16.10.2015
W poprzednim wpisie na blogu milldyvax.com poruszyłem kwestię zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN po Walnym Zgromadzeniu z 9 czerwca br. Dziś kończę ten temat, koncentrując się zwłaszcza na pośrednikach transakcyjnych, którzy zastąpili agentów FIFA. Już w samej treści Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN rozdział regulujący „Przewinienia dotyczące działalności menedżerskiej” został zastąpiony przepisami regulującymi „Przewinienia dotyczące działalności pośredników transakcyjnych”.
Omówimy nie stopień zmian, a regulacje, które od 9 czerwca obowiązują właśnie pośredników transakcyjnych. Podstawowymi przewinieniami dyscyplinarnymi spotykanymi w działalności pośredników transakcyjnych są nadużycie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków przez:
1. zawodnika (regulacja w art. 97),
2. klub (regulacja w art. 98),
3. pośrednika transakcyjnego (regulacja w art. 99).
Ad. 1) Zawodnik, który nie dopełnia obowiązku, określonego w przepisach PZPN lub FIFA, dotyczącego zasad lub sposobu współpracy z pośrednikami transakcyjnymi podlega karze nagany lub karze pieniężnej lub karze dyskwalifikacji.
Ad. 2) Klub, który nie dopełnia obowiązku, określonego w przepisach PZPN lub FIFA, dotyczącego zasad lub sposobu współpracy z pośrednikami transakcyjnymi podlega karze pieniężnej lub karze zakazu dokonywania transferów krajowych do klubów.
Ad. 3) Pośrednik transakcyjny który nadużywa przyznane mu uprawnienie, określone w przepisach PZPN lub FIFA lub nie dopełnia obowiązków określonych w tych przepisach w zakresie podejmowania, wykonywania lub zaprzestania wykonywania czynności pośrednika transakcyjnego podlega karze nagany lub karze pieniężnej, w wysokości nie niższej niż 5.000 zł lub karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną.
Kolejny rodzaj przewinienia dyscyplinarnego związanego z działalnością pośredników transakcyjnych to prowadzenie działalności przez osobę nie posiadającą uprawnień pośrednika transakcyjnego. Na mocy przepisów art. 100 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, osoba prowadząca niezgodnie z przepisami działalność pośrednika transakcyjnego bez posiadania uprawnień, w szczególności bez dokonania rejestracji w Polskim Związku Piłki Nożnej podlega karze pieniężnej, w wysokości nie niższej niż 20.000 zł lub karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną.
W art. 101 uregulowano natomiast kwestię niezamieszczenia informacji. Organ dyscyplinarny wymierza zatem karę nagany lub kary pieniężne za niedochowanie należytej staranności, aby w kontrakcie, którego klub i zawodnik jest stroną, lub w umowie transferowej pomiędzy klubami, znalazła się informacja o tym, czy przy zawieraniu takiego kontraktu lub umowy zawodnik korzystał z usług pośrednika transakcyjnego. To samo dotyczy przypadku, jeżeli zawodnik korzystał z usług pośrednika. Wówczas jeśli w kontrakcie nie znajdzie się imię i nazwisko, podpis pośrednika transakcyjnego oraz data zawarcia z nim umowy pośrednictwa z klubem lub zawodnikiem, organ dyscyplinarny również wymierza karę nagany lub kary pieniężne.
Kolejna zmiana dotycząca wprowadzenia instytucji pośrednika transakcyjnego w miejsce menedżera ds. piłkarzy została dokonana w art. 104 Regulaminu regulującym przewinienie dyscyplinarne w postaci niewykonywania orzeczeń. Przypomnijmy, jest kwestia niewykonania w terminie 30 dni prawomocnego orzeczenia lub orzeczeń organów jurysdykcyjnych PZPN, a także organu właściwego do spraw ustalenia ekwiwalentu. I tu w art. 104 §2 pkt 2) menedżer ds. piłkarzy został zastąpiony pośrednikiem transakcyjnym i w myśl dyspozycji za niewykonanie takiego orzeczenia wymierza się zawodnikom, trenerom, instruktorom, sędziom, pośrednikom transakcyjnym i działaczom piłkarskim karę dyskwalifikacji czasowej lub karę wykluczenia z PZPN.
Ponadto do Regulaminu wprowadzono przepis art. 5 §7, na mocy, którego, organ dyscyplinarny orzekając karę dyscyplinarną lub odstępując od jej wymierzenia na podstawie o odstąpieniu (art. 47 Regulaminu) może nałożyć na podmiot ponoszący odpowiedzialność dyscyplinarną za wykroczenia dyscyplinarne określone w Rozdziale II „Utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim” oraz w Rozdziale III „Niesportowe zachowanie” obowiązek określonego zachowania się, w szczególności przeproszenie poszkodowanego, określając termin wykonania takiego obowiązku. Obowiązek ten nie może natomiast polegać na naprawieniu szkody majątkowej wyrządzonej czynem, za który dany podmiot ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną.
Zmiany dotyczą też art. 30 Regulaminu Dyscyplinarnego regulującego kwestie zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności, na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości będącej siedzibą klubu. I tak świetle przepisu art. 30 §4, w przypadku, gdy kara zakazu rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczby meczów z udziałem publiczności w miejscowości będącej siedzibą klubu dotyczy całości lub części obiektu sportowego, organ jurysdykcyjny może określić, jakie osoby są uprawnione do wstępu na obiekt sportowy. Zatem mamy tu określenie funkcji tych zamiast wcześniej obowiązującego wskazania osób uprawnionych do wstępu na obiekt sportowy. W obu przypadkach i było i jest to uprawnienie przysługującego klubowi, a nie obowiązek, wszak w brzmieniu literalnym przepisu mamy wyraz „może”, a nie „powinien” lub „ma obowiązek”.
Kolejna nowelizacja dotyczy art. 31 Regulaminu czyli instytucji zakazu wyjazdu/wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie. Taka kara, w nowym brzmieniu przepisu, może być orzeczona w wymiarze od 1 do 10 meczów lub w wymiarze czasowym do 1 roku. Poprzednio mogła być orzeczona na 1 do 5 meczów lub na okres do roku, a do tego organ dyscyplinarny mógł wskazać mecz lub mecze, na których orzeczona kara ma być wykonana.
Znowelizowano również przepisy art. 121 Regulaminu dotyczące organów I instancji. Zmiana ma związek z wprowadzeniem pojęć pośrednika transakcyjnego, match-fixingu i zmianą regulacji w kwestii zwalczania dopingu (o wszystkich tych kwestiach pisałem w poprzednim artykule). I tak co do przewinień dyscyplinarnych, określonych w art. 104 Regulaminu (niewykonywanie orzeczeń), art. 78 Regulaminu (zwalczanie dopingu), art. 79 Regulaminu (korupcja czynna i bierna), art. 80 Regulaminu (zaniechanie zawiadomienia o korupcji lub match-fixingu w piłce nożnej), art. 107 Regulaminu (match-fixing i niedozwolone zakłady bukmacherskie) organem dyscyplinarnym na mocy art. 121 §1 pkt 5) jest Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Zmieniły się też wysokości kaucji w sprawach odwołań od orzeczeń dyscyplinarnych. Zostały one znacząco zmniejszone, ale szczegółowo o nowelizacji przepisów art. 145 Regulaminu Dyscyplinarnego pisałem już 3 sierpnia tego roku w artykule pt. „Poznajemy Regulamin Dyscyplinarny PZPN – Suplement”.
I wreszcie ostatnia zmiana jaka nastąpiła w Regulaminie po Walnym Zgromadzeniu z 9 czerwca, to nowela przepisu art. 165, dotyczącego zawieszenia i darowania prawomocnej kary dyscyplinarnej. Został tam dodany §5, który dotyczy dobrowolnego poddania się karze. W świetle tego przepisu, jeżeli wniosek został złożony przez ukarany podmiot, a rozstrzygniecie organu dyscyplinarnego było zgodne z tym wnioskiem, nie sporządza się w takim przypadku uzasadnienia.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.