25.05.2017
Ostatnio głośno jest o sprawie drużyny piłkarskiej Dynamo Wrocław, która pomimo przesądzonego zwycięstwa w swojej grupie w rozgrywkach klasy C na Dolnym Śląsku, nie awansuje do wyższego poziomu rozgrywek. W mediach społecznościowych powyższa sytuacja wzbudza spore kontrowersje. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się aspektom prawnym zaistniałej sytuacji.
Zarejestrowany w lipcu 2015 r. Dynamo Wrocław to w Polsce swoiste novum. Klub został zbudowany na dość oryginalnej jak na polskie realia zasadzie doboru zawodników – w jego skład wchodzą wyłącznie ukraińscy piłkarze. Do tej pory Dynamo grało w prowadzonej przez Dolnośląskie Zrzeszenie LZS klasie C tj. na najniższym możliwym poziomie rozgrywek. Przepisy klasy C nie wprowadzają żadnych ograniczeń w zakresie uczestnictwa obcokrajowców, stąd możliwość uczestniczenia we współzawodnictwie piłkarskim wrocławskiego Dynamo. Sytuacja komplikuje się jednak w związku z przesądzonym już zwycięstwem drużyny w grupie „Wrocław I” klasy C.
Teoretycznie zwycięstwo powinno zapewnić drużynie awans do wyższej ligi. W B klasie, do której miałaby awansować wrocławska drużyna, obowiązują jednak przepisy o ograniczaniu uczestnictwa osób spoza obszaru Unii Europejskiej. W tym miejscu należy wskazać, że organem właściwym do prowadzenia i nadzorowania rozgrywek B klasy na Dolnym Śląsku jest Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, który jednak przy pełnieniu swojej funkcji musi stosować się do przepisów przyjętych przez PZPN. Kluczowe znacznie w sprawie Dynamo Wrocław ma kilkukrotnie zmieniania Uchwała Zarządu PZPN nr XI/300 z dnia 22 listopada 2013 roku „w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach Ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych”. Konieczność stosowania przedmiotowej uchwały wraz z późniejszymi zmianami przy organizacji rozgrywek potwierdza wprost §2 Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN.
Mając na uwadze powyższe, zgodnie z §12 ust. 13 obecnie obowiązującego Regulaminu Rozgrywek: do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników-cudzoziemców jednak występować może równocześnie tylko dwóch zawodników-cudzoziemców, spoza Unii Europejskiej. Ponadto w ust. 14 wspomnianego paragrafu wskazuje się, że każdym zespole musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie. W obecnym składzie osobowym Dynamo Wrocław nie spełnia powyższych wymogów, a w konsekwencji nie może uczestniczyć w rozgrywkach organizowanych przez Dolnośląski ZPN.
Jak wynika z przedmiotowej analizy przeszkodą dla Dynama Wrocław do uczestniczenia w rozgrywkach wyższej ligi są właściwe przepisy PZPN i tylko ich zmiana mogłaby pozwolić wrocławskiej drużynie na awans. Kończąc należy wskazać, że wspomniana Uchwała nr XI/300 wzbudza liczne kontrowersje i bywa postrzegana jako nadmiernie restrykcyjna.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.