21.10.2015
W dzisiejszym artykule kontynuujemy tematykę związaną ze świadczeniami pieniężnymi przysługującymi z tytułu transferów zagranicznych piłkarzy. Tym razem chciałbym się skupić na rekompensacie za wyszkolenie w myśl przepisów FIFA, a konkretnie na formalnych warunkach skutecznego zrzeczenia się roszczenia z tego tytułu.
Tytułem wstępu: Istotą regulacji rekompensaty za szkolenie jest założenie, że pomiędzy 12 i 23 rokiem życia zawodnik znajduje się na etapie edukacji sportowej. W związku z tym kluby, które inwestują w szkolenie zawodnika, są uprawnione do świadczeń finansowych za przekazaną zawodnikowi edukację sportową.
Na podstawie art. 2 Aneksu 4 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników rekompensata za szkolenie należna jest wówczas:
1) gdy zawodnik jest rejestrowany po raz pierwszy jako Zawodowiec; lub
2) gdy Zawodowiec podlega transferowi między klubami należącymi do dwóch różnych Związków (bez względu, czy odbywa się to w trakcie czy po upływie okresu obowiązywania jego umowy) przed końcem sezonu, w którym ukończy 23. rok życia
Szczegółowe zasady płatności zostały określone w Aneksie 4 wyżej wskazanego Regulaminu. Zostaną one przedstawione w następnych publikacjach na blogu. W dzisiejszym tekście chciałbym skupić się na możliwości zrzeczenia się praw do świadczeń z tytułu rekompensaty za wyszkolenie. Ma to doniosłe znaczenie zarówno dla klubów pozyskujących młodych zawodników z klubów zagranicznych jak i klubów szkolących zawodników na początku ich kariery piłkarskiej
Należy podkreślić, że roszczenie o rekompensatę za szkolenie nie ma charakteru absolutnego.. Istnieje bowiem możliwość jego zrzeczenia się, pomimo braku regulacji tej kwestii w Regulaminie FIFA. Przypadkami takimi zajmowała Izba ds. Rozstrzygania Sporów (zwana dalej: Izba), konkretyzując w swoim orzecznictwie warunki zrzeczenia się prawa o rekompensatę.
Po pierwsze, porozumienie to musi zostać zawarte pomiędzy klubami. Izba w decyzji z dnia 2 listopada 2005 r.[1] stwierdziła, że umowa pomiędzy byłym klubem a zawodnikiem nie wyłącza obowiązku zapłaty rekompensaty za wyszkolenie przez obecny zespół gracza. Co więcej, obowiązek zapłaty rekompensaty nie może zostać przeniesiony na gracza, nawet gdy zawarł on umowę z nowym klubem, na podstawie której zobowiązywał się on do uregulowania tej opłaty. Izba w decyzji z dnia 12 czerwca 2012 r.[2] stwierdziła, że takie porozumienia nie wywołują w żadnym wypadku wiążących skutków prawnych.
Izba w swych decyzjach stanowiła również o pewnych wymogach formalnych, które powinno zawierać pismo zawierające oświadczenie o zrzeczeniu się praw do rekompensaty.
1) Przede wszystkim w piśmie takim wyraźnie oznaczone muszą być kluby sportowe, tj.: klub zrzekający się rekompensaty oraz klub który jest beneficjentem tego porozumienia,
2) W piśmie tym powinno być przejrzyście sformułowane stwierdzenie o zrzeczeniu sie praw do rekompensaty za szkolenie. W szczególności niecelowe jest ogólne określenie zrzeczenia się praw majątkowych do zawodnika, ponieważ takie sformułowanie ma zbyt ogólny charakter.
3) Dla ważności porozumienia istotna jest również osoba, podpisująca oświadczenie w imieniu klubu zrzekającego się. W szczególności nie może być to osoba, która nie jest zatrudniona w klubie, będąca członkiem niższej komórki organizacyjnej. Wskazane byłoby podpisanie pisma przez osobę uprawnioną do reprezentowania klubu na zewnątrz.
4) Dla ustalenia czy przesłane pismo można traktować jako oficjalny dokument istotne mogą być również takie detale jak użycie oficjalnej pieczątki i papieru klubu.
Każdą sprawę należy oczywiście rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę treść ustaleń pomiędzy zainteresowanymi klubami/ Warto jednakże mieć na uwadze powyższe wskazówki w celu zabezpieczenia swoich interesów w przypadku przeprowadzania transferów zagranicznych zawodników.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.