12.06.2018
Ostatnio pisałem o nowelizacjach przepisów dotyczących organizacji rozgrywek w polskiej piłce nożnej, dokonanych przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej na posiedzeniu 23 maja 2018 roku, a dziś pora na zmiany przepisów dotyczących ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników w polskiej piłce nożnej.
Tu następuje zasadnicza zmiana, bowiem aż 3 uchwały Zarządu PZPN, regulujące te kwestie straciły moc. Są to:
Uchwała, którą wprowadzono zmiany czyli Uchwała nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określania zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników wchodzi w życie z dniem podjęcia, ale z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku.
W art. 1 Uchwały nr V/88 zawarto definicje pojęć ważne dla obowiązywania, stosowania i interpretacji przepisów. Zgodnie z ust. 1, ekwiwalent za wyszkolenie oznacza opłatę za wyszkolenie i rozwój zawodnika wolnego, którą klub pozyskujący zobowiązany jest zapłacić klubowi odstępującemu, a kwota ekwiwalentu należnego klubowi szkolącemu piłkarza stanowi iloczyn:
- Okresu, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie (pomiędzy rokiem w którym ukończył 12, a rokiem w którym ukończył 21 rok życia),
- Współczynnika bazowego odpowiadającego kategorii wiekowej piłkarza
- Mnożnika (zależnego od kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego)
E = L x W x M
E – Należna kwota ekwiwalentu
L – Okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, przy czym, jako wartość okresu rejestracji w klubie należy przyjąć:
- w przypadku każdego pełnego roku kalendarzowego szkolenia – 1
- w przypadku niepełnego kalendarzowego roku szkolenia – wartość stanowiącą iloraz liczby dni szkolenia w danym roku kalendarzowym i liczby dni w danym roku (365 dni lub 366 w roku przestępnym).
W – Współczynnik bazowy kategorii wiekowej, wyrażony w PLN netto.
W przypadku, gdy zawodnik był zarejestrowany w klubie w okresach odpowiadających różnym wartościom współczynnika bazowego, mnożenie odbywa się dla każdej kategorii wiekowej osobno, a następnie jest sumowane.
M – Mnożnik odpowiadający kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego.
W przypadku zawodników, pomiędzy 21 a 24 rokiem życia, przy obliczaniu wartości ekwiwalentu należy uwzględnić amortyzację jego kwoty.
To oznacza, że w zakres podmiotowy obowiązywania przepisów wchodzą zawodnicy do 24 roku, a nie do 28 roku, jak dotychczas.
W ust. 2 zdefiniowano kategorię wiekową zawodnika. Służy ono do określenia współczynnika bazowego. W uchwale przyjęto podział na 3 kategorie wiekowe:
- I kategoria - 12 – 14 lat,
- II kategoria - 15 – 18 lat,
- III kategoria - 19 – 21 lat.
W ust. 3 zdefiniowano współczynnik bazowy, określony we wzorze matematycznym jako „W”. I jest to wartość w złotych netto, odpowiadająca danej kategorii wiekowej zawodnika. Przyjęto podział na 3 kategorie współczynnika bazowego:
- I kategoria - 12 – 14 lat – 500 PLN netto,
- II kategoria - 15 – 18 lat – 2000 PLN netto,
- III kategoria - 19 – 21 lat – 3000 PLN netto,
Określono też pięć kategorii klas rozgrywkowych. Zgodnie z ust. 4, kategoria klasy rozgrywkowej służy do określenia klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Przyjęto podział na 5 kategorii klasy rozgrywkowej:
- I kategoria – Ekstraklasa,
- II kategoria – I liga, II liga,
- III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej,
- IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu,
- V kategoria – A, B, C klasa, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej.
W art. 1 ust. 5, zawarto definicję mnożnika, wyróżnionego we wzorze literą „M”. Jest to wartość uzależniona od kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Przyjęto tutaj podział na 5 kategorii mnożnika:
To oznacza, że o ekwiwalencie nie ma mowy w przypadku zawodnika/zawodniczki należących do V kategorii.
Kolejna definicja legalna w Uchwale to definicja pojęcia amortyzacji kwoty ekwiwalentu. Amortyzacja kwoty ekwiwalentu to rozłożone w czasie umorzenie wartości ekwiwalentu za wyszkolenie. Wykorzystanie amortyzacji pozwala na zmniejszanie należnej kwoty ekwiwalentu w zależności od wieku zawodnika w chwili zmiany przynależności klubowej, według poniższego schematu:
- Rok w którym zawodnik ukończył 22 rok życia – 75% ustalonego ekwiwalentu,
- Rok w którym zawodnik ukończył 23 rok życia – 50% ustalonego ekwiwalentu,
- Rok w którym zawodnik ukończył 24 rok i starszy – 0% ustalonego ekwiwalentu (art. 1 ust. 6 Uchwały).
W art. 1 ust. 7 Uchwały zdefiniowany został okres karencji czyli okres 18 miesięcy liczony od momentu wygaśnięcia kontraktu lub deklaracji gry amatora.
Dalej zgodnie z brzmieniem tego przepisu, jeśli w tym okresie, po zmianie przynależności do klubu pozyskującego, zawodnik ponownie (1 raz lub więcej) zmieni przynależność klubową, w wyniku której zostanie potwierdzony do klubu zakwalifikowanego do wyższej kategorii klasy rozgrywkowej, to nowy klub pozyskujący będzie zobowiązany do wypłaty na rzecz pierwotnego klubu odstępującego, ekwiwalentu za wyszkolenie w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wartością ekwiwalentu, którą zapłaciłby w przypadku pozyskania zawodnika bezpośrednio z pierwotnego klubu pozyskującego, a wysokością przysługującą pierwotnemu klubowi odstępującemu od poprzedniego klubu pozyskującego.
O tym kiedy i komu przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie i kto rozstrzyga spory wynikające z tytułu ekwiwalentu – w kolejnym odcinku.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.