27.08.2019
Na piłkarskim rynku transferowy z roku na rok dochodzi do coraz większej liczby transferów.Kluby często wyszukują młodych, utalentowanych zawodników. Przyjrzymy się, jak przepisy FIFA regulują powyższą kwestię.
Konkurencja na rynku transferowym jest bardzo duża. Nic więc dziwnego, że kluby na całym świecie inwestują pieniądze w sieci skautingowe, aby jak najszybciej znajdować i ściągać do siebie utalentowanych piłkarzy. Nad prawidłowością transferów piłkarzy poniżej osiemnastego roku życia musi czuwać Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. FIFA w jednym ze swoich dokumentów reguluje kwestię tego typu transferów.
Dokument FIFA
O ochronie niepełnoletnich przy piłkarskich transferach mówi nam dokument FIFA: „Regulations on the Status and Transfer of Players”. Informację o międzynarodowych transferach dotyczących graczy poniżej osiemnastego roku życia znajdziemy w rozdziale szóstym tego dokumentu, a dokładna regulacja dotycząca ochrony piłkarzy niepełnoletnich jest w artykule 19.
Ochrona niepełnoletnich
Ustęp pierwszy wspomnianego artykułu 19. zawiera ogólną regulację i mówi o tym, że międzynarodowe transfery piłkarza są dozwolone tylko wówczas, gdy dany zawodnik ukończył osiemnaście lat. Dla Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej to ten wiek stanowi granicę – wszyscy piłkarze poniżej osiemnastego roku życia podlegają szczególnej ochronie.
Trzy wyjątki od reguły
Od powyższej zasady ustęp drugi artykułu 19 przewiduje trzy wyjątki:
a) gdy rodzice piłkarza przeprowadzą się do kraju, gdzie jest jego nowy klub, ale muszą zrobić to z powodów nie związanych z piłką nożną
b) Przeniesienie następuje na terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a dany gracz jest między 16 do 18 rokiem życia. W takim przypadku nowy klub musi spełniać następujące obowiązki:
i. Zapewnia zawodnikowi odpowiednią edukację piłkarską lub szkolenie zgodne z najwyższymi standardami krajowymi.
ii. Piłkarz powinien mieć zapewnioną odpowiednią edukację oraz treningi piłkarskie. Oprócz nauki gry w piłkę nożną, należy zapewnić graczowi kształcenie, które pozwoli mu kontynuować inną karierę, niż piłkarska, w przypadku zakończenie profesjonalnego uprawiania tego sportu.
iii. Podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do tego, aby piłkarz miał najlepszą możliwą opiekę oraz warunki (optymalny standard życia u rodziny, która przyjmie zawodnika lub w innym miejscu zakwaterowania przez klub, wyznaczenie mentora w klubie itd.).
iv. Przy rejestracji zawodnika klub powinien przedstawić właściwej federacji dowód na spełnienie wyżej wymienionych obowiązków.
c) Piłkarz mieszka nie dalej niż 50 kilometrów od granicy państwowej i klub, w którym ma być zarejestrowany w sąsiednim państwie znajduje się także nie dalej niż 50 kilometrów od granicy. Maksymalny dystans między zamieszkania gracza a siedzibą klubu może wynosić 100 kilometrów. W takich przypadkach piłkarz musi nadal mieszkać w domu, a obie federacje muszą wyrazić wyraźną zgodę.
Należy zatem podkreślić, że przepisy są tak skonstruowane by uniknąć transferowania niepełnoletnich piłkarzy jak dorosłych, ale też zapobiec pozornym czynnościom prawnym mającym na celu faktyczny transfer niepełnoletniego piłkarza mimo zakazu transferowania takich zawodników.
Tak wyglądają podstawowe wyjątki od wspomnianej zasady zakazu transferów piłkarzy poniżej osiemnastego roku życia. Klub chcący sprowadzić do siebie niepełnoletnich piłkarzy muszą ściśle przestrzegać opisanych przepisów. FIFA stara się skrupulatnie nadzorować to, czy przepisy nie są łamane, a w przypadku, gdy dojdzie do złamania prawa, może wszczynać procedury umożliwiające karanie zespołów.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.