29.08.2018
O Piłkarskim Sądzie Polubownym pisaliśmy już na łamach portalu milldyvax.com, koncentrując się wówczas na postępowaniu dowodowym przed tym sądem oraz na kwestii prawidłowego wniesienia pozwu do PSP. Dziś bardziej ogólnie, o właściwości i kompetencjach Piłkarskiego Sądu Polubownego.
PSP ma swoje miejsce w statucie Polskiego Związku Piłki Nożnej, bowiem jest organem statutowym związku. Jest też organem jurysdykcyjnym PZPN, podobnie jak Najwyższa Komisja Odwoławcza, Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, Komisja Dyscyplinarnej, Komisja ds. Licencji Klubowych oraz Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych.
Kompetencja Piłkarskiego Sądu Polubownego została określona przepisami art. 47 Statutu PZPN. Zgodnie z art. 47 § 1 Statutu, Piłkarski Sąd Polubowny jest powołany do rozpoznawania wszelkich sporów majątkowych lub sporów o prawa niemajątkowe, mogących być przedmiotem ugody - powstałych na tle uprawiania, organizacji, upowszechniania i rozwoju sportu piłki nożnej, których rozstrzygnięcie w trybie postępowania arbitrażowego przewidziane jest przez statuty i regulaminy FIFA, UEFA i PZPN.
Do Piłkarskiego Sądu Polubownego można składać pozwy o zasądzenie świadczenia, ustalenie i ukształtowanie stosunku prawnego lub prawa (art. 47 § 2 Statutu).
Właściwość PSP wynika też z postanowień § 3, wedle którego: Członkowie PZPN, zawodnicy, trenerzy, instruktorzy oraz menedżerowie ds. piłkarzy (obecnie są to pośrednicy transakcyjni – przyp. M.Ż.) zobowiązani są do formułowania w umowach cywilnoprawnych dot. sporów w zakresie organizacji i uprawiania sportu piłki nożnej klauzul przewidujących wyłączną właściwość Piłkarskiego Sądu Polubownego. To oznacza, że wszelkie spory wynikające z tych umów mają być rozstrzygane przez ten sąd, a nie oddawane na mocy prawa powszechnego do sądów powszechnych.
Zgodnie z art. 47 § 4, Klauzule, o których mowa w § 3 powinny zawierać następującą treść: „Mogące wyniknąć na tle powstania, istnienia, ważności, wykonywania i rozwiązania umów pomiędzy członkami PZPN, zawodnikami, trenerami i menedżerami ds. piłkarzy spory o prawa majątkowe lub o prawa niemajątkowe mogące być przedmiotem ugody powstałe w związku z organizacją i uprawianiem sportu piłki nożnej, strony poddają pod rozstrzygnięcie Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN”.
Piłkarski Sąd Polubowny składa się z 25 - 27 arbitrów, powoływanych i odwoływanych przez Zarząd PZPN i zgodnie z art. 47 § 4 Statutu PZPN, jest stałym sądem arbitrażowym w rozumieniu art. 1158 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku – kodeks postępowania cywilnego. Członkiem Piłkarskiego Sądu Polubownego nie może być sędzia państwowy. Bieżącą działalnością Piłkarskiego Sądu Polubownego kieruje jego Prezydium, w skład którego wchodzą przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz oraz 2 członków wybranych przez arbitrów.
Zgodnie z art. 49 § 1 Statutu, Zasady powoływania i odwoływania członków Piłkarskiego Sądu Polubownego i tryb postępowania przed nim określa w formie regulaminu Zarząd PZPN, przy zachowaniu przepisów k.p.c. i odpowiednim uwzględnieniu zasad stosowanych w FIFA i UEFA.
Obecnie obowiązującym aktem, zawierającym przepisy regulaminowe Piłkarskiego Sądu Polubownego jest Uchwała nr III/68 z dnia 9 grudnia 2016 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Piłkarskiego Sądu Polubownego. Kluczowe znaczenie z punktu widzenia działania PSP mają przepisy § 1 i § 2 Uchwały nr III/68:
„ § 1
W celu ułatwienia rozstrzygania sporów o charakterze majątkowym lub niemajątkowym mogących być przedmiotem ugody, powstających w związku z uprawianiem w Polsce sportu piłki nożnej, powołany jest "Piłkarski Sąd Polubowny".
§ 2
"Piłkarski Sąd Polubowny" zwany dalej Sądem Polubownym, działający w ramach Polskiego Związku Piłki Nożnej, korzysta z pełnej autonomii i niezależności w toku postępowania oraz orzekania.”
Przejdźmy teraz do kompetencji i właściwości na gruncie Regulaminu Piłkarskiego Sądu Polubownego.
Wedle § 4 ust. 1 Uchwały nr III/68, Sąd Polubowny może rozpoznawać wszystkie poddane mu przez strony spory majątkowe lub spory o prawa niemajątkowe mogące być przedmiotem ugody, powstałe na tle uprawiania, upowszechniania i rozwoju sportu piłki nożnej, których rozstrzygnięcie w trybie postępowania arbitrażowego przewidziane jest przez Statuty i Regulaminy FIFA, UEFA i PZPN.
Kompetencje PSP zostały uregulowane w § 4 ust. 2 Uchwały nr III/68, a należą do nich w szczególności sprawy dotyczące:
a) majątkowych stosunków cywilnoprawnych pochodnych stosunków członkowskich istniejących między zawodnikami, klubami, związkami sportowymi i innymi organizacjami sportowymi oraz osobami fizycznymi,
b) ustalenia wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie lub promocję zawodnika w związku ze zmianą przynależności klubowej,
c) sporów dotyczących rozwiązywania profesjonalnych lub amatorskich kontraktów trenerskich,
d) umów sponsorskich i menedżerskich,
e) umów między organizatorami imprez piłkarskich a ich partnerami wyspecjalizowanymi w dziedzinie sprzedaży praw telewizyjnych, reklamowych i promocyjnych,
f) wszelkich innych umów zawieranych i realizowanych w związku z organizowaniem zawodów piłkarskich,
g) umów dotyczących sprzętu zawieranych w związku z uprawianiem sportu piłki nożnej,
h) umów o dzieło lub zlecenia zawieranych z trenerami i instruktorami piłkarskimi oraz innymi uczestnikami ruchu sportowego, w tym trenerami prowadzącymi własną działalność gospodarczą, i) ubezpieczeń w sporcie piłki nożnej.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z § 5 Regulaminu, Sąd Polubowny nie jest uprawniony do przeprowadzania kontroli decyzji organizacji sportowych podjętych w postępowaniu dyscyplinarnym i wewnątrzorganizacyjnym, przewidzianym przez inne przepisy związkowe lub klubowe.
Kwestii klauzuli zapisu na Piłkarski Sąd Polubowny dotyka § 6 Uchwały nr III/68, zgodnie z którym Kluby i związki sportowe, osoby fizyczne uprawiające sport piłki nożnej lub zajmujące się jego organizacją, podmioty gospodarcze profesjonalnie zajmujące się futbolem oraz wszelkie inne osoby prawne prawa prywatnego lub publicznego, mogą poddać pod rozstrzygnięcie Sądu Polubownego każdy spór majątkowy, dotyczący uprawiania sportu piłki nożnej lub zwrócić się o wydanie w tym zakresie opinii konsultacyjnej.
Podstawowa funkcja PSP wynika z § 7 ust. 1 Uchwały. I tak, Sąd Polubowny realizuje swoją podstawową funkcję przez wydawanie orzeczeń arbitrażowych w sprawach poddanych mu do rozpatrzenia na podstawie zapisu na Sąd Polubowny, którego przedmiotem są prawa pozostające w dyspozycji stron i nie objęte treścią stosunków prawa pracy, a zgodnie z ust. 2, zapis na Sąd Polubowny obejmujący spory z zakresu prawa pracy może być sporządzony tylko po powstaniu sporu i wymaga zachowania formy pisemnej.
W kolejnym odcinku mowa będzie o kolejnych ogólnych zagadnieniach dotyczących Piłkarskiego Sądu Polubownego.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.