09.09.2019
Kilka dni temu zakończyła się pełna emocji szachowa ekstraliga. To jednak nie koniec drużynowych zmagań, gdyż wciąż trwają rozgrywki I oraz II ligi. Ligowe rozgrywki szachowe nie polegają, tak jak w innych sportach, na cotygodniowych meczach, a na sezonowych zjazdach, w trakcie których rozgrywane jest kilka spotkań, a czasem nawet całe rozgrywki. W związku z tym ważna jest kwestia specyficznego dla tej dyscypliny sportu wypożyczania zawodników.
Na wstępie warto zauważyć, że zgodnie z pkt. 13.8 Komunikatu Organizacyjno-Finansowego PZSzach nr 1/2019 przyjętego Uchwałą Nr 82/11/2018, 18 listopada 2018 r. wypożyczenie zawodnika może się odbyć jedynie na czas trwania określonych zawodów, lub nie dłużej niż 3 miesiące. Jest to regulacja w pełni uzasadniona, ze względu na fakt, że szachy co do zasady są sportem indywidualnym. Rozgrywki drużynowe stanowią w tej materii raczej dodatek, niż standard. „Sezonowe” wypożyczenie gracza byłoby działaniem dla klubu pozyskującego kosztownym i nieuzasadnionym, gdyż przeważnie uzupełnienie składu przebiega na zasadzie uzupełnienia luki po graczu pierwszego składu, który jest w niedyspozycji i nie może wziąć udziału w rozgrywkach. Co oczywiste, zawodnik podczas reprezentowania w zawodach klubu pozyskującego, traci możliwość jednoczesnego występowania w barwach klubu macierzystego.
Wypożyczenie zawodnika, zgodnie z ust. 4 Regulaminu Ewidencyjnego Polskiego Związku Szachowego, potwierdzane jest przesłaniem wypełnionego „Formularza Wypożyczenia” (w formie elektronicznej w formacie PDF) Przewodniczącemu Komisji Ewidencji, Klasyfikacji i Rankingu PZSzach z jednoczesnym wniesieniem odpowiedniej zryczałtowanej opłaty ewidencyjnej. Wpłaty należy dokonać na konto PZSzach. Wpłacone fundusze dzielone są w sposób następujący:
Wspomniana opłata wynosi 250% standardowej opłaty za zmianę przynależności klubowej. Stawka opłat dla zawodników pochodzących z Unii Europejskiej o rankingu FIDE 2100 lub wyższym, obliczana jest według poniższego wzoru:
opłata = (ranking FIDE – 2000) x 1,2 PLN x 250%
Dla przykładu opłata za zawodnika z rankingiem 2300 powinna zostać obliczona w poniższy sposób:
Opłata = (2300 – 2000) x 1,2 PLN x 250% = 900 PLN
Stawki dla zawodników o rankingu niższym niż 2100 są stałe i wynoszą:
Zwolnieni z opłat związanych ze zmianą przynależności klubowej lub wypożyczeniem są zawodnicy urodzeni przed 1.01.1959 r.
Dla zawodników spoza Unii Europejskiej opłata za wypożyczenie jest nieznacznie wyższa i wynosi 375 PLN za zawodnika z rankingiem do 2099 pkt. Dla zawodników o rankingu 2100 lub większym, opłatę ewidencyjną oblicza się według wzoru:
opłata = (ranking FIDE – 2000) x 2PLN x 250%
Poza opłatą ewidencyjną, wypożyczenie musi zostać uregulowane w postaci umowy między klubami, w szczególności poprzez ustalenie rozgrywek, dla których gracz jest wypożyczany. W przypadku zawodników niepełnoletnich transfer musi zostać potwierdzony przez rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka.
Pomysł zryczałtowanych opłat za wypożyczenie zawodnika jest niewątpliwie ciekawy. Plusem takiego zabiegu jest brak windowania cen transferów przez bogatsze kluby, a także możliwość uzupełnienia składu na rozgrywki przez drużyny ze znacznie skromniejszym budżetem. Pewne wątpliwości budzi fakt, że zawodnicy o takim samym rankingu, niezależnie od realnych umiejętności kosztują tyle samo, przez co rynek nie jest w stanie zweryfikować ich faktycznej ceny adekwatnej do umiejętności.
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.