11.08.2017
Niejednokrotnie (zazwyczaj po przegranych spotkaniach) jesteśmy świadkami pojawiających się zarzutów dotyczących sędziowania spotkań piłkarskich w stanie nietrzeźwości, co prowadzi do „życzliwych” rad ze strony osób trzecich dotyczących zbadania trzeźwości arbitrów. Nie każdy jednak wie, że obowiązują określone procedury dotyczące wyżej wskazanych działań, w związku z czym chciałbym je omówić opierając się na Regulaminie Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2017/2018.
Zgodnie z § 17 ust. 14 Regulaminu: Sędziowie zobowiązani są do poddania się przed zawodami, lub po ich zakończeniu, badaniom na obecność alkoholu we krwi, gdy sformułowany wobec nich zostanie zarzut nietrzeźwości. Oznacza to, że obowiązek poddania się badaniom na gruncie omawianego przepisu istnieje zarówno przed zawodami jak i po ich ukończeniu w przypadku sformułowania wobec sędziego zarzutu nietrzeźwości. W dalszej części przepisu wskazano również na wymogi formalne zarzutu nietrzeźwości. Po pierwsze: zarzut może postawić kierownik jednej z drużyn, obserwator lub delegat Dolnośląskiego ZPN, OZPN-u prowadzącego rozgrywki. Jest to zatem katalog zamknięty. Po drugie: zarzut może zostać sformułowany wyłącznie na piśmie, zaś stawiający go musi legitymować się dowodem osobistym i zobowiązany jest własnoręcznie ów zarzut podpisać. Spełnienie obu warunków skutkuje obowiązkiem sędziego poddania się badaniu na obecność alkoholu we krwi. Odmowa jest równoznaczna z przyznaniem się do stanu nietrzeźwości. Badanie stwierdzające lub wykluczające stan nietrzeźwości musi spełnić określone warunki. Po pierwsze: musi je przeprowadzić umundurowany, legitymujący się odpowiednim dokumentem służbowym, funkcjonariusz policji. Po drugie: z badania musi zostać sporządzony urzędowy protokół. W przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości, sędzia ma prawo domagania się pobrania krwi w placówce służby zdrowia do dodatkowego badania, a stawiający zarzut mają obowiązek mu to umożliwić. Zwracam również uwagę na konsekwencje braku stwierdzenia stanu nietrzeźwości u sędziego. Zgodnie bowiem z treścią Regulaminu: wykluczenie nietrzeźwości sędziego powoduje obligatoryjne wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przez właściwy organ Dolnośląskiego ZPN lub OZPN-u prowadzącego rozgrywki w stosunku do stawiającego zarzut, który nie miał pokrycia w rzeczywistości. Co więcej, odpowiedzialność na gruncie przepisów PZPN nie wyklucza również roszczeń sędziego na gruncie przepisów prawa cywilnego, m.in. z uwagi na naruszenie jego dóbr osobistych. Z poczynionych ustaleń wynika, że obowiązują procedury związane z badaniem stanu nietrzeźwości sędziów piłkarskich. Podejmując decyzję o zakwestionowaniu rzetelności prowadzenia spotkania w tym zakresie należy mieć jednak na uwadze nie tylko sposób postawienia zarzutu nietrzeźwości, lecz również konsekwencje pochopnego zastosowania tego środka.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.