09.07.2015
Jutrzejszym meczem o Superpuchar Polski rozpocznie się w Poznaniu krajowy sezon piłkarski 2015/16. Lech podejmować będzie Legię, a meczowi rozgrywanemu oczywiście przy sztucznym oświetleniu i transmitowanemu w telewizji, towarzyszyć ma oprawa godna takiego widowiska.
O ile kluby naszej Ekstraklasy już od kilku sezonów mają zakreślone wymagania licencyjne dotyczące oświetlenia i ich obiekty muszą przechodzić pomiary stanu oświetlenia co roku lub co dwa lata, w zależności od tego, od kiedy funkcjonuje na ich stadionie taki system, o tyle dla klubów I ligi to nowość.
W Ekstraklasie takie pomiary wg Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy dla instalacji oświetleniowej oddanej do użytku przed 1 stycznia 2009 ważne są przez okres 1 roku, a dla instalacji oświetleniowej oddanej do użytku od 1 stycznia 2009, ważne są przez okres 2 lat. Oświetlenie musi mieć minimalne natężenie 1600 luxów, by spełniało wymogi transmisji telewizyjnej w jakości HD. Mapę natężenia światła będącą efektem pomiarów trzeba dołączyć do wniosku licencyjnego, a szczegółowe wymogi określone są w załącznikach „OŚWI” do Podręczników Licencyjnych dla Klubów Ekstraklasy i I ligi.
W I lidze, wiadomo już, że nie wszystkie kluby będą miały na początek sezonu oświetlenie, ale licencje otrzymały, bowiem korzystają już z takieego oświetlenia obiektu lub są na etapie zaawansowanych prac budowlanych lub takie prace niebawem się rozpoczną lub zadeklarowały we wniosku inny obiekt posiadający oświetlenie spełniające wymagania. Wspólnie z telewizjami określane są również tzw. plany kamerowe i do nich także należy się dostosować, bo są one także elementem wymogów licencyjnych.
Mecze I ligi od tego sezonu będą transmitowane w kanałach sportowych Polsatu. Obiekty zatem już muszą spełniać, takie wymagania, a od sezonu 2016/17 na I-ligowych stadionach będzie musiała być zainstalowana podgrzewana murawa, podobnie jak ma to miejsce na stadionach, z których korzystają kluby Ekstraklasy.
Co do oświetlenia, to sporo klubów ma je na swoich stadionach np. Miedź Legnica, Chrobry Głogów czy spadkowicze: Zawisza Bydgoszcz i PGE GKS Bełchatów. Kilka klubów nie ma, a na tych obiektach nie wszędzie prace przebiegają jednakowo. Wertując wiele artykułów na portalach informacyjnych doszukałem się, że Stomil Olsztyn ma już oświetlenie o mocy 2600 luxów, testowane pierwszy raz 18 czerwca br, a Olimpia Grudziądz zdąży przed inauguracją. Do końca sierpnia oświetlenie ma być gotowe w Bytowie, ale patrząc na terminarz Drutex-Bytovia w 2 i 5 kolejce zagra jako gospodarz, prawdopodobnie jeszcze bez niego lub też na innym stadionie – tego nie udało mi się ustalić.
Dużą modernizację, bo wraz z budową stanowiska dowodzenia prowadzi się w Chojnicach. Piłkarze Chojniczanki zagrają na odnowionym obiekcie z oświetleniem 22 sierpnia czyli w 4 kolejce. Pierwsze trzy mecze będą mieli na wyjazdach. Dolcan Ząbki zdąży na wrzesień, grając pięć pierwszych meczów jesieni na wyjazdach. Beniaminek Rozwój Katowice, z racji strategii i planów miasta Katowice – gospodarza jego dotychczasowego obiektu oraz obiektu na którym gra GKS Katowice, prawie na pewno rywalizować będzie o I-ligowe punkty na obiekcie „GIEKSY” przy ul. Bukowej. Inny beniaminek – MKS Kluczbork – zostanie objęty półrocznym okresem przejściowym i jesienią będzie grać bez oświetlenia, a na wiosnę już takowe będzie mieć na obiekcie. Trzeci beniaminek Zagłębie Sosnowiec podobnie jak wspomniane kluby z Legnicy, Głogowa, Bydgoszczy i Bełchatowa oraz Arka Gdynia, GKS Katowice, Sandecja Nowy Sącz, Wigry Suwałki i Wisła Płock mają obiekty z oświetleniem.
Najmniej informacji o ubiegłorocznym beniaminku Pogoni Siedlce, która w barażach uniknęła spadku, a jej stadion budowany jest od kilku lat etapami, ale sztucznego oświetlenia nie ma. Samorząd, który jest gospodarzem obiektu pierwotnie zapowiadał instalację do końca lipca, ale to się chyba nie uda, a wg informacji, które znalazłem rozważano grę w Lublinie, Pruszkowie czy Płocku.
Sztuczne oświetlenie w Podręcznikach Licencyjnych Ekstraklasy i I ligi jest kryterium strukturalnym kategorii A i zgodnie z art. 3.2.3.1. „Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN podejmuje decyzję, czy Licencja powinna zostać przyznana w oparciu o dokumenty złożone w wyznaczonym przez Licencjodawcę terminie oraz poprzez weryfikację, czy Kryteria A, B i C określone w Podręczniku Licencyjnym PZPN zostały spełnione. Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, w przypadkach określonych w Podręczniku Licencyjnym PZPN, może podjąć decyzję o nieprzyznaniu lub o cofnięciu Licencji poprzez weryfikację, czy Kryteria A, określone w Podręczniku Licencyjnym PZPN są w dalszym ciągu spełnione”.
Dodatkowo nie wywiązanie się przez Licencjobiorcę z obowiązku posiadania obiektu ze sztucznym oświetleniem w określonym przez organy licencyjne terminie będzie on automatycznie podlega sankcjom określonym w pkt. 5.4.1.2., a zatem „Niespełnienie przez Wnioskodawcę/Licencjobiorcę lub wystąpienie w trakcie sezonu sytuacji, powodującej niespełnienie jednego z kryteriów A (dotyczy to wyłącznie Licencji uprawniającej do udziału w Rozgrywkach Klubowych PZPN) lub kryteriów B lub naruszenie dyscypliny procesu licencyjnego, powinno być sankcjonowane przez Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN lub Komisję Odwoławczą ds. Licencji Klubowych PZPN poprzez:
a) ostrzeżenie (w przypadku stwierdzenia jedynie drobnych nieprawidłowości); lub
b) zakaz transferów do klubu, orzekany na czas nie dłuższy niż do zakończenia Sezonu Licencyjnego, na który wydawana jest Licencja. ; lub
c) ograniczenie możliwości uprawniania nowych zawodników, orzekane na czas nie dłuższy niż do zakończenia Sezonu Licencyjnego, na który wydawana jest Licencja; lub
d) ograniczenie łącznego wynagrodzenia pojedynczego lub wszystkich zawodników; lub
e) karę pieniężną (w kwocie od 2500 PLN do 200.000 PLN) płatną w terminie 30 dni od uprawomocnienia się decyzji; lub
f ) karę pozbawienia punktów w rozgrywkach ligowych od -1 do - 10 punktów”.
A zatem, jak widać, ze światłem nie ma żartów, musi być i tyle!
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.