07.08.2020
Wracam dziś do tematyki poruszonej w tym artykule, dotyczącym nowelizacji Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Było o przepisach dotyczących wcześniejszego zakończenia np. z powodu wystąpienia siły wyższej, jaką bez wątpienia jest trwająca epidemia. Było o tym kiedy rozgrywki dotknięte taką siłą wyższą mają być zaliczone, a kiedy anulowane. Zachęcam do lektury, ale dziś chciałem skoncentrować się na innych zmianach.
Po pierwsze, w § 2 ust. 3 Uchwały nr IX/140 postanowiono iż rozgrywki III ligi nadal prowadzą Wojewódzkie ZPN naprzemiennie, ale już od sezonu 2021/2022 rozgrywki III ligi będą prowadzone przez PZPN. Jak wiadomo, przed epidemią była decyzją, że już od tego sezonu przejmie je PZPN, czyli od sezonu 2020/2021. Chodzi jednak o to, że rozgrywki z wielu powodów nie są jednolite, gdy chodzi o liczbę drużyn, wszak nie było spadków, a były tylko awanse. Postanowiono więc, że ten wyjątkowy sezon poprowadzą jeszcze wojewódzkie związki.
Ważne przepisy wprowadzono w § 2 ust. 6 – 8, bowiem zrywają one z zasadą, że dwóch klas różnicy między I drużyną danego klubu, a II drużyną. Do tej pory miałeś zespół w Ekstraklasie, mogłeś wystawić rezerwy maksymalnie w 2. Lidze. Miałeś I zespół w 1. Lidze to II zespół w 3. Lidze. Teraz to się zmienia. „Kluby uczestniczące w rozgrywkach mistrzowskich mogą posiadać jedną lub więcej drużyn w klasach rozgrywek seniorów, niższych od tej, w której uczestniczy pierwszy zespół danego klubu. Zasada ta może być zmieniona przez Zarządy Wojewódzkich ZPN w odniesieniu do rozgrywek prowadzonych przez dany Związek” (ust. 6). Zatem w niższych klasach taka decyzja należy do wzpn. Zgodnie z ust. 7. dwie drużyny tego samego klubu nie mogą uczestniczyć w rozgrywkach tej samej klasy a zgodnie z ust. 8. we wszystkich przypadkach spadku pierwszej drużyny klubu do klasy niższej lub awansu drużyny rezerw do klasy wyższej, drużyna rezerw tego klubu musi być automatycznie przeniesiona do rozgrywek o klasę niższą, jeżeli pozostanie jej w dotychczasowej klasie rozgrywkowej lub awans do klasy wyższej byłyby sprzeczne z postanowieniami ust. 7.
Zatem jeśli drugoligowiec nie obroni swego statusu i spadnie to 3. Ligi, a rezerwa wygra 4. Ligę i awansuje do 3. Ligi, to wówczas mimo sportowego awansu drugiej drużyny w nowym sezonie zagra ona znów w 4. Lidze. Gdyby zespół drugoligowy pozostał w tych rozgrywkach, awans rezerw byłby możliwy, choć przed nowelizacją przepisów nie, bo musiałaby być utrzymana ta różnica dwóch klas rozgrywkowych.
Zmieniają się nieco zasady gry zawodników w kilku drużynach jednego klubu. Z tym często były problemy związane z weryfikacją meczów jako walkowery, a to kierownik źle obliczył, a to trener za długo dał pograć zawodnikowi w rezerwach dzień po meczu pierwszego zespołu.
Zgodnie z nowym brzmieniem § 4 ust 1 Uchwały, o ile w przepisach szczególnych (czyli w regulaminach poszczególnych rozgrywek – przyp. M. Ż.) nie postanowiono inaczej, Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry zgodnie z następującymi zasadami:
- po pierwsze, jeżeli zawodnik, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);
- po drugie, udział zawodnika w meczu, w którym zgodnie z postanowieniami regulaminu rozgrywek obowiązuje system zmian powrotnych, będzie traktowany jako udział w meczu w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry;
- po trzecie, Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza).
Nie mówimy, tu o łącznym spełnieniu przesłanek, a o jednym z trzech przypadków. Warto dokładnie zapoznać się z tym przy wystawianiu zawodników w dwóch drużynach i przy planowaniu występów zawodników i tu apel do kierowników drużyn, żeby na to zwracać uwagę.
Warto też zauważyć, że zgodnie z nowym brzmieniem ust. 2, w przypadku klubów posiadających dwie drużyny, z których przynajmniej jedna uczestniczy w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi pojawiają się nieco inne regulacje.
I tak, po pierwsze, zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia lub młodszy, może bez ograniczeń uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 i ust. 2 pkt d czyli przepisów o grze w dwóch meczach w jednym terminie oraz przepisu o procentowym udziale w meczach drużyny rezerw, o którym już poniżej (§ 4 ust. 2 pkt a).
Po drugie, zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 23 rok życia lub starszy, rozegrał w danym sezonie, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 5 meczów z udziałem drużyny wyższej klasy rozgrywkowej (mistrzowskich lub pucharowych) nie może występować w tym okresie w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych) (§ 4 ust. 2 pkt b);
Po trzecie, zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 23 rok życia lub starszy, rozegrał w danym sezonie, w okresie po 1 stycznia 3 mecze z udziałem drużyny wyższej klasy rozgrywkowej (mistrzowskie lub pucharowe), nie może występować w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych) (§ 4 ust. 2 pkt c);
Po czwarte, po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych), o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych meczów z udziałem drużyny niższej klasy (mistrzowskich lub pucharowych), z zastrzeżeniem postanowień, odpowiednio pkt b) lub c) - przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu (§ 4 ust. 2 pkt d).
Kolejna grupa przypadków została uregulowana w ust. 3. Regulacje te dotyczą przypadków klubów posiadających dwie drużyny uczestniczące w rozgrywkach III ligi i niższych klas rozgrywkowych lub klubów uczestniczących w rozgrywkach kobiet. Tu też mamy kilka przypadków.
Pierwszy, wedle którego zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 oficjalnych meczów z udziałem drużyny klasy wyższej (mistrzowskich lub pucharowych) w danym sezonie (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych). Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu;
Wedle drugiego, o zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych), o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych meczów z udziałem drużyny niższej klasy (mistrzowskich lub pucharowych) - przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu.
Warto dodać, że zgodnie zasady § 4 ust. 4, zasady określone w ust 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku klubów posiadających trzy lub więcej drużyn.
Z doświadczenia w organach odwoławczych w polskiej piłce nożnej, mogę dodać, że te regulacje są często słabo rozumiane przez kluby i są dość częstymi przypadkami odwołań od decyzji organów rozgrywkowych w sprawach związanych z weryfikacją zawodów jako walkower. Często przysparzają też problemów organom rozgrywkowym. O ile inne przyczyny weryfikacji wydają się być oczywiste, o tyle tutaj nierzadko występują problemy z policzeniem czasu gry i jego prawidłowej interpretacji.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.