21.03.2014
Dzisiaj o uprawnieniach piłkarzy do gry w kilku klubach w trakcie jednego sezonu rozgrywkowego. Kwestia ta nie jest tak oczywista, jak wydawałoby się na pierwszy rzut oka, szczególnie biorąc pod uwagę zmiany w przepisach FIFA.
Według powszechnej wiedzy, zawodnik może być zarejestrowany w trakcie jednego sezonu w trzech klubach piłkarskich, jednakże uprawniony jest do rozgrywania oficjalnych spotkań jedynie w barwach dwóch klubów. Świadczy o tym również § 35 ust. 2 Uchwały Zarządu PZPN w sprawie statusu polskich piłkarzy oraz zmian przynależności klubowej:
„§ 35
1. Zawodnik może być zarejestrowany jednocześnie tylko w jednym klubie.
2. Zawodnicy mogą być zarejestrowani przez maksymalnie trzy kluby w ciągu okresu od 1 lipca do 30 czerwca roku następnego. W takim okresie zawodnik jest uprawniony do gry w oficjalnych meczach jedynie w dwóch klubach.”
3. Zawodnik może zmienić przynależność klubową wyłącznie w okresach transferowych.
Kwestia ta jeszcze do niedawna była identycznie uregulowana w przepisach FIFA. Co się zmieniło? Spójrzmy na przepis art. 5 ust. 3 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników:
“3. Players may be registered with a maximum of three clubs during one season. During this period, the player is only eligible to play official matches for two clubs. As an exception to this rule, a player moving between two clubs belonging to associations with overlapping seasons (i.e. start of the season in summer/autumn as opposed to winter/spring) may be eligible to play in offi cial matches for a third club during the relevant season, provided he has fully complied with his contractual obligations towards his previous clubs. Equally, the provisions relating to the registration periods (article 6) as well as to the minimum length of a contract (article 18 paragraph 2) must be respected.”
W skrócie: FIFA wprowadziła możliwość występowania w oficjalnych spotkaniach w trzech klubach w trakcie jednego sezonu, jeżeli zawodnik przechodzi z jednej federacji do drugiej, gdy sezony nakładają się na siebie, np. w przypadku innych systemów rozgrywkowych w danej federacji. Warto zwrócić uwagę na ten zapis w kontekście coraz bardziej egzotycznych kierunków transferowych naszych zawodników.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.