10.04.2019
Choć o piłce nożnej piszę bardzo często, to rzadziej już poświęcam czas futsalowi czy piłce nożnej plażowej. Czas to zmienić i przy okazji zmian w rozgrywkach Halowego Pucharu Polski warto im się przyjrzeć.
Uchwałą nr III/41 z dnia 25 marca 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej wprowadził zmiany do Uchwały nr VII/118 z dnia 7 lipca 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Halowy Puchar Polski na sezon 2017/2018 i następne. Pod koniec marca tego roku przyjęto następujące zmiany w Uchwale nr VII/118:
1/2 Finału rozgrywek o Halowy Puchar Polski jest rozgrywana z udziałem drużyn - zwycięzców meczów 1/4 finału. 1/2 Finału jest rozgrywana wg. zasady mecz i rewanż.
Finał rozgrywek jest rozgrywany z udziałem drużyn – zwycięzców dwumeczów 1/2 Finału. Finał jest rozgrywany wg. zasady mecz i rewanż. Gospodarz pierwszego meczu finałowego zostanie wyłoniony w drodze losowania.
Pary w meczach 1/32, 1/16, 1/8, 1/4 i 1/2 Finału rozgrywek o Halowy Puchar Polski zostaną wyłonione w drodze losowań przeprowadzanych po zakończeniu kolejnych rund.
Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.
Wracając do punktu 2. Powyższych rozważań. Warto dodać, że na ten sezon już dokonano lsowania. W poniedziałek, 18 marca 2019 roku, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie par 1/2 finału i gospodarza pierwszego meczu rozgrywek o Puchar Polski w futsalu w sezonie 2018/2019. Znamy już także finalistów, a mecze rozegrane zostaną 28 kwietnia i 1 maja 2019 roku.
Warto też przypomnieć kto ma obowiązek startu w rozgrywkach? Zgodnie z Pkt I.1 w rozgrywkach o Halowy Puchar Polski w sezonie 2017/2018 i następnych obowiązkowo biorą udział drużyny Futsal Ekstraklasy i I Ligi Futsalu. Pozostałe drużyny biorą udział na zasadzie dobrowolności. Zatem najlepsi mają taki obowiązek, a pozostali mogą zagrać, ale nie muszą. Zgodnie z Pkt. 1.4, od sezonu 2016/2017 w rozgrywkach HPP do protokołu meczowego, każda drużyna może wpisać tylko 1 zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej z danego klubu. Inne limity obowiązują w rozgrywkach ligowych, zatem zespół musi przystosować się do rozgrywek pucharowych i wystawiać zmodyfikowany w stosunku ligi skład.
Warto też przyjrzeć się przepisowi Pkt I.8, w przypadku wystawienia przez klub do rozgrywek więcej niż jednej drużyny, zawodnicy, którzy brali udział w jednej drużynie, nie mogą brać udziału w innej drużynie tego samego klubu w następnym terminie, jeżeli obie drużyny awansowały dalej. Jeżeli jedna z tych drużyn została wyeliminowana z rozgrywek, wtedy najwyżej 3 zawodników drużyny wyeliminowanej może grać w poszczególnych turniejach w tej drużynie swego klubu, która zakwalifikowała się do dalszych rozgrywek. Przepis taki ma na celu wyeliminowanie masowej „migracji” zawodników z I zespołu do II drużyny, po odpadnięciu tego pierwszego.
Oprócz drużyn ligowych w Halowym Pucharze Polski mogą brać udział również drużyny środowiskowe. W tym kontekście warto przypomnieć przepis Pkt I.9, w myśl którego zawodnicy uprawnieni do gry w zespołach biorących udział w rozgrywkach Futsal Ekstraklasy, I Ligi Futsalu i II Ligi Futsalu, nie mają prawa reprezentować w rozgrywkach o Halowy Puchar Polski drużyny środowiskowej.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.