01.07.2013
Dzisiaj w nocy zakończyła się kolejna edycja Pucharu Konfederacji. Turniej ten z pewnością będzie kojarzony z techniką Goal-Line, która na tej imprezie pierwszy raz miała zastosowanie w spotkaniach reprezentacji narodowych. Abstrahując od technicznych aspektów tego systemu warto zwrócić uwagę na dotyczące go regulacje prawne, o których istnieniu zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę.
Wprawdzie o zastosowaniu tej technologii na turnieju w Brazylii poinformowano w kwietniu, zasady korzystania zostały określone już 3 sierpnia ubiegłego roku, kiedy to FIFA wydała okólnik nr 1315. W skrócie okólniki te można określić jako pisma zawierające określone wskazówki dla podległych federacji piłkarskich. Jednym z tych dokumentów, o którym pośrednio było głośno na naszym krajowym podwórku, był okólnik nr 1322 z 25 października ubiegłego roku, w którym była mowa o tzw. sędziach bramkowych (m.in. ich obowiązkach oraz sposobach ustawiania się). Jak dobrze wiemy, sędziowie bramkowi uczestniczyli w spotkaniach przez większą część zakończonego sezonu w Ekstraklasie, jednak po skandaliczej pomyłce sędziego w spotkaniu Legii z Wisłą powrócono do klasycznej obsady sędziowskiej. Federacje sportowe mają względną swobodę w dostosowywaniu swoich przepisów do zmian proponowanych w okólnikach, a kwestia ta jest określana osobno w każdym z dokumentów.
Wracając do Goal-Line: prawne zmiany zaszły przede wszystkim w Przepisach gry w piłkę nożną (dokument jeszcze w starej wersji dostępny jest na stronie PZPN). Korekty dotyczą boisk piłkarskich (art. 1), piłki (art. 2), sędziego (art. 5), na którego nałożono nowe obowiązki, m.in. sprawdzania systemu przed meczem, ale przede wszystkim przepisów określających uznanie bramki (art.10). Niewykluczone, że w przyszłości zmiany te zostaną szerzej przedstawione w odrębnym artykule.
Miejmy nadzieję, że system Goal-Line po pewnych korektach przepisów sportowych, nie doprowadzi do takich kuriozalnych sytuacji, jak ta w meczu Anglii z Niemcami na poprzednim Mundialu, kiedy to nie uznano ewidentnie prawidłowego gola. Warto dodać, że technologia Goal-Line będzie stosowana w angielskiej Premier League, więc już za kilka miesięcy będzie można obiektywnie ocenić pierwsze efekty funkcjonowania nowego systemu.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.