25.04.2023
Ostatnio pisaliśmy o tym kiedy można zmienić klub poza oknem transferowym? Wyjątki obejmujące piłkarzy i piłkarki, a dziś o transferze definitywnym zawodnika (piłkarza/piłkarki) o statusie amatora, bo taki transfer jest jak najbardziej możliwy na podstawie § 28 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej (dalej: Uchwała).
Zawodnicy o statusie amatora mogą być transferowani definitywnie na zasadach przewidzianych dla zawodników profesjonalnych, przy czym powyższa zmiana następuje na podstawie umowy między zainteresowanymi klubami i może mieć charakter odpłatny (§ 28 ust. 1 Uchwały). A co jeśli nie będzie porozumienia między klubami? Odpowiedź znajdujemy w § 28 ust. 2 Uchwały. Jeżeli kluby nie dogadają się w sprawie przynależności klubowej zawodnika – amatora to o jego przynależności klubowej rozstrzyga odpowiedni organ Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, w przypadku klubów z różnych związków piłki nożnej - Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, zaś w przypadku klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy – właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy. Z wnioskiem o rozstrzygnięcie kwestii przynależności klubowej, mogą wystąpić klub pozyskujący lub odstępujący.
Właściwość organów została określona w § 29 Uchwały. Organami I instancji są:
- właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy – w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach Ekstraklasy;
- Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach I i II ligi, Ekstraligi, I ligi i II ligi kobiet oraz w sytuacji sporu między klubami, których siedziby znajdują się na terenie różnych związków piłki nożnej;
- właściwy organ związku piłki nożnej w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach III ligi, prowadzonych przez ten Związek;
- właściwy organ związku piłki nożnej w sytuacji zmiany przynależności klubowej zawodnika do klubu uczestniczącego w rozgrywkach prowadzonych przez ten Związek.
Z kolei organami właściwymi do podejmowania decyzji w II instancji w sprawach zmiany przynależności klubowej zawodników są:
- Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN w stosunku do decyzji podjętych w I instancji przez właściwy organ spółki prowadzącej i zarządzającej rozgrywkami Ekstraklasy i Komisję ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN;
- Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego w stosunku do decyzji podjętych w I instancji przez właściwy organ związku piłki nożnej prowadzący rozgrywki III ligi;
- komisja odwoławcza Związku Piłki Nożnej w stosunku do decyzji podjętych w I instancji przez właściwy organ związku piłki nożnej.
Termin na wniesienie odwołania od decyzji I instancji wynosi 3 dni od daty otrzymania decyzji wraz z uzasadnieniem. Decyzje podjęte w II instancji są ostateczne.
Warto też jeszcze przypomnieć już w szerszym kontekście nie tylko zmiany przynależności przez piłkarzy / piłkarki amatorów, ale również zawodników / zawodniczki profesjonalnie uprawiające piłkę nożną, że za potwierdzanie i uprawnianie zawodników do gry w rozgrywkach wszystkich klas pobierane są opłaty. Związki piłki nożnej (wojewódzkie) ustalają we własnym zakresie. W niektórych przypadkach, a konkretnie tych określonych w § 37 ust. 18 Uchwały, wojewódzkie związki piłki nożnej mogą zwolnić kluby od opłat.
Opłaty za potwierdzanie i uprawnianie zawodników do gry w rozgrywkach wszystkich klas ustalają we własnym zakresie związki piłki nożnej, z uwzględnieniem postanowień § 37 ust. 18.
Warto przedstawić przepisy § 37, bo tam zostały przedstawione wysokości opłat:
§ 37
W przypadku, gdy ekwiwalent transferowy, ekwiwalent za wyszkolenie lub kwota odstępnego przekazywana jest w ratach, wówczas wpłata całej wymaganej kwoty nastąpi w ciągu 14 dni od dokonania zapłaty I raty.
W przypadku, gdy ekwiwalent transferowy, ekwiwalent za wyszkolenie lub kwota odstępnego przekazywana jest w ratach, wówczas opłata 1,5% na rzecz PZPN również następuje w ratach, w ciągu 14 dni od terminów płatności każdej z rat.
▪ dla zespołów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy: 2.500 zł
▪ dla zespołów uczestniczących w rozgrywkach I ligi : 1.500 zł
▪ dla zespołów uczestniczących w rozgrywkach II ligi: 1.000 zł
Wierzymy, że udało nam się przybliżyć tę tematykę. Gdyby mieli Państwo pytania, prosimy o kontakt na bok@milldyvax.com
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.