05.10.2021
Występujący na co dzień w Premier League piłkarze w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 będą mogli podróżować do krajów z tzw. czerwonej listy i reprezentować swoje drużyny narodowe w październikowych meczach rozgrywanych w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Dodatkowym wymogiem jest konieczność odbycia przez graczy kwarantanny po powrocie na terytorium Wielkiej Brytanii, jednak na specjalnych warunkach. Taką decyzję brytyjskiego rządu w związku z trwającą pandemią COVID-19 potwierdziła FIFA w komunikacie z dnia 3 października 2021 roku[1].
Jak wynika z oficjalnego stanowiska FIFA, podjęta decyzja jest efektem jej ścisłej współpracy z brytyjskim rządem, Angielską Federacją Piłkarską oraz władzami Premier League. Miała ona na celu znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania problemu podróży piłkarzy na zgrupowania kadr narodowych w czasach pandemii COVID-19. Problem ten dotyczy zwłaszcza krajów umieszczonych na tzw. czerwonej liście, a więc tych o najwyższym stopniu zagrożenia epidemicznego.
Nie dopuścić do sytuacji z wrześniowych meczów eliminacyjnych
FIFA nie ukrywa również, że podjęta decyzja jest reakcją na wydarzenia, które miały miejsce miesiąc temu przy okazji rozgrywania wrześniowych meczów eliminacyjnych do Mistrzostw Świata w Katarze.
Przypomnijmy, że wówczas angielskie kluby piłkarskie zakazały swoim zawodnikom wyjazdu na zgrupowania drużyn narodowych do krajów znajdujących się na czerwonej liście, w tym do Brazylii i Argentyny. Czterej reprezentanci Argentyny grający w Premier League (Cristian Romero, Giovani Lo Celso, Emiliano Buendia i Emiliano Martinez) złamali jednak zakazy i udali się na mecze swoich reprezentacji.
W efekcie, klasyk reprezentacyjnego futbolu rozgrywany między Brazylią a Argentyną 5 września 2021 roku zamiast oczekiwanej dawki sportowych emocji przyniósł światu sceny, które śmiało można określić bezprecedensowymi w historii piłki nożnej. Już na początku spotkania na boisko wkroczyły miejscowe służby sanitarne przy wsparciu policji. Mecz został przerwany, na murawie powstał chaos i zamieszanie. Brazylijskie służby sanitarne chciały zatrzymać i deportować wspomnianych zawodników, którzy mieli nie przestrzegać obowiązujących w Brazylii zasad związanych z COVID-19 i nie odbyć przymusowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii. Argentyńczycy oczywiście odmówili wydania swoich zawodników i opuścili boisko. Dodatkowo, aby obejść rygory związane z obowiązkową kwarantanną po powrocie na terytorium Wielkiej Brytanii piłkarze podróżowali m.in. przez Chorwację. Sam zaś mecz Brazylia-Argentyna do dzisiaj posiada status zawieszonego i oczekuje na dalsze decyzje FIFA.
Szczepienie i specjalna kwarantanna jako warunki wyjazdu
Jasne kryteria możliwości wyjazdu zawodników w postaci obowiązku zaszczepienia oraz odbycie kwarantanny w specjalnych warunkach po powrocie do Wielkiej Brytanii, a także kompromis wszystkich zainteresowanych stron powinny zapobiec w trakcie najbliższych spotkań eliminacyjnych podobnym zdarzeniom jakie rozegrały się miesiąc temu. FIFA w swoim komunikacie podkreśla wiarę że przyjęte rozwiązania są krokiem we właściwym kierunku.
Podstawowym wymogiem w zakresie szczepień zawodników jest konieczność pełnego zaszczepienia. Tak więc w przypadkach szczepionek dwudawkowych gracze powinni przyjąć zarówno pierwszą, jak i drugą dawkę.
W tym miejscu należy również podkreślić apel wystosowany przez FIFA mający na celu zachęcić wszystkich ludzi do szczepień przeciwko COVID-19. FIFA wyraziła również swoje poparcie dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przedmiocie zapewnienia bezpiecznego, sprawiedliwego i równego dostępu do szczepień we wszystkich krajach. Piłkarze natomiast nie powinni mieć w tej kwestii pierwszeństwa.
Jeżeli zaś chodzi o preferencyjne warunki odbywania kwarantanny po powrocie do Wielkiej Brytanii to piłkarze będą zobligowani do odbycia 10-dniowej izolacji w specjalnych warunkach, z możliwością jej jednokrotnego opuszczenia w ciągu dnia żeby grać lub trenować[2]. To efekt ustaleń brytyjskiego rządu z władzami piłki nożnej celem osiągnięcia kompromisu równoważącego interesy klubów piłkarskich, zawodników oraz państwa przy jednoczesnym zadbaniu o najwyższy poziom zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.
Co z niezaszczepionymi zawodnikami?
Decyzja brytyjskiego rządu i ustalenia zainteresowanych stron są jasne: zgoda na wyjazd do krajów z czerwonej listy oraz poluzowanie restrykcji dotyczą wyłącznie piłkarzy w pełni zaszczepionych.
FIFA jest jednak w pełni świadoma, że decyzja ta nie może satysfakcjonować wszystkich zawodników. Oczywiście dotyczy to piłkarzy, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19. W związku z tym FIFA w swoim komunikacie zapewniła o stałej gotowości i zaangażowaniu w podejmowaniu działań służących dalszej poprawie sytuacji w kolejnych przerwach na mecze drużyn narodowych oraz dyskusji na temat wprowadzanych środków bezpieczeństwa mających zapewnić minimalizację ryzyka transmisji COVID-19 w następstwie globalnych podróży zawodników.
Trwająca pandemia COVID-19 sparaliżowała lub zahamowała rozwój wielu obszarów działalności człowieka, również świat sportu. Mając na uwadze wrześniowe doświadczenia z meczów eliminacyjnych i brak możliwości reprezentowania narodowych barw przez wielu zawodników z Premier League, należy z tym większym zadowoleniem i uznaniem przyjąć decyzję brytyjskiego rządu i władz organizacji piłkarskich. Umożliwia ona zaszczepionym piłkarzom wzięcie udziału w nadchodzących meczach eliminacyjnych, również w rejonach Świata o potencjalnie wysokim poziomie zagrożenia epidemicznego przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
[1] https://www.fifa.com/news/fifa-statement-on-uk-government-decision (dostęp z dnia 5 października 2021 roku)
[2] https://www.reuters.com/lifestyle/sports/vaccinated-premier-league-players-can-travel-red-list-countries-bbc-2021-10-01/ (dostęp z dnia 05.10.2021 r.)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.