19.05.2022
W ubiegły weekend opinię publiczną zaskoczyła dosyć stanowcza – jak na standardy panujące w niemieckim futbolu – deklaracja napastnika reprezentacji Polski oraz Bayernu Monachium, Roberta Lewandowskiego, o tym, iż mecz z VFL Wolfsburg był prawdopodobnie ostatnim rozegranym przez Polaka spotkaniem w barwach niemieckiego klubu. Media społecznościowe zostały zalane informacjami o potencjalnych kierunkach transferowych. W kontekście powyższej sytuacji warto zatem przyjrzeć się jednym z najbardziej znanych piłkarskich uprawnień przysługujących profesjonalnemu zawodnikowi, jakim jest prawo Webstera.
Uprawnienie to zostało nazwane na cześć Andrew Neil Webstera, który w sierpniu 2006 roku (jako pierwszy piłakrz w historii) zdecydował się na jednostronne wypowiedzenie kontraktu szkockiej drużynie FC Heart of Midlothian z uwagi na zmianę polityki transferowej wprowadzonej przez nowego właściciela, Władimira Romanowa. Szkocki Związek Piłki Nożne początkowo nie chciał wydać nowemu klubowi Webstera, czyli angielskiego Wigan Athletic, certyfikatu piłkarza, jednakże po przeprowadzonych konsultacjach wyraził na to zgodę. Ówczesny prezes szkockiego związku miał nawet przyznać, iż sprawa była z góry przesądzona. Rację piłkarzowi oraz Wigan Athletic przyznał również Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie, który w sprawie o sygnaturze CAS 2007/A/1298 w dniu 1 lutego 2008 roku potwierdził, iż transfer Webstera został przeprowadzony zgodnie z prawem Unii Europejskiej.
Prawo Webstera zostało uregulowane w art. 16 I 17 FIFA Regulations on The Status and Transfer of Players, wedle których po zakończeniu okresu ochronnego (który definiowany jest jako okres 2 sezonów lub 2 lat, jeśli kontrakt został zawarty po ukończeniu przez piłkarza 28. roku życia lub okres 3 sezonów lub 3 lat, jeśli kontrakt został zawarty przed ukończeniem przez piłkarza 28. roku życia) zawodnik jest uprawniony do rozwiązania kontraktu z dotychczasowym klubem, jeżeli spełnia następujące warunki:
W przypadku Roberta Lewandowskiego termin do poinformowania Bayernu Monachium upłynie 29 maja br., jednakże praktyka zastosowania prawa Webstera w zawodowym futbolu nie jest zbyt obszerna. Pomimo zgodnej w środowisku piłkarskim opinii, iż jego uregulowanie oraz zatwierdzenie przez CAS w 2008 roku było jedna z najważniejszych rewolucji w światowym futbolu, zaraz po ustanowieniu prawa Bosmana z 1995 roku, nie ma ono tak powszechnego zastosowania jak możliwość opuszczenia klubu po upływie okresu obowiązywania dotychczasowego kontraktu zawodnika z klubem.
Prawo Webstera nie zostało jednak przyjęte z jednomyślną aprobatą środowiska piłkarskiego, które krytykowało władze FIFA za jego wprowadzenie. Nawet ówczesny prezydent FIFA, Sepp Blatter, był przeciwny tejże regulacji i stwierdził, iż wyrok CAS-u oznacza pyrrusowe zwycięstwo zawodników i ich agentów. Nie dziwi również negatywna opinia FC Hearts, którzy określili wyrok jako czarny dzień dla klubów piłkarskich, zaś Celtic Glasgow poinformował, iż każdy zawodnik, który świadomie naruszy postanowienia kontraktu w nadziei na pozytywne rozstrzygnięcie właściwego sądu, zostanie przez klub pozwany. Na drugim biegunie znajdowały się stanowiska organizacji wspierających zawodowych piłkarzy, jak FIFPro, której szkocki przedstawiciel, Tony Higgins, stwierdził, iż Artykuł 17 FIFA RSTP daje piłkarzom takie prawa pracownicze, jakich każdy inny oczekiwałby w miejscu pracy, zaś Fraser Wishart, pełniący funkcję sekretarza generalnego związku zawodowego piłkarzy określił sprawę Webstera jako przełomową decyzję umożliwiającą piłkarzom korzystanie z większej swobody zatrudnienia. Trudno się nie zgodzić z przedstawicielami szkockich związków piłkarzy, jednakże należy mieć na uwadze również ówczesne obawy klubów piłkarskich przed masowym wykorzystywaniem tegoż prawa przez piłkarzy.
Trudno zatem spodziewać się, iż polski napastnik zdecyduje się opuścić klub z Bawarii wykorzystując prawo Webstera, jednakże byłby on zdecydowania najsłynniejszym piłkarzem, który zdecydował się na uruchomienie art. 17 FIFA RSTP.
Piłka nożna
27.06.2022
Piłka nożna
30.05.2022
Piłka nożna
19.05.2022
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.