22.03.2017
W zeszłym tygodniu we wpisie dotyczącym nowej platformy WADA „Speak Up!” przypomnieliśmy o założeniach Programu i Polityki Informowania o Nieprawidłowościach WADA (Whistleblower Program and Policy) oraz wskazaliśmy na możliwość zwarcia z WADA umowy o współpracy jako demaskator. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się podstawowym elementom przedmiotowej umowy.
W ramach Programu mamy do czynienia z dwoma kategoriami informatorów: informatorami zwykłymi (informants) oraz demaskatorai (whistleblowers). W zależności od posiadanego statusu danej osobie przysługuje inny zakres praw oraz nałożone są na nią inne obowiązki. Zgodnie z art. 1.1.2 Programu informator zwykły staje się demaskatorem po formalnym przyznaniu przez WADA statusu demaskatora i podpisaniu odpowiedniej umowy. Jak wynika zatem z literalnego brzmienia art 1.1.2. Programu oraz jak zostało to podkreślone w art. 3.2 Programu podpisanie wspomnianej umowy jest niezbędnym wymogiem dla wejścia w życie wcześniej przyznanego statusu demaskatora. Zgodnie z art. 3.2. Programu umowa o współpracy (Whistleblower Agreement) zostaje w zawarta w celu uregulowania następujących kwestii:
Wspomniane kwestie muszą być uregulowane w umowie w taki sposób, aby pozostawały spójne z przepisami Programu. W związku z powyższym demaskatorowi przyznaje się następujące prawa: wszystkie prawa, jakimi cieszy się osoba będąca informatorem (m.in. prawo do uzyskania porady w związku z zamiarem zawiadomienia o naruszeniu, podstawowe prawa informacyjne), prawo do środków ochronnych i świadczeń (wynagrodzenia), prawo do uzyskania porady od wyznaczonego pracownika WADA w zakresie prowadzonego postępowania, prawo do regularnej informacji o prowadzonym postępowaniu, o wynikach śledztwa oraz o zmierzonym sposobie poinformowania opinii publicznej o wynikach postępowania i potencjalnej karze. Z drugiej strony na demaskatora umową nakłada się m.in. obowiązek powstrzymywania się od naruszania przepisów antydopingowych i innych działań lub zaniechań, które mogłyby zakłócić śledztwo, każdorazowego uzyskiwania zgody Wydziału Śledczego WADA przed podjęciem jakiegokolwiek działania w ramach śledztwa, obowiązek współpracy w zgodzie z postanowieniami umowy, obowiązek składania zeznań i udzielania informacji, obowiązek zachowani ścisłej poufności w związku z postępowaniem. Ostatni z wymienionych obowiązków jest obłożony szczególnym reżimem, gdyż jego naruszenie skutkuje natychmiastowym wygaśnięciem umowy o współpracy i utrata wynikających z niej praw demaskatora. Obowiązek zachowania poufności o śledztwie co do zasady obowiązuje także po jego zakończeniu.
Kwestia środków ochronnych przysługujących demaskatorowi została określona w art. 3.3 Programu. Środki ochronne mają na celu zabezpieczenie osoby demaskatora przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami wynikającymi ze współpracy podjętej z WADA. Na podstawie umowy o współpracy WADA przede wszystkim zapewnia demaskatorowi poufność i ochronę tożsamości, a także ochronę przed działaniami odwetowymi na demaskatorze. Ponadto, na podstawie umowy WADA może zapewnić demaskatorowi zewnętrzną pomoc prawną oraz jeżeli okoliczności tego wymagają, współpracować z odpowiednimi organami w celu zapewnienia demaskatorowi i jego rodzinie ochrony przed fizyczną napaścią. Niemniej jednak wymaga podkreślenia, że art. 3.3.4 Programu stanowi wprost, że WADA samodzielnie nie może zapewnić takiej ochrony.
Kończąc analizę dotyczącą elementów umowy o współpracy wspomnieć należy o korzyściach jakie może uzyskać osoba decydująca się na współpracę z WADA. Przede wszystkim, jeżeli osoba taka stoi przed zarzutem naruszenia przepisów antydopingowych, to decydując się na podpisanie umowy o współpracy może ona uzyskać korzyści wynikające z udzielenia tzw. znacznej pomocy (substantial assistance) w rozumieniu art. 10.6.1 Światowego Kodeksu Antydopingowego. Przypomnijmy, że w związku z udzieleniem znacznej pomocy Światowy Kodeks Antydopingowy przyznaje możliwość zawieszenia części orzeczonej kary wykluczenia. Pozostałe świadczenia, jakie może uzyskać demaskator, obejmują wsparcie materialne i finansowe oraz przyznanie przez WADA nagrody finansowej na wniosek demaskatora, który będzie rozpatrzony dopiero po zamknięciu postępowania. Podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 3.4.3 Programu informacje dotyczące przyznanej nagrody finansowej w całości objęte są tajemnicą, do której zachowania zobowiązane są wszystkie strony.
Jak wynika z powyższej analizy umowa o współpracy w ramach Programu zapewnia demaskatorowi szereg praw i korzyści, a gwarantowane środki ochronne w sposób kompleksowy zabezpieczają jego interesy. Nakładane umową obowiązki nie wydają się natomiast nadmiernie uciążliwe i związane są przede wszystkim z koniecznością zapewnienia poufności i prawidłowego przebiegu postępowania. Taka konstrukcja z pewnością zachęci do współpracy z WADA potencjalnych informatorów.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.