05.12.2019
23 listopada doszło do nietypowej transakcji transferowej. Mimo zamkniętego okienka transferowego zawodnik zmienił pracodawcę i przeniósł się między klubami. Na jakich zasadach doszło do takiej transakcji?
Mateusz Kuchta był w tym sezonie piłkarzem Zagłębia Lubin. Bramkarz ten nie miał okazji do występów w ekstraklasowym klubie. W związku z tym 23 listopada zmienił on pracodawcę i podpisał kontrakt z pierwszoligową Odrą Opole. Jak to możliwe, że mimo zamkniętego okienka transferowego doszło do międzyklubowego transferu?
Uchwała PZPN
Do transferu między klubami poza wyznaczonymi terminami może dojść tylko w wyjątkowych sytuacjach. Wyjątki takie przewiduje Uchwała nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej. Dokument ten reguluje osiem kwestii: a) status zawodników, b) prawa i obowiązki zawodników, c) zasady i tryb zgłaszania oraz potwierdzania zawodników, d) zasady i tryb zmiany przynależności klubowej przez zawodników, e) zasady i tryb uprawniania zawodników do gry, f) zasady przeprowadzania zagranicznych transferów zawodników występujących w polskich klubach, g) uprawnianie do gry zawodników – cudzoziemców, h) sprawy finansowe.
Właśnie na podstawie wspomnianej uchwały doszło do transakcji z 23 listopada.
Wyjątkowe sytuacje
Rozdział czwarty dokumentu reguluje zasady i tryb zmiany przynależności klubowej przez zawodników. Paragraf 27 przewiduje wyjątkowe sytuacje, w przypadku których można dokonać ruchów transferowych poza wyznaczonymi terminowo okresami, czyli tzw. okienkami transferowymi. Są to następujące przypadki:
a) rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej lub gimnazjum, z uwzględnieniem postanowień ust. 3,
b) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, którego nie łączy żadna umowa z klubem i który w okresie ostatnich 12 miesięcy nie brał udziału w żadnych rozgrywkach piłkarskich w Polsce lub za granicą,
c) w razie rozwiązania umowy (kontraktu) z zawodnikiem za porozumieniem stron wskutek wycofania się I zespołu z rozgrywek piłkarskich na przykład w związku z likwidacją klubu lub sekcji piłki nożnej, zmianą zakresu działalności klubu lub ogłoszeniem upadłości klubu, z uwzględnieniem postanowień Uchwały Uchwała nr IV/128 z dnia 17 kwietnia 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczególnych zasad potwierdzania i uprawniania zawodników do gry w przypadku wycofania drużyny klubu z rozgrywek piłkarskich,
d) prawomocnej decyzji lub decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu lub nieważności kontraktu,
e) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika występującego na pozycji bramkarza w sytuacji przewlekłej kontuzji lub choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, przynajmniej dwóch bramkarzy, zgłoszonych do rozgrywek w danej klasie rozgrywkowej,
f) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika, który dotychczas nigdy nie był potwierdzony do żadnego klubu,
g) gdy wystąpienie PZPN o wydanie ITC nastąpiło przed zakończeniem okresu transferowego.
Przypadek Odry
W opisywanym przypadku doszło do zastosowania wyjątku opisanego literą e) gdy zmiana przynależności klubowej dotyczy zawodnika występującego na pozycji bramkarza w sytuacji przewlekłej kontuzji lub choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, przynajmniej dwóch bramkarzy, zgłoszonych do rozgrywek w danej klasie rozgrywkowej.
W Odrze Opole doszło do kontuzji dwóch bramkarzy zgłoszonych i występujących w I lidze – Kacpra Rosy oraz Artura Krysiaka. W związku z tym umożliwiło to klubowi z Opola skorzystanie z zapisów uchwały i dokonanie transferu poza okienkiem transferowym. Z takiej możliwości bardzo szybko skorzystano i pozyskano bramkarza Zagłębia Lubin. Kontrakt z Odrą, zgodnie z prawem, podpisał więc Mateusz Kuchta i golkiper ten zdążył zanotować dwa występy w zakończonej 1 grudnia na zapleczu Ekstraklasy rundzie.
(Stadion w Opolu, fot. wikipedia)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.