26.11.2019
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w październiku uchwalił regulamin rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w roku 2020. Będzie to już trzecia edycja tego turnieju, która stanowi kontynuację inicjatywy mającej na celu popularyzacją piłki nożnej i aktywizację dzieci w całej Polsce.
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej spotkał się 16 października. Podczas obrad przyjęto szereg uchwał, a dwie z nich Uchwała nr X/164 oraz Uchwała nr X/165 dotyczą regulaminów przyszłorocznych rozgrywek o Puchar Prezesa. Turniej ten odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: do lat jedenastu oraz do lat dwunastu.
Piłka nożna w całej Polsce
Celów takiego turnieju jest z pewnością wiele. Podstawowymi są popularyzacja piłki nożna oraz aktywizacja dzieci w nasilającej się erze cyfrowej. Turniej ma charakter ogólnopolski i turnieje eliminacyjne będą odbywać się we wszystkich szesnastu województwach. Już w paragrafie pierwszych uchwalonych regulaminów możemy przeczytać o pierwszej z wspomnianych kwestii:
Rozgrywki są jedną z form popularyzacji piłki nożnej oraz selekcji utalentowanej młodzieży, a zarazem formą rywalizacji sportowej w okresie zimowym na terenie poszczególnych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.
W postanowieniach ogólnych przyjęto także, że rozgrywki prowadzi Komisja ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN, a sam turniej zostanie rozegrane w dwóch etapach:
a) rozgrywki eliminacyjne, przeprowadzone przez poszczególne Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej, z udziałem drużyn klubów – członków właściwych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej i PZPN.
b) Turniej finałowy, organizowany przez PZPN, z udziałem zwycięzców rozgrywek eliminacyjnych.
Kto może wziąć udział w rywalizacji?
Obie przyjęte uchwały są zbieżne. Oczywiście głównym kryterium rozróżnienia jest wiek zawodników. W pierwszym turnieju zgodnie z paragrafem czwarty punktem pierwszym udział mogą wziąć:
(…) zawodnicy, którzy w 2020 r. kończą 11 rok życia i młodsi tj. urodzeni w 2009 roku i młodsi, potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry, w systemie Extranet, przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Z kolei w drugich rozgrywkach do lat dwunastu rywalizować mogą:
(…) zawodnicy, którzy w 2020 r. kończą 12 rok życia i młodsi tj. urodzeni w 2008 roku i młodsi, potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry, w systemie Extranet, przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Może dojść także do sytuacji, gdy w obu kategoriach do turnieju finałowego dojdzie ten sam klub, a któryś z zawodników będzie spełniał kryterium w obu kategoriach wiekowych. W takim przypadku zgodnie z przyjętymi uchwałami może on zagrać tylko w jednym turnieju:
W przypadku awansu drużyn jednego klubu do Turnieju Finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2020 oraz Turnieju Finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2020, zawodnik może uczestniczyć tylko w jednym Turnieju Finałowym.
W obu kategoriach do finału awansuje szesnaście drużyn, które zwyciężą w poszczególnych turniejach eliminacyjnych. Same przepisy rozgrywania meczów i rywalizacji są dosyć jasne. Szesnaście drużyn zostanie podzielonych w drodze losowania na cztery grupy. Po rywalizacji każdym z każdym do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze ekipy. Następnie zostaną rozegrane ćwierćfinały, półfinały oraz finał.
Dodatkowe regulacje
Przy omawianiu regulacji turnieju o Puchar Prezesa PZPN 2020 warto jeszcze wspomnieć cztery inne przepisy. Po pierwsze kadry drużyn na turniej finałowy mogą składać się maksymalnie z dziesięciu zawodników i towarzyszących im dwóch opiekunów. Po drugie to Polski Związek Piłki Nożnej pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia kadr uczestniczących w turnieju finałowym.
Ponadto w uchwalonych regulaminach przewidziano nagrody dla dwóch najlepszych drużyn. Zwycięska drużyna otrzyma Puchar Prezesa PZPN oraz dwanaście sztuk pamiątkowych medali w kolorze złotym, a ekipa, która zajmie drugie miejsce otrzyma dwanaście sztuk pamiątkowych medali w kolorze srebrnym.
Inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, która narodziła się i pierwszy raz została zrealizowana w 2018 roku, jest kontynuowana i rozwija się. Z roku na rok w turniejach eliminacyjnych w całej Polsce udział bierze coraz większa liczba drużyn. W przyszłorocznej trzeciej już edycji można być pewnym, że pod tym względem padną kolejne rekordy.
(fot. PZPN)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.