29.06.2021
Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził kilka dni temu rezygnację z kryterium goli wyjazdowych we wszystkich rozgrywkach europejskich - męskich, żeńskich i juniorskich. Gole wyjazdowe nie będą już rozstrzygać o wynikach dwumeczów w fazach pucharowych oraz nie będą uwzględniane przy sprawdzaniu bilansu meczów bezpośrednich w przypadku równości punktowej w rozgrywkach grupowych. To duża zmiana, choć w sumie wyczekiwana od kilku lat.
Jej zwolennicy podnosili, że pozwoli to uniknąć asekuracyjnej gry gospodarzy, by nie stracić bramki, bo potem do awansu trzeba byłoby strzelić dwa gole, a pomysł przed ponad pół wieku wprowadzenia tej zasady był zupełnie inny. Wówczas nie było tak powszechnych lotów, a na mecze jeździło się autokarami, a w przypadku dwumeczu zakończonego równym bilansem bramkowym zarządzano rozegranie trzeciego meczu na terenie neutralnym.
Zgodnie z zaleceniami Komisji Rozgrywek Klubowych UEFA i Komisji Piłki Nożnej Kobiet UEFA, Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził propozycję usunięcia tzw. zasady goli na wyjeździe ze wszystkich rozgrywek klubowych UEFA (mężczyzn, kobiet i młodzieży) od dnia kwalifikacji. fazy konkursów 2021/22.
Zasada goli na wyjeździe została zastosowana do wyłonienia zwycięzcy dwumeczu w systemie pucharowym w przypadkach, gdy obie drużyny strzeliły taką samą liczbę bramek w dwumeczu w dwóch spotkaniach. W takich przypadkach za zwycięzcę remisu uznawana była drużyna, która strzeliła większą liczbę bramek na wyjeździe. Jeśli obie drużyny strzeliły taką samą liczbę bramek u siebie i na wyjeździe pod koniec normalnego czasu gry w rewanżowym meczu, rozgrywana była dogrywka, a następnie rzuty karne, jeśli dogrywka nie przyniosła zmiany wyniku, upraszczając, jeśli któraś z drużyn nie strzeliła gola.
W przypadku decyzji o usunięciu tej zasady, dwumecz, w których obie drużyny strzelą taką samą liczbę bramek w obu spotkaniach, nie będą rozstrzygane na podstawie liczby bramek zdobytych na wyjeździe, ale zarządzona zostanie dogrywka 2x15 minut po meczu rewanżowym i w przypadku, gdy drużyny strzelą taką samą liczbę bramek lub nie zdobędą żadnej bramki w dogrywce, rzuty karne wyłonią drużynę, która zakwalifikuje się do kolejnego etapu rozgrywek.
Ponieważ bramki na wyjeździe nie miałyby już dodatkowej wagi przy rozstrzyganiu remisu, nie będą one również stosowane do ustalania tabeli (rankingu), gdy dwie lub więcej drużyn mają taką samą liczbę punktów w fazie grupowej. Kryterium to jednak pozostanie jednym z dodatkowych kryteriów stosowanych we wszystkich meczach grupowych, jeśli więcej niż dwie drużyny będą miały taki sam bilans bramek (większa liczba goli zdobytych na wyjeździe we wszystkich meczach grupowych będzie nadal się liczyć – przyp. M.Ż.), w celu zachowania maksymalnej liczby kryteriów sportowych.
Statystyki od połowy lat 70. do teraz pokazują wyraźny trend ciągłego zmniejszania się różnicy między liczbą wygranych u siebie i na wyjeździe (z 61%/19% do 47%/30%) a średnią liczbą bramek zdobytych na mecz u siebie/na wyjeździe (od 2,02/0,95 do 1,58/1,15) w rozgrywkach mężczyzn, podczas gdy od sezonu 2009/10 średnia goli na mecz w Lidze Mistrzów UEFA kobiet pozostaje bardzo stabilna, z ogólną średnią 1,92 dla drużyn gospodarzy i 1,6 dla drużyny gości.
Wiele różnych czynników może mieć wpływ na ten spadek przewagi gospodarzy. Lepsza jakość boiska i ustandaryzowane rozmiary boiska, ulepszona infrastruktura stadionu, wyższe warunki bezpieczeństwa, zwiększona dbałość o sędziów (a ostatnio wprowadzenie wsparcia technologicznego, takiego jak GLT i VAR), szerszy i bardziej wyrafinowany przekaz telewizyjny z meczów, bardziej komfortowe warunki podróżowania, skondensowany kalendarz dyktujący rotację składu oraz zmiany w formatach rozgrywek to elementy, które wpłynęły na sposób gry w piłkę nożną i zatarły granice między grą u siebie i na wyjeździe.
Komentując zniesienie zasady goli na wyjeździe Prezydent UEFA Aleksander Čeferin powiedział:
- „Zasada goli na wyjeździe była nieodłączną częścią rozgrywek UEFA, odkąd została wprowadzona w 1965 roku. Jednak kwestia jej zniesienia była dyskutowana na różnych spotkaniach UEFA w ciągu ostatnich kilku lat. Chociaż nie było jednomyślności poglądów, wielu trenerów, kibiców i innych interesariuszy piłki nożnej kwestionowało jej uczciwość i wyraziło chęć zniesienia tej zasady.”
Prezydent UEFA dodał: „Wpływ tej zasady jest teraz sprzeczny z jej pierwotnym celem, ponieważ w rzeczywistości zniechęca teraz drużyny gospodarzy – zwłaszcza w pierwszych meczach – do atakowania, ponieważ obawiają się utraty bramki, która dałaby ich przeciwnikom kluczową przewagę . Krytykowana jest również niesprawiedliwość, zwłaszcza w dogrywce, polegająca na tym, że gospodarze muszą strzelić dwa gole, gdy drużyna gości strzeli bramkę.
– Można śmiało powiedzieć, że przewaga gospodarzy nie jest już tak znacząca, jak kiedyś – podsumował prezydent UEFA. „Biorąc pod uwagę spójność w całej Europie pod względem stylów gry i wiele różnych czynników, które doprowadziły do spadku przewagi gospodarzy, Komitet Wykonawczy UEFA podjął właściwą decyzję przyjmując pogląd, że nie jest to już odpowiednie dla gol na wyjeździe, aby nosić więcej wagi niż jeden strzelony u siebie” - dodał.
Najnowsze wersje wszystkich regulaminów rozgrywek klubowych UEFA można znaleźć tutaj.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.