13.02.2017
Za nami inauguracja wiosennych zmagań sezonu 2016/17 piłkarskiej Lotto Ekstraklasy, choć nie na wszystkich stadionach zima pozwoliła na rozegranie spotkań. Niekorzystne warunki pogodowe, a zwłaszcza zalegający na murawie śnieg – delikatnie mówiąc – nie sprzyjają dobremu poziomowi sportowemu widowiska sportowego. Na poziom sportowy meczu ma wpływ także styl gry drużyn. Ze stylem gry związana jest nieodzownie gra fair-play.
Według definicji ze Słownika Języka Polskiego PWN fair play I [wym. fer plej] to: 1. „uczciwa gra lub walka sportowa”, 2. „uczciwe postępowanie w stosunkach z ludźmi”. W rozgrywkach piłkarskich w Polsce prowadzona jest Klasyfikacja Fair Play. W rozgrywkach Lotto Ekstraklasy miejsce w tej klasyfikacji może wpływać m.in. na końcową lokatę w rozgrywkach, zarówno po rundzie zasadniczej (30 kolejek) i rundzie finałowej, w której zespoły rywalizują w grupach: „mistrzowskiej” i spadkowej. W obowiązującym obecnie regulaminie - Uchwale nr V/69 z dnia 21 kwietnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy na sezon 2015/2016 i następne - kwestie te regulują przepisy art. 5.2., 5.2.1., 5.2.2., 5.4., 5.4.1., 5.4.2.. Klasyfikacja Fair Play służy ustalaniu kolejności, gdy wyczerpią się wcześniejsze możliwości ustalenia miejsc czyli: liczba punktów, liczba punktów w meczach bezpośrednich, różnica bramek w meczach bezpośrednich, bramki „wyjazdowe”, różnica bramek w całych rozgrywkach oraz większa liczba bramek we wszystkich meczach. Gdy do tej pory kolejność jest nieustalona, wówczas o zajętym miejscu decyduje wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy. Jeśli by i to nie zdecydowało, wówczas decyduje już tylko losowanie.
Klasyfikacja Fair Play prowadzona jest na podstawie przepisów art. 36 Regulaminu Rozgrywek. Na mocy przepisu art. 36.1. Ekstraklasa S.A. prowadzi klasyfikację Fair Play, opartą na meczach rozegranych w ramach Rozgrywek Ekstraklasy, a punkty w tej klasyfikacji są przyznawane przez delegatów meczowych wyznaczonych na dany mecz.
Klasyfikacja Fair Play ma znaczenie nie tylko w kwestii ustalania kolejności w tabeli, bowiem w świetle przepisów art. 36.2. Regulaminu, w nagrodę za zwycięstwo w klasyfikacji Fair Play, klub może zostać zgłoszony do rozgrywek UEFA Europa League, o ile federacja otrzyma dodatkowe miejsce w tych rozgrywkach. Jeżeli zwycięzca klasyfikacji Fair Play zakwalifikował się do rozgrywek pucharowych „z tabeli”, zajmując premiowaną lokatę, jego miejsce zajmuje klub będący najwyżej w klasyfikacji Fair Play, który nie zakwalifikował się do rozgrywek UEFA. Oczywiście, trzeba jeszcze uwzględnić czy klub (kluby) mają licencję na grę w rozgrywkach UEFA. W przypadku jej braku „schodzi się w tabelach” szczebel niżej i miejsce klubu nie posiadającego takiej licencji, zajmuje klub, który jest najwyżej w klasyfikacji spośród zespołów, które uzyskały licencję.
Szczegółowe zasady przyznawania punktów w Klasyfikacji Fair Play określone są w załączniku nr 4 do Regulaminu. Został on przyjęty Uchwałą nr VI/164 z dnia 27 czerwca 2012 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie „Zasad przyznawania punktów Fair Play w rozgrywkach organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. od sezonu 2012/2013”.
Formularz Fair Play, na mocy art. 1 Uchwały nr VI/164 wypełniany jest przez delegata i zawiera sześć kryteriów oceniających zachowanie drużyn i kibiców. Co do zasady , maksymalna ocena nie powinna być przyznana, jeżeli dana drużyna i jej kibice nie wykazali się pozytywnym zachowaniem. Na marginesie warto dodać, że o wpływie kibiców i ich zachowania na widowisko ostatnio sporo pisaliśmy na milldyvax.com w artykułach p.t.: „Utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim” i „Bezpieczeństwo kibiców”.
Do 6 kryteriów określonych w formularzu należą:
1. Żółte i czerwone kartki,
2. tzw. Gra pozytywna,
3. Zachowanie wobec przeciwników,
4. Zachowanie wobec sędziów,
5. Zachowanie osób przebywających na ławkach rezerwowych,
6. Zachowanie publiczności.
Szczegółowe zasady obliczania znajdziecie w treści Uchwały.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.