10.05.2017
Temat podejmowania pracy w nowych klubach przez trenerów piłki nożnej, niedługo po zwolnieniu z poprzedniego klubu zawsze wzbudzał wiele emocji i miał wielu przeciwników, którzy podnosili argumenty, że trener, który kończy pracę w jednym klubie, podejmując ją w drugim narusza zasady etyki i sportowej walki. Mogło by to też naruszać stabilność kontraktową. Kluby nie byłyby pewne czy trener, który dziś pracuje w klubie A, nie rozwiąże umowy i od jutra będzie pracował w klubie B w tej samej klasie rozgrywkach.
Interesy klubów, ale też i trenerów reguluje Uchwała nr XII/189 z dnia 12 grudnia 2014 roku dot. Zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej. W ostatnim czasie Zarząd PZPN podjął Uchwałę nr IV/62 z dnia 20 kwietnia 2017 roku w sprawie zmiany Uchwały nr XII/189. Zmieniono postanowienia art. 9 Uchwały, który otrzymał nowe, następujące brzmienie:
Art. 9
1.Trener może w trakcie jednej rundy sezonu piłkarskiego świadczyć usługi trenerskie lub z nimi związane tylko w jednym klubie występującym w tej samej grupie danej klasy rozgrywkowej, chyba że rozwiązanie z nim kontraktu nastąpiło przed pierwszym meczem ligowym w danej rundzie.
2. W sytuacji rozwiązania kontraktu w trakcie rundy rozgrywkowej, po pierwszym meczu ligowym w danej rundzie, trener nie może być zatrudniony lub pełnić funkcji społecznej w innym klubie, występującym w tej samej grupie danej klasy rozgrywkowej, do czasu zakończenia rundy, w trakcie której nastąpiło rozwiązanie kontraktu.
3. Nieprzestrzeganie zasad, o których mowa w ust.1 i 2, stanowi rażące naruszenie prawa związkowego i podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także skutkuje wstrzymaniem licencji trenerskiej przez Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN na okres 1 roku.
Dotychczas brzmiał on tak:
1.Trener może w trakcie jednej rundy sezonu piłkarskiego świadczyć usługi trenerskie lub z nimi związane tylko w jednym klubie występującym w tej samej klasie rozgrywkowej, chyba że rozwiązanie z nim kontraktu nastąpiło przed pierwszym meczem ligowym w danej rundzie.
2. W sytuacji rozwiązania kontraktu w trakcie rundy rozgrywkowej, po pierwszym meczu ligowym w danej rundzie, trener nie może być zatrudniony lub pełnić funkcji społecznej w innym klubie, występującym w tej samej klasie rozgrywkowej, do czasu zakończenia rundy, w trakcie której nastąpiło rozwiązanie kontraktu.
3. Nieprzestrzeganie zasad, o których mowa w ust.1 i 2, stanowi rażące naruszenie prawa związkowego i podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej, a także skutkuje wstrzymaniem licencji trenerskiej przez Zespół Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN na okres 1 roku.
Zmiana dotyczy sytuacji, w której trener zmienia klub w tej samej klasie rozgrywkowej. Dotychczas było to niemożliwe, a teraz zostało ograniczone do jednej konkretnej grupy, w której drużyna rywalizuje w danej klasie, np. III lidze, IV lidze i każdej niższej klasie. Dotychczas można było prowadzić np. jeden klub trzecioligowy, a teraz jeżeli trener pracował np. w drużynie występującej w grupie I trzeciej ligi, to może podjąć pracę w III lidze, ale w zespole grupy II, III lub IV, z wyłączeniem jakiejkolwiek drużyny z grupy I, oczywiście w sytuacji, gdy zmiana zatrudnienia następuje w czasie sezonu. Jeżeli trener zmienia klub przed pierwszym meczem danego sezonu to i wcześniej i po tej zmianie może podjąć pracę w tej samej klasie rozgrywkowej, czy obecnie w tej samej grupie klasy rozgrywkowej, bo w innej grupie po zmianie przepisów i tak może prowadzić już zespół w trakcie jednej rundy.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.