08.12.2017
Kluby by mogły prawidłowo się rozwijać i funkcjonować w dzisiejszym świecie, nierzadko potrzebują wsparcia sponsora, który zapewni im byt. W tym celu zawierane są liczne umowy sponsoringu.
Umowa sponsoringu jest tzw. umową nienazwaną, zawieraną w ramach tzw. swobody umów, wyrażonej w treści art. 3531 Kodeksu cywilnego.
Strony zawierające taką umowę mogą ułożyć swój stosunek prawny według własnego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Istotnym aspektem jest zobowiązujący i odpłatny charakter tej umowy, a zatem również wzajemny, stąd nie winno się jej mylić z umową darowizny, co często niestety ma miejsce.
Ponieważ wspomniana umowa sponsoringowa daje korzyści każdej ze stron, należy wykazać się znajomością tematu przy tworzeniu wzajemnych obowiązków i zasad odpowiedzialności. Jest to o tyle kluczowe, że rzutować może później i na samo funkcjonowanie klubu, jak i jego postrzeganie wśród jego kibiców.
Typy umów sponsoringowych
W obrocie prawnym spotykamy różne typy umów sponsoringowych. Możemy je podzielić na jednorazowe lub ramowe, a nawet wieloletnie. Do każdej z nich strony mogą przewidzieć skorzystanie z tzw. OWU, czyli ogólnych warunków umowy, które określają najważniejsze kwestie i stanowią podstawę wyjściową do kolejnych umów szczegółowych. Najczęściej umowy sponsorskie określają świadczenia rzeczowe lub usługowe, ale także wykorzystania licencji do znaków towarowych i innych praw.
Jak wspomniano na wstępie, umowa sponsoringowa daje olbrzymie możliwości marketingowe przedsiębiorcom chcącym zaistnieć w świadomości lokalnej społeczności, albo, jeżeli mamy do czynienia z klubem ogólnopolskim, również w świadomości wszystkich kibiców danego sportu, ponieważ treść współpracy, a zatem i reklamy danego przedsiębiorcy, można dopasować do zapotrzebowania i możliwości każdej branży.
Kit sponsorship
Najczęściej spotykanym przykładem zastosowania umów sponsoringowych w sporcie są kontrakty dotyczące obrandowania logotypami lub nazwą sponsora strojów drużyny – tzw. kit sponsorship. Warto pamiętać, że klub nie musi ograniczać się do jednego sponsora na strojach. Najlepszym przykładem w piłce nożnej jest tu chociażby Chojniczanka Chojnice. Należy jednak pamiętać, aby tak określić prawa i obowiązki stron w każdej z tych umów, aby jedna nie blokowała drugiej. To samo dotyczy dresów, czy strojów treningowych. Najnowszym przykładem jest tu AS Roma, która w ramach takiej właśnie umowy ma otrzymać od swojego sponsora ok. 8 mln euro za sezon.
Naming rights
Umowy sponsoringowe, czasem obejmują możliwość sprzedaży praw do nazwy obiektu sportowego. Pozwala to podreperować budżety klubów, ale wiąże się ze zmianą obrandowania takiego obiektu i jego późniejszym nazewnictwem używanym w obrocie i wszelkich komunikatach, czego należy z należytą starannością pilnować. Ten typ transakcji określa się sformułowaniem naming rights, czyli właśnie sprzedażą praw do nazwy obiektu sportowego.
Rozwój rynku sponsoringowego, a naming rights
Rynek sponsoringu w Polsce cały czas się rozwija. By Państwu przybliżyć nieco temat, jedynie zaznaczę, jaki ma on potencjał. Wyraża się on w tzw. wartości mediowej sponsoringu, czyli kosztu, który należy ponieść, by dotrzeć do określonej liczby odbiorców. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrósł on o ok. 1150 %. Nic zatem dziwnego, że rośnie zainteresowanie reklamą przedsiębiorców przez sport. Poza naturalnymi pozytywnymi skojarzeniami, przynosi on wymierne korzyści.
Eksperci od marketingu sportowego prognozują zwłaszcza wzrost zainteresowania umowami naming rights. Na podstawie takiej umowy firma nabywa pakiet praw do korzystania z wizerunku obiektu sportowego, najczęściej stadionu, tak jak ma to miejsce w przypadku PGE Narodowego, Enea Stadionu, czy wcześniejsza nazwa stadionu warszawskiej Legii – Pepsi Arena. To tylko kilka przykładów, jak firmy mogą korzystać z tak wynegocjowanych pakietów. Przedmiotem kontraktu naming rights jest przede wszystkim określenie praw i obowiązków przyznanych danemu przedsiębiorcy (sponsorowi) przez posiadacza praw do obiektu.
Umowa musi określać szczegółowe zasady współpracy stron oraz zasady odpowiedzialności z tytułu jej naruszenia. Najważniejszym aspektem jest jednak nabycie przez sponsora praw do używania tytułu sponsora tytularnego obiektu, jak i samodzielnego ustalenia logo stadionu w zamian za odpowiednie wynagrodzenie dla właściciela stadionu lub klubu. Oczywiście umowy te są o wiele bardziej szczegółowe. Mogą określać również kwestie umieszczenia logo sponsora w określonych miejscach na stadionie, umiejscowienie reklam dookoła obiektu, organizowanie różnego rodzaju imprez tematycznych, czy też ustanowienie tzw. pakietu hospitality, który pozwala firmie zapewnić sobie pewne miejsce na obiekcie.
Podsumowanie
Jak widzimy, umowy sponsoringowe dają olbrzymie możliwości, a stadion, czy strój danego klubu mogą stać się idealnym miejscem reklamy.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.