29.09.2015
W poprzednim artykule dotyczącym szeroko pojętego statusu zawodnika w piłce nożnej i przynależności klubowej, zatytułowanym „Uprawnianie zawodników w piłce nożnej” pisaliśmy o zasadach i trybie zgłaszania oraz potwierdzania zawodników. Dziś mowa będzie o zasadach i trybie uprawniania oraz o zmianach przynależności klubowej.
Zasady i tryb uprawniania zostały spisane w § 30 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej. W myśl przepisu § 30 ust. 1 szczegółowe zasady uprawniania zawodników do gry określa organ prowadzący rozgrywki. W szczególności ustala formę i sposób przekazania dokumentów niezbędnych do dokonania uprawnienia zawodników do gry. Zatem w zależności od organizatora mogą się one nawet znacząco różnić.
Pełna odpowiedzialność za prawdziwość danych personalnych i sportowych zawartych w wystąpieniu o uprawnienie spoczywa, na klubie, który o to występuje, a organ prowadzący dane rozgrywki obowiązany jest uprawnić zawodnika niezwłocznie, nie później jednak niż w okresie 10 dni od daty otrzymania wystąpienia klubu. Organ prowadzący rozgrywki może też podjąć decyzję o zawieszeniu bądź cofnięciu uprawnienia zawodnika do gry, w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości w dokumentach, na podstawie których dokonano uprawnienia do gry. W przypadku uprawniania do gry zawodnika pozyskanego z klubu zagranicznego, może ono nastąpić po przekazaniu organowi prowadzącemu rozgrywki ITC (International Transfer Certificate). Może się też zdarzyć tak, że polski klub pozyskujący występuje za pośrednictwem PZPN do właściwej federacji o wydanie ITC i wtedy potwierdzenie zawodnika do klubu może mieć charakter warunkowy i nie upoważnia do uprawnienia zawodnika do czasu wydania ITC przez właściwą federację lub na skutek decyzji FIFA.
Teraz o podstawowych zasadach i trybie zmiany przynależności klubowej przez zawodników. Zgodnie z § 21 ust. 1 Uchwały VIII/124, zawodnik może być potwierdzony jednocześnie tylko w jednym klubie. Zawodnicy mogą być potwierdzeni maksymalnie do trzech klubów w sezonie czyli okresie od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego, lecz w tym czasie, zawodnik może uczestniczyć w oficjalnych meczach jedynie w dwóch klubach. Zmiana przynależności klubowej poza pewnymi wyjątkami może następować wyłącznie w okresach (oknach) transferowych. O tych wyjątkach będzie mowa w kolejnym artykule.
Ważna zasada została sformułowana w § 21 ust. 4 Uchwały VIII/124. Klub, który zamierza podpisać kontrakt z zawodnikiem musi poinformować o tym pisemnie aktualny klub zawodnika, zanim rozpocznie negocjacje z zawodnikiem. Kolejna zasadnicza reguła mówi, że zawodnik może podpisać kontrakt z innym klubem wyłącznie jeżeli jego kontrakt lub deklaracja gry amatora wygasły lub wygasną w ciągu sześciu miesięcy (§ 21 ust. 5).
Kluby są zobowiązane do przestrzegania zobowiązań finansowych wobec innych klubów, wynikających z postanowień zawartych umów transferowych. Wszelkie spory majątkowe lub o prawa niemajątkowe mogące być przedmiotem ugody, w tym spory z zakresu postanowień finansowych umów transferowych mają być rozpatrywane Piłkarski Sąd Polubowny, o ile statuty FIFA lub UEFA nie przewidują inaczej (§ 21 ust. 6 i 7). Niezależnie od postanowień § 21 ust. 7, zgodnie z postanowieniami Art. 12 bis FIFA „Regulations on the Status and Transfer of Players”, w przypadku spraw rozpatrywanych przez właściwe organy FIFA, względem klubu nierealizującego w terminie płatności wynikających z postanowień umowy transferowej właściwe organy FIFA mogą zastosować sankcje, jeżeli zwłoka w płatności przekracza okres 30 dni.
Zmiana przynależności klubowej zawodnika może w myśl przepisu § 22 Uchwały VIII/124 nastąpić na podstawie:
a) umowy zawartej między zainteresowanymi klubami, lub
b) oświadczenia klubu o wygaśnięciu umowy (kontraktu) z zawodnikiem, wydanego w ciągu 3 dni od zgłoszenia wniosku o wydanie takiego oświadczenia, lub
c) decyzji podjętej przez organ prowadzący dane rozgrywki związku piłki nożnej właściwy dla klubu pozyskującego, wydanej w oparciu o dokumenty posiadane przez ten organ.
Zawodnik, który ukończył 19 rok życia może zmienić przynależność klubową, jedynie do klubu posiadającego zespół uczestniczący w rozgrywkach piłkarskich seniorów. Niedozwolone są więc zmiany klubu do szkółki piłkarskiej czy akademii, jeśli ta nie posiada zespołu w rozgrywkach seniorskich. Kolejną zasadą jest zasada aneksowania umów, czyli każdy podpisany aneks do umowy transferowej definitywnej lub czasowej musi być najpóźniej w ciągu 7 dni od daty jego podpisania przekazany do organu prowadzącego rozgrywki, a za terminowe przekazanie aneksu do organu prowadzącego rozgrywki odpowiedzialny jest klub pozyskujący zawodnika. Ponadto w treści umowy transferu definitywnego nie wolno zawierać obowiązku powrotu zawodnika do odstępującego klubu w przypadku nie realizacji przez klub pozyskujący kolejnych rat płatności.
Zmiana barw klubowych zawodników do klubów uczestniczących w rozgrywkach Ekstraklasy, I lub II ligi oraz Ekstraligi i I ligi kobiet może nastąpić w okresie jednego z dwóch okresów transferowych (tzw. okien transferowych) przypadających mocy § 23 każdego roku w terminach:
a) od 1 lipca do 31 sierpnia;
b) od 1 lutego do ostatniego dnia lutego.
Natomiast zmiana przynależności klubowej zawodników do klubów uczestniczących w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów, III ligi oraz niższych klas rozgrywkowych, a także II i III ligi kobiet także może nastąpić tylko w okresie jednego z dwóch okien transferowych, ale o ile letnie okno trwa także od 1 lipca do 31 sierpnia, to zimowe rozpoczynające 1 lutego nie kończy się z końcem lutego, ale trwa do dnia rozpoczęcia rozgrywek rundy wiosennej w klasie, do której zawodnik zostaje uprawniony.
Z kolei w przypadku zmiany przynależności klubowej zawodników do lat 16 następuje ona w następujących dwóch oknach transferowych: letnim (1 lipca – 30 września) oraz zimowym (1 lutego – początek rozgrywek rundy wiosennej).
Komplet dokumentów potwierdzających musi być złożony już w terminie, ale potwierdzenie i uprawnienie zawodnika do gry w klubie pozyskującym może nastąpić także po tym terminie. Warunkiem bezwzględnym jest jednak terminowe złożenie dokumentów. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. Jest jeszcze jeden wyjątek, dotyczący uczestnictwa zespołu w najwcześniejszych rundach eliminacyjnych europejskich pucharów, a mianowicie, gdy klub uczestniczący w rozgrywkach UEFA zobowiązany jest do uprawnienia zawodników do rozgrywek UEFA przed rozpoczęciem okresu transferowego, potwierdzenie i uprawnienie zawodników może nastąpić na 7 dni przed upływem terminu zgłoszenia zawodników do rozgrywek UEFA.
O kwestiach związanych z ekwiwalentem zawodnika oraz o sporach wynikających ze stosowania przepisu § 23 Uchwały VIII/124 O tym pisał już na naszych łamach Maciej Broda w artykule „Forma zaoferowania profesjonalnego kontraktu, a prawo do ekwiwalentu za wyszkolenie”, a następny swój wpis na blogu poświęcę czasowym transferom oraz o wyjątkom od zasady przeprowadzania zmian przynależności klubowej piłkarzy w oknach transferowych.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.