30.11.2017
Organy dyscyplinarne w polskiej piłce nożnej korzystają z możliwości jaką dają przepisy art. 46 Regulaminu Dyscyplinarnego, czyli z zawieszenia wykonania kary dyscyplinarnej. Kara taka orzekana jest oczywiście na okres próby, a co gdy w tym okresie zostanie popełnione przewinienie? Kiedy kara może zostać „odwieszona”? Celowo użyłem kolokwialnego sformułowania „odwieszenie”, choć fachowo jest to „zarządzenie wykonania zawieszonej kary”.
Zawieszenie kary uregulowane zostało w art. 46 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, z którego wynika, że wykonanie kary zasadniczej można zawiesić w całości lub części na okres próby, nie krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli przemawiają za tym istotne okoliczności łagodzące.
Oczywiście decydujące znaczenie ma tu przesłanka „istotnych okoliczności łagodzących”. Jeżeli organ w postępowaniu wskaże na takie właśnie okoliczności w danej sprawie, wówczas może zawiesić wykonanie kary dyscyplinarnej. W przepisie art. 46 §1 RD PZPN jest również zawarty zamknięty katalog kar dyscyplinarnych, które mogą zostać zawieszone. Są to następujące kary:
a) dyskwalifikacja określona liczbą meczów lub dyskwalifikacja czasowa,
b) kara pieniężna,
c) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności, na części lub całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu,
d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,
e) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
f) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie,
g) zakaz dokonywania transferów do klubu,
h) czasowy zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
i) zawieszenie licencji, orzeczonej na czas oznaczony,
j) pozbawienie licencji
Zgodnie z przepisem §2, nie podlegają natomiast zawieszeniu kary orzeczone za przewinienia związane z dopingiem w piłce.
Okres próby jak już wspomniałem nie może wynosić mniej niż pół roku i więcej niż 3 lata. Wyjątek od tej zasady znajdziemy natomiast w art. 165 Regulaminu Dyscyplinarnego, a o nim pisałem już na blogu milldyvax.com. Zgodnie z przepisem art. 165 §3, okres próby w takim przypadku, czyli darowania lub zawieszenia kary na wniosek obwinionego nie może być krótszy niż 6 miesięcy i nie dłuższy niż 5 lat.
Zgodnie natomiast z art. 46 §3, organ dyscyplinarny zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli w okresie próby ukarany popełnił przewinienie dyscyplinarne podobne, za które został prawomocnie ukarany.
I tu zaczynają się „schody”, bowiem organ dyscyplinarny, orzekając w pierwszej instancji w danej sprawie wraca do podobnego przewinienia, ukaranego zawieszeniem, jeśli takie zostało popełnione i jeśli stwierdzi, że tym razem doszło do podobnego czynu, zarządza wykonanie kary. Takie sytuacje zdarzają się dosyć często. I dosyć często orzeczenia zapadają z naruszeniem przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego, bowiem - wracając do cytowanego powyżej przepisu - organ dyscyplinarny zarządza wykonanie zawieszonej kary, jeżeli w okresie próby ukarany popełnił przewinienie dyscyplinarne podobne, za które został prawomocnie ukarany.
Właśnie przesłanka prawomocnego ukarania jest w tym przypadku kluczowa. Organ I instancji wydając decyzję, wydaje bowiem decyzję nieprawomocną za kolejne przewinienie. Orzeczenie organu podjęte bez uwzględnienia przesłanki prawomocnego ukarania za przewinienie podobne do wcześniej popełnionego, może być zaskarżone. Podmiot ukarany ma bowiem prawo odwołać się od niej, zgodnie z realizacją zasad: „prawa do obrony” i „dwuinstancyjności postępowania”.
Ponadto zgodnie z powyższymi zasadami, obwiniony może odwołać się od tego drugiego orzeczenia w przedmiocie popełnienia przewinienia, w tym przypadku podobnego. A co wówczas, jeśli np. postępowanie w sprawie drugiego przewinienia zostanie umorzone przez organ odwoławczy? Przecież „odwieszona” kara już biegnie.
Zatem ważny jest następujący postulat, by najpierw przewinienie popełnione w warunkach recydywy zostało prawomocnie ukarane, a dopiero wówczas organ może zarządzić wykonanie kary za pierwsze przewinienie. Nie można natomiast w orzeczeniu zawrzeć jednocześnie kary za drugie przewinienie oraz zarządzenia wykonania kary za pierwsze. Taki przypadek może stanowić podstawę do złożenia odwołania do organu odwoławczego. Odwołanie takie może również złożyć Rzecznik Ochrony Prawa Związkowego PZPN.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.