rozgrywać będzie mecze w ramach rozgrywek Ekstraklasy, musi znajdować się w miejscowości, w której znajduje się siedziba Klubu. Wszelkie zmiany miejsca siedziby klubu mające na celu obejście przedmiotowego kryterium, będą uznawane przez organy licencyjne za niespełnienie przedmiotowego kryterium. Zgodnie natomiast z pkt 2, drużyny klubów, które w sezonie 2018/2019 ukończą rozgrywki I ligi na miejscach 1-6 będą mogły uzyskać bezpośredni awans do rozgrywek Ekstraklasy lub uczestniczyć w meczach barażowych pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów infrastrukturalnych określonych w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej Podręcznik):
- Pojemność stadionu zgodnie z kryterium I.08 Podręcznika,
- Oświetlenie zgodnie z kryterium I.10 Podręcznika,
- Zadaszone miejsca siedzące zgodnie z kryterium I.13 Podręcznika,
- Podgrzewana murawa zgodnie z kryterium I.16 Podręcznika.
Uchwała wprowadza też regulacje, które będą obowiązywać począwszy od sezonu 2020/2021. I tak w I lidze, stadion Wnioskodawcy będzie musiał posiadać system Podgrzewania murawy zgodnie z kryterium I.16 Podręcznika Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 (dalej Podręcznik), a w II lidze, drużyny klubów które w sezonie 2019/2020 ukończą rozgrywki II ligi na miejscach 1-6 będą mogły uzyskać bezpośredni awans do I ligi lub uczestniczyć w meczach barażowych pod warunkiem spełnienia następujących kryteriów infrastrukturalnych:
- Oświetlenie zgodnie z kryterium I.10 Podręcznika
- Podgrzewana murawa zgodnie z kryterium I.16 Podręcznika
Kryteria określone w art. 1 Uchwały zostaną oczywiście uwzględnione we właściwych Podręcznikach Licencyjnych dla klubów Ekstraklasy, I, II ligi na kolejne sezony, zaś niezależnie od kryteriów określonych w art. 1 kluby uczestniczące w poszczególnych klasach rozgrywkowych muszą spełniać pozostałe kryteria licencyjne określone we właściwych przepisach licencyjnych (art. 2 Uchwały nr V/90).
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.