07.05.2018
Ostatnio sporo pisałem o przewinieniach dyscyplinarnych podczas meczów piłkarskich oraz o niedopełnieniu obowiązków w związku z meczem w rozgrywkach mistrzowskich, które może skutkować weryfikacją zawodów jako walkower na niekorzyść drużyny, która takiego niedopełnienia obowiązków się dopuści. Dziś pozostajemy przy sprawach rozgrywkowych, ale spojrzymy na to, co dopiero nas czeka.
Być może ta informacja już do Państwa dotarła, ale warto ją rozszerzyć o przepisy prawne. Otóż przy całej tej dyskusji, co dalej robić z rozgrywkami piłkarskiej Ekstraklasy, czy zostawiać fazę zasadniczą i finałową z łącznie 37 meczami, czy powiększać ligę do 18 drużyn, co skutkowałoby rezygnacją z finałowej, ale graniem w sezonie 34 meczów, pojawiały się też głosy, co do szerszego otwarcia rozgrywek i o tym poniżej.
Wiadomo, że w Ekstraklasie nadal grać będzie 16 drużyn, które rozgrywać będą 30 meczów każda w sezonie zasadniczym i po 7 meczów każda w rundzie finałowej, czyli łącznie 37 spotkań w sezonie. I podobnie jak w tym sezonie nie będzie podziału punktów na pół po rundzie zasadniczej. Zmiana dotyczy natomiast liczby drużyn, które opuszczać będą Ekstraklasą, bo będą to trzy zespoły, a nie jak dotychczas – dwa. Nowelizacja będzie obowiązywać od sezonu 2019/2020 czyli nie od najbliższego, którym będą rozgrywki 2018/2019. Co najmniej dobrą praktyką jest, by takie zmiany wprowadzać nie od sezonu, który niebawem się rozpoczyna, po to właśnie by zespoły mogły się na taką zmianę przygotować. Choć zmiany wejdą w życie z rozpoczęciem sezonu 2019/2020, to już obowiązuje uchwała je wprowadzająca. Została podjęta 19 kwietnia tego roku i obowiązuje od właśnie od tego dnia.
Mowa o Uchwale nr IV/71 z dnia 19 kwietnia 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie przyjęcia zasad awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020. W Uchwale przyjmuje się zasady awansów i spadków klubów Ekstraklasy, I i II ligi od sezonu 2019/2020.
Zgodnie z art. 1 Uchwały nr IV/71, począwszy od sezonu 2019/2020, kluby które zajmą w rozgrywkach Ekstraklasy 14, 15 i 16 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek I ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie. Zatem spadać będą aż trzy drużyny. A co za tym idzie, z I ligi również trzy zespoły będą awansować. Dwie pierwsze drużyny I ligi awansują od razu, a trzeci zespół wyłoniony zostanie spośród drużyn, które zajmą miejsca od 3 do 6. Zgodnie z art. 2 Uchwały:
„
Począwszy od sezonu 2019/2020:
1. Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 1 i 2 miejsce w tabeli, awansują do rozgrywek Ekstraklasy, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;
2. Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek Ekstraklasy, przy czym:
a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,
b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,
c) zwycięzcy meczów o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Zwycięzca meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie;
3. Gospodarzami meczów barażowych będą kluby zajmujące wyższe miejsce w tabeli rozgrywek I ligi;
4. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach Ekstraklasy w następnym sezonie;
…
„
Art. 2 ust. 5. Uchwały reguluje natomiast kwestię spadku z I ligi, w ten sposób, że: „Kluby, które zajmą w rozgrywkach I ligi 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek II ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie.”
W art. 3 natomiast uregulowane zostały zasady awansu do I ligi. I tak:
„
Począwszy od sezonu 2019/2020:
1. Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 1 i 2 miejsce w tabeli, awansują do rozgrywek I ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie;
2. Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają mecze barażowe o awans do rozgrywek I ligi, przy czym:
a) kluby, które zajmą 3 i 6 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,
b) kluby, które zajmą 4 i 5 miejsce w tabeli, rozegrają między sobą 1 mecz,
c) zwycięzcy meczów o których mowa w pkt a) i b) rozegrają między sobą 1 mecz. Zwycięzca meczu będzie uczestniczył w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie;
3. Gospodarzami meczów barażowych będą kluby zajmujące wyższe miejsce w tabeli rozgrywek II ligi.
4. Do udziału w meczach barażowych uprawnione będą wyłącznie kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 3, 4, 5 i 6 miejsce w tabeli i uzyskają licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach I ligi w następnym sezonie;
…
„
Kwestie spadku z II ligi reguluje art. 3 ust. 5 Uchwały nr IV/71. Zgodnie z nim: „Kluby, które zajmą w rozgrywkach II ligi 15, 16, 17 i 18 miejsce w tabeli, spadną do rozgrywek właściwej terytorialnie grupy III ligi, w których będą uczestniczyć w następnym sezonie”. Natomiast na mocy przepisu art. 3 ust. 6 Uchwały, awans ro rozgrywek II ligi w następnym sezonie uzyskają kluby, które zajmą 1 miejsca w rozgrywkach poszczególnych grup III ligi.
Przypomnijmy rozgrywki III ligi toczą się w czterech grupach. Obowiązuje dla nich jednolity regulamin rozgrywek III ligi. Prowadzone są w czterech grupach:
W pierwszej grają zespoły z następujących wojewódzkich związków piłki nożnej: Łódzkiego, Mazowieckiego, Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego.
W drugiej z Kujawsko-Pomorskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego.
W trzeciej z Dolnośląskiego, Lubuskiego, Opolskiego i Śląskiego.
A w czwartej z Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, Małopolskiego ZPN, Podkarpackiego ZPN oraz Świętokrzyskiego ZPN.
W każdej z grup co roku jeden z czterech związków, naprzemiennie prowadzi rozgrywki. Komisja Rozgrywek związku aktualnie prowadzącego rozgrywki jest organem I instancji w zakresie rozgrywek, z kolei w sprawach dyscyplinarnych – organem I instancji jest Komisja Dyscyplinarna wojewódzkiego związku piłki nożnej, prowadzącego te rozgrywki. Odwołania od decyzji i orzeczeń wspomnianych związków składa się do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej.
(Zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.