12.03.2015
Dzisiejszy tekst poświęcony jest zaległym wynagrodzeniom zawodników profesjonalnie uprawiającym piłkę nożną. Problematyka ta jest jak najbardziej aktualna z uwagi na trwające obecnie postępowania licencyjne.
Bezpośrednim impulsem do napisania artykułu był komunikat Polskiego Związku Piłkarzy pt. Piłkarze, walczcie o swoje!, w którym Związek odnosząc się do przepisów licencyjnych, wzywał zawodników do powiadamiania organów o zaległościach w wypłatach wynagrodzeń ustalonych w kontraktach.
Warto zatem poświęcić chwilę na analizę interesujących nas przepisów w tej kwestii. PZPN za pośrednictwem swojej oficjalnej strony opublikował podręczniki licencyjne na sezon 2015/2016 dla klubów występujących w rozgrywkach Ekstraklasy, I, II i III ligi. W dokumentach tych zostały wskazane kryteria, których spełnienie jest warunkiem przyznania licencji do uczestnictwa w Rozgrywkach Klubowych PZPN oraz Rozgrywkach Klubowych UEFA. Co warte podkreślenia, kryteria te zostały podzielone w następujący sposób.
„A” – Kryteria „OBOWIĄZKOWE” – brak spełnienia kryteriów z tej grupy skutkuje odmowaą wydania licencji, chyba, ze w regulaminie wyraźnie wskazano, iż skutki obejmują jedynie nieprzyznanie licencji uprawniającej do udziału w Rozgrywkach Klubowych UEFA,
„B” – Kryteria „OBOWIĄZKOWE” – niespełnienie ich nie skutkuje odmową przyznania licencji, jednakże na klub nałożone zostaną sankcje określone w regulaminach, np. zakaz transferów do klubu lub ograniczenie łącznego wynagrodzenia pojedynczego bądź wszystkich nowych zawodników
„C”- Kryteria „NAJWŁAŚCIWSZA PRAKTYKA POSTĘPOWANIA” – stanowią jedynie rekomendację danego sposobu funkcjonowania; niespełnienie ich nie prowadzi do nałożenia sankcji określonych w regulaminach bądź odmowy przyznania licencji.
Zostały one również zaklasyfikowane ze względu na zakres regulacji. Wyróżniono zatem kryteria: sportowe, infrastrukturalne, prawne, finansowe, a także dotyczące personelu i administracji
Jednym z kryteriów finansowych określonym w regulaminach (np. art. 10.6. Regulaminu Licencyjnego dla klubów Ekstraklasy na sezon 2015/2016) jest wykazanie braku przeterminowanych zobowiązań wobec pracowników oraz na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego. Należy podkreślić, ze do kategorii pracowników zostali zaliczeni wszyscy zawodnicy profesjonalni zgodnie z Regulaminem FIFA w sprawie statusu i transferów zawodników. W celu uzyskania licencji klub musi dowieść, że na dzień 31 marca roku kalendarzowego, w którym rozpoczyna się dany sezon licencyjny, nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań m.in. wobec pracowników, które powstały przed 31 grudnia poprzedniego roku. Co warte podkreślenia, jest to kryterium obowiązkowe, którego niespełnienie stanowi przyczynę odmowy przyznania licencji na nowy sezon (tzw. kryterium „A”). Należy jednak pamiętać, że przepisy umożliwiają przedłużenie terminu płatności zobowiązań w razie zawarcia pisemnej umowy z zawodnikiem, który zaakceptuje formę spłaty długu. Problem pojawia się w momencie braku akceptacji propozycji przedstawionych przez kluby. Skutkiem może być bowiem odmowa przyznania klubowi licencji na kolejny sezon rozgrywek klubowych PZPN.
W wielu klubach trwają zatem negocjacje z graczami oraz członkami sztabów szkoleniowych, mające umożliwić wykazanie braku zobowiązań powstałych przed końcem ubiegłego roku. O ich efektach. przekonamy się w najbliższych dniach. Nadejdzie wtedy czas podsumowań postępowań licencyjnych, o czym z pewnością Państwa poinformujemy.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.