16.01.2017
Dnia 1 stycznia 2017 r. weszły w życie zmiany przepisów Kodeksu Arbitrażu Sportowego (Code of Sports-related Arbitration) w oparciu, o który toczą się postępowania przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie (Court of Arbitration for Sport). W dzisiejszym blogu przyjrzymy się nowelizacji niektórych przepisów i omówimy kluczowe zmiany.
Pierwszą kluczową zmianą w Kodeksie jest nowelizacja przepisu R32 dotyczącego sposobu obliczania terminów na potrzeby postępowania przed CAS. Dotychczas termin określny przepisami Kodeksu był zachowany, jeżeli przesłanie przez stronę nastąpiło przed upływem północy według czasu miejsca dostarczenia informacji (najczęściej była to Lozanna w Szwajcarii). Obecnie dla obliczania terminów rozstrzygający będzie czas miejsca siedziby/zamieszkania strony lub jej pełnomocnika, jeżeli został ustanowiony. Dopiero upływ północy w tym miejscu będzie równoznaczny z upływem terminu. Ponadto, dla obliczania terminów znaczenie będą miały święta i dni wolne od pracy miejsca nadania dokumentu, a nie jego odbioru. Przedmiotowa zmiana bez wątpienia jest korzystna dla stron postępowania, które teraz będą operować w strefie czasowej swojego miejsca zamieszkania/siedziby.
Kolejna zmiana dotyczy przepisu R52 Kodeksu stanowiącego o wszczęciu arbitrażu przez CAS. Do przepisu dodano nowy ustęp:
„Wydział Sądowy CAS może publicznie ogłosić wszczęcie jakiegokolwiek postępowania arbitrażowego odwoławczego oraz, na późniejszym etapie i w stosownych przypadkach, skład panelu arbitrażowego i datę rozprawy, chyba że Strony postanowią inaczej.”
Powyższy przepis ma zapewnić większe „upublicznienie” spraw odwoławczych, które mają wszak także walor wychowawczy i edukacyjny dla świata sportu. Do kategorii spraw odwoławczych można zaliczyć chociażby sprawy dopingowe, w których strona odwołuje się od decyzji wydanej w I instancji na szczeblu krajowym.
Kolejną interesującą zmianą jest nowelizacja przepisu R59 dotyczącego wyroków. W przedmiotowym przepisie można odnaleźć nowy ustęp o poniższej treści:
„Kopia sentencji wyroku, jeżeli istnieje, oraz pełny wyrok zostaną przekazane do władz lub organu sportowego, który wydał zaskarżoną decyzję, jeśli podmiot ten nie był stroną postępowania”
Przepis jest odpowiedzią na praktyczny problem, który pojawiał się dotychczas i ostatecznie rozwiązuje kwestię dostępności wyroku dla podmiotu, który wydał decyzję, a nie był stroną postępowania przed CAS.
W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na doprecyzowanie przepisu R64.4, który w obecnej redakcji stanowi wprost, że już zapłacone zaliczki na koszty postępowania nie podlegają zwrotowi z wyjątkiem dotyczącym części, która przekracza całkowite koszty arbitrażu. Przy obecnej redakcji przepisu nie ma już wątpliwości, czy strona pozostaje dysponentem wpłaconych zaliczek na koszty i może żądać ich zwrotu w trakcie postępowania.
Na koniec warto zwrócić uwagę na aktualizację cennika godzinowego pracy arbitra (w załączniku nr II do Kodeksu), który ma istotne znaczenie przy ustalaniu kosztów postępowania. Obecnie, w zależności od wartości przedmiotu sporu, mamy pięć stawek godzinowych, które wahają się od 300,00 CHF do 500,00 CHF za godzinę pracy arbitra.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.