09.12.2020
W następnej części analizy Kodeksu Etycznego przyjrzymy się kolejnym zasadom, które w listopadzie Polski Związek Piłki Nożnej przyjął w swoim dokumencie.
4 listopada 2020 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przegłosował Uchwałę nr IX/142 o przyjęciu Kodeksu Etycznego. W ostatnim czasie na łamach naszego portalu analizujemy przepisy w nim zawarte. Zajmowaliśmy się już zakresem obowiązywania Kodeksu, odpowiedzialnością za naruszenie jego postanowień, a także częścią zasad w nim wymienionych, o których można przeczytać tutaj. W tej publikacji przyjrzymy się kolejnemu zbiorowi zasada zawartym w Kodeksie.
Zasady zostały sformułowane w Rozdziale 2 Kodeksu Etycznego „Naczelne zasady etyczne obowiązujące w sporcie piłki nożnej”. Część z nich, tak jak zostało wspomniane, omówiliśmy już na naszym portalu. Tym razem przyjrzymy się tym zawartych w artykułach od 12 do 22, na którym kończy się powyższy rozdział. Są to: zasady koleżeństwa i wzajemności (art. 12); zasada rzetelności (art. 13); zasada wytrwałości (art. 14); zasada zachowania poczucia godności i honoru (art. 15); zasada solidarności (art. 16); zasada odpowiedzialności (art. 17); zasada bezwzględnego przestrzegania norm (art. 18); zasada integralności rozgrywek piłkarskich (art.19); zasada bezstronności sędziowskiej (art. 20); zasada medialnej współodpowiedzialności etyczno-edukacyjnej (art. 21) oraz zasada kulturalnego dopingu (art. 22).
Zasady koleżeństwa i wzajemności zostały opisane w art. 12. Pierwsza z nich oznacza przyjazne zachowanie i sympatię okazywaną innym podmiotom środowiska piłkarskiego. Wyzwala ono większą energię i zdolność do szybszego osiągania wyższego poziomu sportowego. Realizacja idei koleżeństwa wiąże się z tym, że każdy zawodnik może w przyszłości powiedzieć o partnerze z zespołu oraz rywalu, iż z nimi grało się dobrze. W takim przypadku pojawia się sportowa radość z występów na boisku, jak również rośnie siła drużyny oraz podwyższa się jakość gry w piłkę nożną. Ponadto, koleżeństwo nie może jednak przekroczyć dozwolonych granic etycznego zachowania, przekształcając się w pobłażanie złu, zamykanie oczu na oczywiste błędy, niedostatki lub wybryki podopiecznych lub kolegów. Co więcej, sportowcy winni być koleżeńscy poza stadionem i podczas rywalizacji, okazywać zaufanie partnerom, wzmacniając ich poczucie własnej wartości oraz przyczyniać się tym samym do zwiększenia siły i wartości własnego zespołu, pozostawiając zarazem wszelkie konflikty i zawiści poza sportem. Z kolei zasada wzajemności zgodnie z ust. 5 że każdy uczestnik zawodów sportowych zobowiązuje się przestrzegać przepisów i reguł w rywalizacji, oczekując zarazem, że przeciwnicy także będą prezentować podobną postawę.
Druga z zasada, to zasada rzetelności. Ujęta ona została w art. 13, według którego zasada rzetelności to pozytywna cecha charakteru osoby fizycznej lub przymiotu osoby prawnej świadcząca o precyzyjności, dokładności i poprawności realizowanych zadań oraz przyjętych na siebie obowiązków. Wartość każdej gry piłkarskiej zależy od rzetelnej pracy zawodników i zespołów podczas meczów, jak również od wcześniejszego, zazwyczaj wieloletniego procesu szkolenia i wysiłku na treningach oraz sportowego trybu życia. Zawodnicy powinni postępować w myśl zasady „Citius, Altius, Fortius” (szybciej - dalej - mocniej) świadomie dążąc do rozwoju doskonałości fizycznej, ruchowej i psychicznej. Dodatkowo, zawodnicy uprawiający sport piłki nożnej powinni przy tym kierować się zasadą właściwej proporcji, nie traktując futbolu ani zdecydowanie wyżej od ważnych spraw życia codziennego, indywidualnych i społecznych, ani też niżej, degradując go do poziomu prostych czynności ruchowych, niedozwolonych praktyk transferowych czy innych, nie uwzględniających godności ludzkiej. W ust. 4 podkreślono, że rzetelności, pilności i samodyscypliny powinni zawodników uczyć przede wszystkim trenerzy i instruktorzy, od których trzeba wymagać solidnego, stale unowocześnianego warsztatu szkoleniowego, umiejętności utrzymania atmosfery współpracy w zespole, a także zdolności do pobudzania ambicji i woli walki oraz ciągłego doskonalenia techniki i taktyki. Zasada rzetelności wymaga także, aby trenerzy wpajali i egzekwowali zachowania zgodne z duchem sportu, natomiast odsuwali od rywalizacji sportowej osoby, które nie rozumieją sensu walki sportowej i notorycznie sprzeniewierzają się jej wartościom. Rzetelnego wypełniania podjętych obowiązków należy również wymagać od sędziów, których nieudolność, nieuwaga i brak dobrej woli może zniweczyć trud piłkarzy, podważając sens ich pracy oraz kreowania boiskowych zdarzeń.
Zasada wytrwałości z art. 14 stanowi, że każdy zawodnik uprawiający sport piłki nożnej powinien konsekwentnie dążyć do realizacji zamierzonego celu. Wytrwałe dążenie do jego osiągnięcia przez piłkarza możliwe jest jedynie przez stałe podnoszenie umiejętności technicznych i taktycznych, pozwalające na osiąganie coraz lepszych wyników sportowych i występowanie w coraz wyższych klasach rozgrywkowych. Całkowitym zaprzeczeniem cechy wytrwałości jest niedozwolone sięganie przez sportowców po zabronione substancje farmakologiczne lub metody uznane za dopingowe, których użycie jest karane z całą surowością na podstawie norm prawa powszechnego i sportowego. Ust. 3 opisywanego artykułu mówi o tym, że wytrwałe i konsekwentne dążenie do osiągnięcia zamierzonego celu powinno również cechować trenerów i działaczy sportowych. Powinni oni wykazywać się pasją i niezłomnością w procesie budowania klubu i zespołu sportowego oraz przy pokonywaniu pojawiających się trudności w ramach przyjętych norm prawnych i moralnych.
Kolejną zasadą, która jest niewątpliwie bardzo ważne, jest zasada zachowania poczucia godności i honoru. Ar. 15 wyjaśnia, że godność człowieka to poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie, co wyraża się w pragnieniu posiadania także szacunku ze strony innych osób z uwagi na swoje walory duchowe, moralne i zasługi społeczne. W środowisku piłkarskim niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja rasowa, wyznaniowa czy narodowościowa. Każdy podmiot ruchu piłkarskiego powinien dbać zarówno o swoją pełną podmiotowość i godność osobistą, jak również żądać jej respektowania wobec innych osób, w szczególności kolegów z drużyny piłkarskiej. Osobista postawa godnościowa winna się łączyć z dbałością o honor zawodnika i lojalnością wobec reprezentowanych barw narodowych, lokalnych i klubowych. Należy pamiętać o realizacji wartości, tworzonych przez tradycję i szanowanych przez kibiców. Natomiast z zgodnie z ust. 3 art. 15 honor to postawa, dla której charakterystyczne jest połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, społeczne czy środowiskowe. Posiadanie honoru pozwala wygrywać po rycersku, bez chełpliwości i zarozumialstwa. Trzeba się również nauczyć przegrywać z honorem, bez poczucia krzywdy i żądzy pozasportowej zemsty.
W art. 16 wymieniona została zasada solidarności, którą Kodeks charakteryzuje dosyć krótko, mówiąc o tym, że zarówno zawodnicy, jak i trenerzy muszą zachowywać środowiskową solidarność, nie godząc się nigdy na zdobywanie awansów i realizację kariery sportowej kosztem swoich kolegów z zespołu czy znajdujących się na ławce rezerwowej.
Ostatnich kilka zasad z Kodeksu Etycznego Polskiego Związku Piłki Nożnej: zasadę odpowiedzialności (art. 17); zasadę bezwzględnego przestrzegania norm (art. 18); zasadę integralności rozgrywek piłkarskich (art.19); zasadę bezstronności sędziowskiej (art. 20); zasadę medialnej współodpowiedzialności etyczno-edukacyjnej (art. 21) i zasadę kulturalnego dopingu (art. 22) omówię w swoim kolejnym wpisie.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.