20.05.2019
W poprzednim odcinku pisałem o nowelizacji przepisów w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu piłkarskiej Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach. Omówiłem zmiany w przepisach, bo one dotyczyły przede wszystkim I ligi. Co do pozostałych lig, co do treści przepisy się nie zmieniły, a jedynie nieco uległa zmianie ich numeracja.
Jak już wspominałem nowelizacji dokonał pod koniec kwietnia tego roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Zmiany dokonano Uchwałą nr IV/57 z dnia 24 kwietnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/70 z dnia 21 kwietnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach.
Jak wyglądają zasady awansów i spadków w opisywanych w niniejszym blogu sytuacjach w II lidze?
Zgodnie z § 12 Uchwały nr V/70, w sytuacji, gdy klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach II ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi w następnym sezonie, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach II ligi w bieżącym sezonie, zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże zostanie przesunięty do właściwej terytorialnie grupy III ligi.
Nieco inny przypadek został uregulowany w § 13 Uchwały nr V/70. W sytuacji, gdy klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach I lub II ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach w następnym sezonie, skład II ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu spadkowym w tabeli końcowej II ligi, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach II ligi. Podobnie jak w przypadku I ligi mamy tutaj handicap dla najlepszego spadkowicza, bo to jemu w tym przypadku, a nie kolejnej drużynie z III ligi przysługuje prawo startu w II lidze, mimo sportowego spadku.
W § 14 mamy uregulowany przypadek braku licencji dla dwóch lub więcej zespołów. W sytuacji, gdy nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach 2 lub więcej klubów występujących w danym sezonie w rozgrywkach I lub II ligi, skład II ligi zostanie uzupełniony o odpowiednią liczbę klubów zajmujących najwyżej sklasyfikowane miejsca spadkowe w tabeli końcowej II ligi, o ile kluby te otrzymają licencje uprawniające do udziału w rozgrywkach II ligi. I tu też mamy handicap dla II-ligowców.
Z kolei przepis § 15 odnosi się do sytuacji, w której nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach 2 lub więcej klubów występujących w danym sezonie w rozgrywkach I lub II ligi, a ponadto wszystkie kluby zajmujące miejsca spadkowe w tabeli końcowej II ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, rozgrywki II ligi w następnym sezonie będą prowadzone w pomniejszonym składzie.
II liga– procedura dla klubów, które występowały w III lidze
Zaczynamy od przypadku mistrza jednej z czterech grup III ligi, który może nie otrzymać licencji. Zgodnie z § 16 Uchwały nr V/70, w sytuacji, gdy klub, który zajął 1 miejsce w tabeli rozgrywek danej grupy III ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach w bieżącym sezonie zgodnie z liczbą zdobytych punktów, ale nie otrzyma prawa do udziału w rozgrywkach II ligi w sezonie następnym. Idąc dalej mamy przepis § 17 Uchwały nr V/70 odnoszący się do sytuacji, gdy klub, który zajął 1 miejsce w tabeli rozgrywek danej grupy III ligi nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, skład II ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na drugim miejscu w tabeli końcowej danej grupy III ligi, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach II ligi. Tu awans wywalczy drugi zespół z tej grupy III ligi, której mistrz nie zagra w II lidze z powodów licencyjnych.
Przepis § 18 odnosi się do sytuacji podobnej do sytuacji z § 17 tyle, że jego podmiotem nie jest tylko mistrz grupy III ligi, ale drużyny, które zajęły 1 i 2 miejsce i mają problem z licencjami, mówiąc kolokwialnie. W sytuacji, gdy kluby, które zajęły 1 i 2 miejsce w tabeli rozgrywek danej grupy III ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, skład II ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na kolejnym najwyższym miejscu w tabeli końcowej danej grupy III ligi, który otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach II ligi.
Zgodnie z przepisem § 19, w sytuacji, gdy wszystkie kluby uczestniczące w bieżącym sezonie w rozgrywkach danej grupy III ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, skład II ligi zostanie uzupełniony o klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu spadkowym w tabeli rozgrywek II ligi, który otrzyma licencję uprawniającą do udziału w tych rozgrywkach. Dopiero po wyczerpaniu się możliwości dokooptowania zespołu z III ligi, w rozgrywkach II ligi, pozostaje drużyna z II ligi, która sportowo spadła z tej klasy rozgrywkowej.
Przepis § 20 Uchwały nr V/70 zakłada „najczarniejszy scenariusz”. Reguluje on sytuację, gdy wszystkie kluby uczestniczące w bieżącym sezonie w rozgrywkach danej grupy III ligi i wszystkie kluby sklasyfikowane na miejscach spadkowych w tabeli końcowej II ligi nie otrzymają licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi lub zrezygnują z udziału w rozgrywkach, rozgrywki II ligi w następnym sezonie będą prowadzone w pomniejszonym składzie.
Pozostając przy rozgrywkach szczebla centralnego, które obejmują oprócz Ekstraklasy (prowadzonej przez spółkę Ekstraklasa S.A.) oraz I i II ligi (prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej) także Centralną Ligę Juniorów, pora na zasady awansów i spadków w tych rozgrywkach.
Centralna Liga Juniorów
Zgodnie z § 21 Uchwały nr V/70, w sytuacji, gdy klub występujący w danym sezonie w rozgrywkach CLJ i uprawniony do udziału w rozgrywkach CLJ w następnym sezonie zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, uprawnionym do udziału w rozgrywkach danej grupy CLJ zostanie będzie klub sklasyfikowany na najwyższym miejscu w tabeli końcowej danej grupy CLJ spośród drużyn o statusie drużyn spadkowych, który nie zrezygnuje z udziału w rozgrywkach. Przepis § 22 odnosi się do sytuacji, gdy 2 lub więcej klubów występujących w danym sezonie w rozgrywkach CLJ i uprawnionych do udziału w rozgrywkach CLJ w następnym sezonie zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, wówczas uprawnionymi do udziału w rozgrywkach danej grupy CLJ będzie odpowiednia liczba klubów sklasyfikowanych na najwyższych miejscach w tabeli końcowej danej grupy CLJ spośród drużyn o statusie drużyn spadkowych, które nie zrezygnują z udziału w rozgrywkach.
I wreszcie regulacja z § 23, w sytuacji, gdy kluby występujące w danym sezonie w rozgrywkach CLJ i uprawnione do udziału w rozgrywkach CLJ w następnym sezonie zrezygnują z udziału w rozgrywkach, a ponadto wszystkie kluby o statusie drużyn spadkowych zrezygnują z udziału w rozgrywkach, rozgrywki danej grupy CLJ w następnym sezonie będą prowadzone w pomniejszonym składzie. Tutaj nie mamy awansu z lig wojewódzkich tylko możliwość gry w pomniejszym składzie drużyn.
A w następnym artykule o zasadach awansu i spadków w przypadku nieotrzymania licencji w III i IV lidze. Zapraszam już dziś pasjonatów „małej wielkiej piłki”.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.