26.11.2018
Ten artykuł odnosi się przede wszystkim do niższych klas rozgrywkowych, bo choć bardziej spektakularne, choćby z powodu transmisji telewizyjnych są niesportowe zachowania szkoleniowców na wyższych szczeblach rozgrywkowych, to gorzej z tym zagadnieniem bywa w niższych klasach. Im niżej tym więcej takich przypadków.
Runda jesienna rozgrywek sezonu 2018/2019 albo już się zakończyła albo gdzieniegdzie jeszcze dobiega końca. Zatem jest czas do przemyśleń. Ja wiem, że w niejednym klubie, prezes jest trenerem równocześnie i jeszcze kosi trawę, by boisko było przygotowane albo trener pracuje zawodowo, a prowadzenie zespołu to pasja, która przegrywa czasem z pracą, szczególnie w systemie zmianowym, a z czegoś trzeba żyć, ale warto zrobić sobie taki mały rachunek sumienia, np. przeanalizować kary organów dyscyplinarnych, jeśli takie zostały nałożone albo jeśli klub nie ma problemów z niesportowymi zachowaniami czy zachowaniem bezpieczeństwa na obiekcie to choćby zastanowić się nad tym, co można zrobić jeszcze lepiej.
Pisałem już o usunięciu osób z ławki rezerwowych, w tym trenera. Warto zapoznać się z regulacjami tych kwestii w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej i poczytać: tutaj. Warto też porozmawiać z zawodnikami, choćby prewencyjnie o karach za naruszenie nietykalności cielesnej, zwłaszcza sędziego zawodów. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza w meczach klas A lub B dosyć często, a można byłoby ich uniknąć. Piłka nożna na amatorskim poziomie to pasja, a boisko to nie miejsce na ciosy karate, czy inne zachowania nie mające z futbolem nic wspólnego, a często będące po prostu chuligańskimi zachowaniami.
Innym problemem związanym z karami dla trenerów i klubów jest problem braku podczas zawodów trenera z licencją. Wynika to często ze specyfiki klubu. Trener jest pasjonatem, nierzadko nieotrzymującym wynagrodzenia i społecznie pracującym dla dobra tej małej piłki i dla dobra całej społeczności wiejskiej, gminnej czy osiedlowej. Zdarza się tak, że praca zawodowa powoduje, że trenera nie ma podczas meczu, a to już w myśl przepisów związkowych przewinienie karane dotkliwymi karami finansowymi. Warto więc może wysłać na kurs trenerski kilku zawodników, żeby zdobyli choćby te niższe uprawnienia typu Grassroots i mogli w zastępstwie pierwszego trenera podczas zawodów prowadzić drużynę. Wyjdzie to z korzyścią dla wszystkich.
Sankcje za naruszenie obowiązku prowadzenia zespołu przez trenera posiadającego ważną licencję zawierają regulaminy poszczególnych rozgrywek, ale są one przewidziane również w Uchwale nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce. Sankcje te zostały uregulowane w Rozdziale IX Uchwały nr IV/63 p.t. „KARY”. Pisałem już o tym wiosną tego roku.
Przepis art. 29 Uchwały nr IV/63 przewiduje następujące sankcje:
Dla klubu III ligi:
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
Dla klubu uczestniczącego w rozgrywkach: IV ligi:
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
Dla klubu ligi/klasy okręgowej, ligi wojewódzkiej juniorów starszych (A1 i A2) i młodszych (B1 i B2), I i II ligi kobiet, I i II ligi futsalu mężczyzn i kobiet:
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.
Dla klubu seniorów A klasy, B klasy, C klasy, zespołów dziecięcych i młodzieżowych (od C1 do G2), III, IV ligi kobiet oraz Makroregionalnej LJM Kobiet oraz pozostałych lig futsalu mężczyzn i kobiet:
III. trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla z zespołu przeciwnego.
Kary dotkliwe. Brak tutaj widełek: „od do” i brak możliwości miarkowania kary przez organ dyscyplinarny. Sprawa jest więc „zero-jedynkowa”, a sankcja dotkliwa, ale zadaniem przepisu jest ochrona zawodników, zapewnienie im opieki trenerskiej podczas, a działaczom klubowym pozostaje przemyślenie nakreślonych przeze mnie powyżej zagadnień i podjęcie odpowiedniej decyzji np. o wysłaniu zawodnika na kurs czy przekonaniu do gry w klubie zawodnika, który posiada licencję.
Artykuł dostępny także w formie PODCASTU: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/podcast-029-14-12-2018-zachowanie-trenerow-podczas-zawodow-pilkarskich[/embed]
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.