03.03.2023
Już nie siedmiu, a dziewięciu rezerwowych będzie mogło być wpisanych do protokołu meczowego i będzie mogło zasiadać na ławce rezerwowych w rozgrywkach piłkarskich III ligi i niższych klas rozgrywkowych w Polsce. To ważna informacja, zwłaszcza, że już za kilka dni, w terminie 4-5 marca 2023 r. rozegrana zostanie pierwsza w tym roku kolejka III ligi piłkarskiej sezonu 2022/2023.
Niższe klasy, których rozgrywki prowadzone są przez wojewódzkie związki piłki nożnej startują z pierwszymi wiosennymi kolejkami najczęściej tydzień lub dwa tygodnie później.
Zmianę wprowadzono na ostatnim posiedzeniu Zarządu PZPN, Uchwałą nr II/36 z dnia 21 lutego 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.
Oto treść tej krótkiej Uchwały:
„Na podstawie art. 36 § 1 pkt 11) Statutu PZPN postanawia się, co następuje:
I. W Uchwale nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną wprowadza się następujące zmiany:
1. W § 12 ust. 4 słowa „poza 7 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu”, zastępuje się słowami „poza 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu”.
II. Pozostałe postanowienia uchwały nie ulegają zmianie.
III. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.”
Nowe brzmienie § 12 ust. 4 Uchwały nr IX/140 wygląda zatem tak:
„ 4. W rozgrywkach innych niż wskazane w ust. 3, na ławce rezerwowych, poza 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać 7 oficjalnych przedstawicieli klubowych, w tym trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta. Nazwiska tych osób winny być wpisane do protokołu.”
Ze sformułowania „W rozgrywkach innych niż wskazane w ust. 3,” – możemy się dowiedzieć, że chodzi o pozostałe rozgrywki poza rozgrywkami Ekstraklasy, I ligi, II ligi i Pucharu Polski na szczeblu centralnym, które znajdują się w dyspozycji ust. 3.
W meczach rozgrywek Ekstraklasy, I ligi, II ligi i Pucharu Polski na szczeblu centralnym już od jakiegoś czasu mogło uczestniczyć dziewięciu piłkarzy rezerwowych, zresztą zgodnie z tym przepisem: „na ławce rezerwowych, poza nie więcej niż 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać trener pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych oraz 6 oficjalnych przedstawicieli klubowych, spośród osób pełniących następujące funkcje:
a) Asystent trenera pierwszego zespołu, posiadający licencję oraz spełniający wymogi, o których mowa we właściwych przepisach licencyjnych,
b) Lekarz, posiadający licencję PZPN,
c) Trener bramkarzy,
d) Trener przygotowania fizycznego,
e) Drugi asystent trenera,
f) Kierownik drużyny,
g) Fizjoterapeuta, posiadający odpowiednie uprawnienia,
h) Masażysta,
i) Drugi masażysta,
j) Sprzętowy.
Jeżeli pozwala na to miejsce, drużyna za zgodą sędziego może otrzymać dodatkowe trzy miejsca dla swego sztabu, na których mogą zasiadać wyłącznie osoby wskazane w pkt. a) - j). Jeżeli ławki rezerwowych nie zawierają więcej miejsc siedzących, co do zasady dodatkowe miejsca muszą znaleźć się poza strefą techniczną w odległości przynajmniej pięciu metrów za lub z boku ławek rezerwowych, ale z dostępem do szatni. Imiona i nazwiska wszystkich osób, przebywających na ławce rezerwowych muszą znaleźć się w sprawozdaniu sędziego lub w arkuszu dodatkowym. Do weryfikacji tożsamości i uprawnień wskazanych osób do pełnienia określonej funkcji upoważnieni są delegat meczowy i/lub sędzia techniczny zawodów.”
Tu warto uspokoić włodarzy klubów niższych klasach, nie trzeba nowych ławek, bo maksymalna liczba osób funkcyjnych, które mogą zasiadać na ławce rezerwowych podczas meczu jest mniejsza niż w Ekstraklasie, I lidze, II lidze i rozgrywkach szczebla centralnego Pucharu Polski:
„4. W rozgrywkach innych niż wskazane w ust. 3, na ławce rezerwowych, poza 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać 7 oficjalnych przedstawicieli klubowych, w tym trener, asystent trenera, kierownik drużyny, lekarz i masażysta. Nazwiska tych osób winny być wpisane do protokołu.”
Zatem może przebywać siedem osób funkcyjnych, a w wyższych klasach nawet dziesięć, jeśli pozwala na to liczba miejsc na ławkach.
Czy wprowadzenie tego przepisu oznacza, że teraz zamiast 7 rezerwowych na ławce w drużynie III ligi i niższych klas musi ich przebywać aż 9-ciu? Nie, bowiem przepis stanowi, że na ławce rezerwowych, poza 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu, może przebywać, tu ważne jest słowo „może”, czyli maksymalnie dziewięciu. Jak ktoś nie ma kompletu kary nie ponosi. Przepis oznacza również, że teraz do protokołu można wpisywać aż do 20 zawodników czyli jedenastu z pierwszego składu i maksymalnie dziewięciu rezerwowych, podczas, gdy do 21 lutego było to 18 zawodników, czyli jedenastu z pierwszego składu i maksymalnie siedmiu rezerwowych. Cała dwudziestka będzie zatem uprawniona do udziału w meczu.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.