04.07.2023
Uchwałą nr V/75 z dnia 26 maja 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Uchwale nr XI/160 z dnia 17 października 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce wprowadzono nowe regulacje dotyczące zgody na prowadzenie zespołu Ekstraklasy przez trenera uczestniczącego w kursie UEFA PRO.
Pozostałe postanowienia Uchwały nr XI/160 nie uległy zmianie, a co oznacza majowa nowelizacja? Ano to, że teraz trenerzy, którzy uczestniczą w kursie UEFA PRO mogą wystąpić do Zespołu ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów o wydanie zgody na prowadzenie zespołu uczestniczącego w rozgrywkach Ekstraklasy lub I ligi. W takim przypadku trenerowi może zostać wydana warunkowo zgoda na prowadzenie danego zespołu I ligi na okres trwania. Zgoda może zostać wydana na czas trwania kursu i dotyczyć może wyłącznie jednego zespołu Ekstraklasy lub I ligi. Zespół ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów cofa wydaną zgodę w przypadku usunięcia trenera z kursu lub jego rezygnacji z udziału w kursie.
Jak można zaobserwować teraz jest „moda na młodych trenerów”, którzy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje. Nie doszli jeszcze do najwyższego poziomu, ale uczą się, zdobywają lub zdobyli już niemałe doświadczenie i przebijają się coraz wyżej. Nie mają jeszcze odpowiednich uprawnień, są na kursach i taki jest cel tej regulacji by umożliwić im już pracę na wyższym szczeblu.
Przypomnijmy, kto może być trenerem w świetle postanowień Uchwały nr XI/160 z dnia 17 października 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce? Odpowiedź znajdujemy w art. 4 tejże Uchwały. Trenerem prowadzącym zespół uczestniczący w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, może być osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:
Uchwała reguluje też tryb przyznawania licencji oraz zawiera kilka ważnych postanowień szczegółowych, z których jedno zostało znowelizowane i zostało już opisane. A dotyczy zgody dla uczestników Kursu UEFA PRO na prowadzenie zespołu w Ekstraklasie lub I Lidze (art. 38 Uchwały). W art. 39 i 40 Uchwały uregulowane zostały podobne zgody dla uczestników kursów UEFA A i UEFA B.
Teraz o nieco innym przypadku i regulacji art. 36 Uchwały. Zgodnie z nim, trenerzy, którzy kontynuują pracę na podstawie licencji/zgody z prowadzonym przez siebie zespołem w poprzednim sezonie w dalszym ciągu mają możliwość prowadzenia tego zespołu w danej klasie rozgrywkowej bez posiadania wymaganej dla danej klasy rozgrywkowej licencji. W takim przypadku wydawana jest takiemu trenerowi warunkowo zgoda na prowadzenie zespołu w danej klasie rozgrywkowej na okres jednego roku. W przypadku piłki młodzieżowej zgoda ta może być przedłużana (każdorazowo na okres 1 roku) do poziomu Junior C1/Junior C2 w danym. Zasada ta ma zastosowanie w drużynach młodzieżowych od A1 do C2 (za wyjątkiem zespołów uczestniczących w rozgrywkach: CLJ U-19, CLJ U-17, CLJ U-15) – w przypadku kontynuacji pracy trenerów zmieniających drużyny w strukturach danego klubu.
Z kolei zgodnie z art. 37 Uchwały, trenerzy, którzy uzyskali z prowadzonym przez siebie zespołem awans do ligi wymagającej od trenera posiadania wyższej licencji, w dalszym ciągu mają możliwość prowadzenia tego zespołu w wyższej klasie rozgrywkowej. W takim przypadku wydawana jest takiemu trenerowi warunkowo zgoda na prowadzenie zespołu w danej klasie rozgrywkowej na okres jednego roku. Zgoda ta może być przedłużana (każdorazowo na okres do końca sezonu) do momentu zakończenia pracy trenera w klubie, w którym uzyskał awans. Tak może być w przypadku awansu z II Ligi do I Ligi, bo jak wiemy w II Lidze wymagana jest licencja UEFA A, a w I Lidze już UEFA PRO.
By dowiedzieć się jak zdobyć licencję warto zapoznać się z Uchwałą nr XI/160 z dnia 17 października 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce oraz zasięgnąć informacji w Polskim Związku Piłki lub jednym z wojewódzkich związków piłki nożnej.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.