18.08.2015
W dzisiejszym tekście kontynuujemy temat ekwiwalentów za szkolenie. Czy istnieją mechanizmy prawne umożliwiające zmianę barw klubowych bez konieczności uiszczenia opłat za wyszkolenie zawodników? Okazuje się, ze tak.
W swoich ostatnich artykułach Mateusz Kurowski wskazywał na zagadnienie funkcjonowania szkół mistrzostwa sportowego, zaś w tekście pt. Ekwiwalenty w SMS-ach poruszony został temat instytucji ekwiwalentów za wyszkolenie. W komentarzu pod artykułem jeden z czytelników zaproponował, abyśmy wskazali rozwiązanie prawne minimalizujące skalę patologii związanych z wygórowanymi żądaniami klubów sportowych w stosunku do zawodników zmieniających barwy klubowe. W związku z powyższym chciałbym podać jeden z przykładów rozwiązania zwalniającego zawodnika z konieczności uiszczenia ekwiwalentu za wyszkolenie.
Wprawdzie opłaty za szkolenie kojarzą się głównie ze sportami drużynowymi, takimi jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka, wprowadzane są one jednak w zdecydowanej większości polskich związków sportowych. Jako przykład chciałbym wskazać Polski Związek Jeździecki, który ustanowił swój Regulamin zmiany barw klubowych. Należy w tym momencie podkreślić, ze zmiana barw klubowych w rozumieniu powyższego dokumentu obejmuje nie tylko transfer pomiędzy klubami, lecz również zaprzestanie reprezentowania barw dotychczasowego klubu i zarejestrowanie się jako zawodnik niezrzeszony. W celu dokonania prawidłowej zmiany barw klubowych należy jednak dokonać uprzedniego rozliczenia się z poprzednim klubem, m.in. poprzez uiszczenie ekwiwalentu za wyszkolenie w wysokości określonej w załączniku do Regulaminu.
Co jednak w przypadku, gdy to zawodnik bądź jego rodzice ponosili koszty treningów, sprzętu oraz udziału w zawodach? Kwestię tę reguluje przepis § 11 ust. 2 Regulaminu, który stanowi, że Zarząd klubu zwalnia zawodnika z obowiązku zapłaty ekwiwalentu zawodnika, który samodzielnie ponosił koszty szkolenia i startu w zawodach lub jeżeli koszty te były ponoszone przez klub z dotacji lub celowych wpłat sponsorskich. Po pierwsze: omawiany przepis nakłada na klub obowiązek zwolnienia z obowiązku uiszczenia opłaty za wyszkolenie. Świadczy o tym użycie sformułowania „zwalnia”, nie zaś „może zwolnić”. Po drugie: wskazane zostają przesłanki uzyskania takiego zwolnienia, tj. samodzielne pokrycie wydatków szkolenia i startów z zawodach przez zawodnika bądź ponoszenie tych wydatków przez klub ze środków pochodzących z dotacji bądź wpłat sponsorskich przeznaczonych na ten cel. Norma ta umożliwia zatem zawodnikom uwolnienie się od obowiązku świadczenia na rzecz klubu, który nie ponosił rzeczywistych nakładów w celu zapewnienia efektywnego szkolenia.
Omawianą regulację należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Ciężko bowiem uzasadnić wygórowane roszczenia klubów względem byłych zawodników, na rzecz których nie dokonywały one żadnych świadczeń. Należy również postulować wprowadzenie przepisów umożliwiających proporcjonalne zmniejszenie wysokości ekwiwalentów za wyszkolenie w razie zapewnienia jedynie części środków przeznaczonych na rozwój zawodników. Określenie tej kwestii, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 u.s. pozostaje jednak w wyłącznej gestii polskich związków sportowych i to one powinny ustalić przepisy organizacyjne umożliwiające zmianę barw klubowych bez konieczności uiszczania nadmiernych opłat za wyszkolenie zawodników.,
( Zdjęcie ma charakter ilustracyjny, fot. softsurfaces.co.uk )
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.