14.03.2019
Wstęp
1 stycznia 2019 roku wszedł w życie nowy Kodeks Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Na wstępie, celem umożliwienia lepszego zrozumienia tematu i wprowadzonych zmian, należy pokrótce scharakteryzować sposób działania Trybunału i przypomnieć, że Kodeks składa się z dwóch części.
Pierwsza część – artykuły od S1 do S26, odnosi się do zasad organizacyjnych (sam Kodeks nazywa ją „Reguły dotyczące organów odpowiedzialnych za rozstrzyganie sporów sportowych”) i zawiera przepisy dotyczące zarówno CAS, jak i ICAS, czyli Międzynarodowej Rady Arbitrażu Sportowego (dalej: „Rada” lub „ICAS”) – podmiotu pomocniczego względem Trybunału. ICAS zajmuje się kwestiami administracyjnymi i finansowymi CAS, jest gwarantem jego niezależności oraz praw stron arbitrażu. Wprowadzone w 2019 roku zmiany mają przede wszystkim charakter systemowy i dotyczą w głównej mierze właśnie pierwszej części Kodeksu.
Druga część – artykuły od R27 do R70 to tzw. „Reguły proceduralne” i bezpośrednio reguluje kwestie dotyczące postępowania przed CAS, czyli zagadnienia takie jak sposób powoływania arbitrów, terminy i koszty postępowania, czy zasady dotyczące stosowania właściwego prawa w konkretnym sporze. W tej części również doszło do zmian, choć w mniejszym zakresie.
Reorganizacja ICAS – nowe Stałe Komisje
Najbardziej rewolucyjną nowością pod względem systemowym jest wprowadzenie nieznanych wcześniej Radzie organów, w postaci trzech Stałych Komisji (zmiana art. S7 Kodeksu). Do końca 2018 roku, Rada działała tylko poprzez kolegialne ciało (Board) złożone z Prezydenta ICAS, dwóch Wiceprezydentów, a także Przewodniczącego Dywizji ds. I instancji CAS (CAS Ordinary Division) oraz Przewodniczącego Dywizji Odwoławczej CAS (CAS Appeals Arbitration Division). Od 2019 r. powołane zostały Stałe Komisje:
Sprawy dopingowe w I instancji
Kolejną, w praktyce być może najważniejszą zmianą, jest wyodrębnienie osobnej Dywizji Antydopingowej. Do tej pory, art. S3 Kodeksu dokonywał podziału jedynie ze względu na instancję i rozróżniał sprawy tylko pod względem proceduralnym – na te, w których CAS był organem I instancji (CAS Ordinary Arbitration Division) i te, w których był organem odwoławczym (CAS Appeals Arbitration Division).
W akapicie drugim powołanego wyżej przepisu dodano właśnie Komisję Antydopingową jako osobną, niezależną od pozostałych dwóch. CAS tym samym odpowiedział na realia arbitrażu sportowego, gdzie sprawy związane z dopingiem stanowią na tyle dużą część całości, że niezbędne było stworzenie osobnej dywizji zajmującej się wyłącznie takimi sporami, również w pierwszej instancji.
Do tej pory CAS stanowił jedynie organ odwoławczy w sprawach antydopingowych, obecnie w art. S12 lit. b wskazano wyraźnie, że do zadań Panelu CAS należy m.in. „rozwiązywanie spraw związanych z dopingiem jako organ pierwszej lub właściwej instancji”. Stworzono też odrębne regulacje proceduralne: „Reguły arbitrażowe właściwe dla Dywizji Antydopingowej CAS”, które stanowią integralną część Kodeksu CAS.
Zmiany dotyczące rozpraw
Ostatnia zmiana ma charakter czysto proceduralny – dotyczy art. R57, regulującego kwestię rozpraw i przesłuchań. Do tej pory, rozprawy miały charakter jawny, o ile strony nie postanowiły inaczej. Obecnie w akapicie drugim dodano kilkuzdaniową normę, polegającą: „stworzeniu dla strony możliwości wniesienia żądania przeprowadzenia rozprawy jawnej. Wymagane jest jednak spełnienie pewnych przesłanek: 1) uprawnienie takie przysługuje stronie sporu, 2) stroną jest osoba fizyczna, 3) spór ten musi mieć charakter dyscyplinarny. Żądanie to może jednak nie być uwzględnione, jeśli naruszałoby moralność publiczną, porządek publiczny, bezpieczeństwo narodowe, prywatność stron w niedopuszczalnym zakresie, a także w wypadku, w którym upublicznienie rozprawy byłoby wbrew sprawiedliwości”.
Powyższe wyliczenie ma oczywiście charakter klauzul generalnych, istotną zmianą jest jednak przeniesienie decydowania o upublicznieniu rozprawy – do końca 2018 r. potrzebna była do tego zgoda obu stron, teraz zaś ze stron ma w tej kwestii wybór, zaś Panel CAS rozważa tylko, czy żądanie strony nie narusza przesłanek negatywnych zawartych w powyższej normie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.