01.10.2019
Planowany od kilku lat nowy poziom europejskich rozgrywek klubowych, będzie nazywał się UEFA Europa Conference League - potwierdziła kilka dni temu Europejska Unia Piłkarska (UEFA). Będzie to trzeci poziom rozgrywkowy europejskich pucharów, po Lidze Mistrzów i Lidze Europy.
Rozgrywki odbywać się będą corocznie, natomiast wprowadzone zostaną w sezonie 2021/2022. Podobnie jak w przypadku dotychczasowych rozwiązań stosowanych w europejskich pucharach, ECL będzie silnie skorelowane z pozostałymi organizowanymi rozgrywkami. Powiązania dotyczyć mają zarówno terminów organizowania finałowych spotkań rozgrywek, jak i kwestii awansów i degradacji między poszczególnymi ligami.
W ramach turnieju rozegranych zostanie 141 meczów w ciągu 15 tygodni. Według wstępnych planów spotkanie odbywać się będą w czwartki, podobnie jak w Lidze Europy. Wątpliwości wśród ekspertów budzi jednak proponowana godzina organizowania spotkań, czyli 15:00. Wydaje się, że karkołomne okażą próby przyciągnięcia kibiców na stadion w takich godzinach. Finałowy mecz UEFA Europa Conference League zostanie rozegrany w środę, w tym samym tygodniu co finały pozostałych europejskich turniejów klubowych: finał Ligi Europy w czwartek, Ligi Mistrzów — w sobotę. Zwycięzca UEFA Europa Conference League uzyska automatyczną kwalifikację do Ligi Europy kolejnego sezonu.[1]
Format wprowadzonych rozgrywek będzie identyczny w stosunku do pozostałych prowadzonych przez UEFA pucharów klubowych (wraz z wejściem w życie ECL zmieniona zostanie liczba drużyn w fazie grupowej LE z 48 do 32). W rozgrywkach wezmą udział 32 drużyny podzielone na osiem czterozespołowych grup. Po rozegraniu dwumeczów między wszystkimi drużynami w grupach, dwie najlepsze awansują do kolejnego etapu rozgrywek. Od etapu 1/16, spotkania będą przebiegać systemem pucharowym aż do finału.
W kwalifikacjach do ECL wystartuje:
- 40 zdobywców pucharów z krajów z miejsc 16.-55. rankingu UEFA
- 28 wicemistrzów lig z miejsc 16.-54. rankingu UEFA
- 22 drużyny z trzecich miejsc z lig z miejsc 7.-51. rankingu UEFA
- 10 drużyn z czwartych miejsc z lig z miejsc 6.-15. rankingu UEFA
- 2 drużyny z piątych miejsc z lig 5.-6. rankingu UEFA
- 4 drużyny z szóstych miejsc z lig 1.-4. rankingu UEFA
Dodatkowo, w trakcie kwalifikacji do ECL degradowane będą też kluby, które odpadły z eliminacji Ligi Mistrzów (20) i Ligi Europy (8).
W kontekście polskich drużyn warto zauważyć, że wraz z powstaniem ECL stracimy jakiekolwiek miejsca w el. LE. Zakładając, że do sezonu 2021/22 utrzymamy 27. miejsce w klubowym rankingu UEFA (o co będzie niezwykle trudno), do el. LM będzie mógł przystąpić jedynie Mistrz Polski. Zwycięzca Pucharu Polski, a także drużyny z miejsc 2-3 przystąpią do el. ECL, a nie do eliminacji Ligi Europy.
Planowany przez UEFA nowy poziom rozgrywkowy stał się obiektem żartów i traktowany jest z przymrużeniem oka przez ekspertów i kibiców. Należy jednak pamiętać, że do ECL wciąż mogą trafić uznane kluby, które zajęły niższe miejsca w swoich ligach lub niespodziewanie odpadły z el. LM. Gdyby nowy format miał wystartować już w tym sezonie, w jego eliminacjach grałyby takie kluby jak: Manchester United F.C., Spartak Moskwa czy VFL Wolfsburg.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.