27.06.2022
24 lutego 2022 roku zmienił dotychczasową rzeczywistość wskutek inwazji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Od tego dnia podjęto szereg działań, zarówno w postaci sankcji gospodarczych bądź ekonomicznych, jak i odizolowania Rosjan chociażby od mediów społecznościowych czy możliwości dokonywania zakupów w różnorakich sklepach. Sankcję dotknęły również sferę piłkarską, ponieważ Biuro Rady FIFA oraz Komitet Wykonawczy UEFA zawiesiły rosyjskie kluby oraz reprezentacje w rozgrywkach przez nich prowadzonych.
W trudnej sytuacji zostali zatem postawieni piłkarze występujący w rosyjskich klubach, którym uniemożliwiono udział w europejskich pucharach nawet pomimo wywalczenia awansu do tychże rozgrywek, dlatego pojawiły się pytania o możliwość jednostronnego rozwiązania kontraktu piłkarskiego, o czym wspominał radca prawny Tomasz Dauerman w swoim artykule. FIFA, mając na uwadze wynikający z Regulations on the Status and Transfer of Players zakaz jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika w trakcie trwania sezonu rozgrywkowego, opublikowała w marcu br. tymczasowe zasady dotyczące możliwości zawieszenia kontraktu piłkarskiego dla zawodników z ligi ukraińskiej i rosyjskiej.
Zasady te przewidywały, iż kontrakty zawodników występujących w lidze ukraińskiej oraz pracujących w nich trenerów zostaną automatycznie zawieszone do 30 czerwca 2022 roku, zaś zawodnikom i trenerom zatrudnionym w rosyjskich klubach wyznaczono termin do osiągnięcia porozumienia z klubem, jeśli chcieli opuścić Rosję. Gdyby do tegoż 10 marca 2022 roku klub bądź trener nie osiągnął porozumienia z klubem, wówczas byłby on uprawniony do zawieszenia swojego „rosyjskiego” kontraktu, jeżeli znalazłby inny klub do 7 kwietnia i mógłby do 30 czerwca br. być zatrudniony w innym klubie.
Z powyższych uprawnień skorzystało wiele piłkarzy, w tym również reprezentanci Polski – Grzegorz Krychowiak zawiesił swój kontrakt z FK Krasnodar i od 15 marca występował w barwach greckiego AEK Ateny, zaś Tomasz Kędziora występujący na co dzień w Dynamie Kijów zdecydował się występować w barwach Lecha Poznań.
FIFA śledząc niestety niepolepszającą się sytuację wojenną na Ukrainie zdecydowała się przedłużyć termin do możliwości zawieszenia dotychczasowych kontraktów dla zawodników z lig ukraińskiej i rosyjskiej. Jeżeli do 30 dnia 2022 roku zawodnicy nie osiągną porozumienia z klubem odnośnie kontraktu, wówczas zawodnik będzie uprawniony do zawieszenia wiążącej go z klubem umowy aż do 30 czerwca 2023 roku, co stanowi niezwykle istotną regulację z perspektywy praktyki rynku transferowego. Oznacza to, iż zawodnicy, którzy mają kontrakty z klubami z Rosji np. do 2024 roku, nie będą zmuszeni do grania w tychże drużynach. Taką samą możliwość podtrzymano w stosunku do trenerów.
Sporo kontrowersji w polskich mediach budziło podejście Sebastiana Szymańskiego oraz Macieja Rybusa, którzy tuż po wybuchu wojny nie zawiesili swoich kontraktów odpowiednio w Dynamie Moskwa oraz w Lokomotiwie Moskwa. O ile młodszy z polskich piłkarzy ogłosił, że nie zagra więcej w barwach Dynama (z uwagi na zainteresowanie jego usługami ze strony hiszpańskich klubów), o tyle Rybus zdecydował się nawet na przejście do Spartaka Moskwa i to pomimo faktu, iż jego dotychczasowa umowa z Lokomotiwem wygaśnie w czerwcu. Niektórzy komentatorzy oraz opinia publiczna zaczęły bronić decyzji reprezentanta Polski z uwagi na małżeństwo z obywatelką Rosji, jednakże w zdecydowanie konkretny (i zdaje się jedyny słuszny) sposób zareagował selekcjoner reprezentacji Polski, Czesław Michniewicz, który zapowiedział, iż nie powoła Macieja Rybusa na wrześniowe zgrupowanie oraz nie będzie go brał pod uwagę przy ustalaniu składu kadry na mundial w Katarze.
Nie da się ukryć, że z perspektywy czasu – pomimo swoistej brutalności tego twierdzenia – niejako oswoiliśmy się z faktem prowadzenia niczym nieuzasadnionej wojny na terytorium naszego sąsiada. Śledzimy doniesienia o dokonywanych działaniach bądź dostawach broni, o ucieczce ludzi z terenów objętych wojną, a także z przerażeniem i z rozrzewnieniem oglądaliśmy obrazy z masakry ludności z Buczy i Irpienia. I choć piłka nożna i jej regulacje są jedynie elementem podejścia cywilizowanych krajów wobec Rosji, to ważne jest to, aby na każdym kroku zaznaczać, iż pracowanie w obecnej sytuacji na rzecz instytucji, stowarzyszeń czy jakichkolwiek podmiotów przyczyniających się do finansowania rosyjskiej agresji, jest wysoce nienaganne i nieetyczne, bez względu na wewnętrzną motywację czy pobudki.
Piłka nożna
27.06.2022
Piłka nożna
30.05.2022
Piłka nożna
19.05.2022
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.