19.11.2019
Kilka razy omawiałem już zmiany w Regulaminie Dyscyplinarnym Polskiego Związku Piłki Nożnej, wprowadzone Uchwałą nr VII/100 z dnia 12 lipca 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Pisałem m.in. o wprowadzonym do Regulaminu obowiązku naprawienia szkody. Warto przeczytać!
Warto też dodać że w art. 5 „Kara” znajduje się teraz przepis §7 o następującym brzmieniu: „Orzekając karę dyscyplinarną, warunkowo zawieszając jej wykonanie, nadzwyczajnie ją złagadzając na podstawie art. 46 1 lub odstępując od jej wymierzenia na podstawie art. 47 organ dyscyplinarny może nałożyć na podmiot ponoszący odpowiedzialność dyscyplinarną obowiązki, stosownie do treści art. 56”.
Intencją uchwałodawcy było powiązanie łagodzenia kary z nałożeniem obowiązków. Poprzez naprawienie szkody, obwiniony niejako ponosi pewne ciężary również finansowe i jest to dla niego subsydiarne z odbyciem kary lub części kary. Ma to również przekaz wychowawczy i spełnia również dyspozycję przepisu art. 5 § 6:
§ 6. Wymierzając karę, organ dyscyplinarny uwzględnia cele kary w zakresie jej oddziaływania na obwinionego jak i środowisko piłkarskie.
W powyższym przepisie zawarte są dyrektywy prewencji szczególnej i ogólnej.
Kolejną zmianą już opisaną było wprowadzenie nowej kary, stosowanej najczęściej za przewinienia grup kibiców. Była to kara z katalogu kar z art. 13 RD, ale nie było jej pośród kar jakimi zagrożone były przewinienia z art. 64 czyli przewinienia wynikające z odpowiedzialności klubu za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie.
Jedyną nową karą w katalogu kar (art. art. 13 i 14 Regulaminu Dyscyplinarnego) jest zakaz przebywania w szatniach i/lub w strefie technicznej art. 14 par. 3 pkt 6).
Pora zatem na przedstawienie katalogu kar po nowelizacji:
Art. 13
Katalog kar zasadniczych
§ 1. Karami zasadniczymi, wspólnymi są:
1) upomnienie,
2) nagana,
3) kara pieniężna,
4) nakaz zwrotu otrzymanych nagród,
5) dyskwalifikacja określoną liczbą meczów, czasowa lub na stałe,
6) zawieszenie albo pozbawienie licencji,
7) wykluczenie z PZPN.
§ 2. Karami zasadniczymi, nakładanymi wyłącznie wobec osób fizycznych są:
1) napomnienie (żółta kartka),
2) wykluczenie (czerwona kartka),
3) zakaz wstępu na stadion,
4) skreślenie z listy sędziów,
5) zakaz gry w kolejnych meczach,
6) anulowanie potwierdzenia lub uprawnienia do gry,
7) czasowy zakaz udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
§ 3. Karami zasadniczymi, nakładanymi wyłącznie wobec osób prawnych są:
1) weryfikacja zawodów jako walkower,
2) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności
3) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczbie meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym, w miejscowości, będącej siedzibą klubu,
4) zakaz wyjazdów zorganizowanych grup kibiców na mecze piłkarskie,
5) rozgrywanie meczu na neutralnym stadionie,
6) zakaz rozgrywania meczu na określonym stadionie,
7) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej liczbie meczów na obiektach sportowych w miejscowości będącej siedzibą klubu,
8) anulowanie wyniku meczu,
9) wykluczenie z rozgrywek,
10) przeniesienie zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,
11) zakaz dokonywania transferów do klubu,
12) pozbawienie tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski, lub Zdobywcy Pucharu Polski, Pucharu Ligi lub Superpucharu.
Art. 14
Katalog kar dodatkowych
§ 1. Karą dodatkową wspólną jest kara pieniężna.
§ 2. Karą dodatkową, właściwą wyłącznie wobec osób prawnych, jest pozbawienie klubu od 1 do 30 punktów w rozgrywkach ligowych.
§ 3. Karami dodatkowymi, nakładanymi wyłącznie wobec osób fizycznych są:
1) zakaz piastowania funkcji sportowych lub społecznych w komórkach PZPN, związkach piłki nożnej oraz sekcjach piłkarskich klubów będących członkami PZPN,
2) zakaz udziału w zawodach określonego szczebla, czasowy lub stały
3) skreślenie z kadry narodowej,
4) odsunięcie od prowadzenia zawodów lub obserwacji,
5) obniżenie klasy uprawnień do prowadzenia zawodów lub obserwacji,
6) zakaz przebywania w szatniach i/lub w strefie technicznej,
Kara z pkt 6) to jedyna nowa kara.
Wszystkie kary z katalogu przypisane są do poszczególnych przewinień z części szczególnej Regulaminu Dyscyplinarnego, o których pisaliśmy już na portalu milldyvax.com kilka lat, ale też przy okazji nowelizacji Regulaminu omawiamy takie zmiany. Warto czytać więc portal milldyvax.com by mieć wiedzę o nowinkach w przepisach prawa związkowego Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące regulacji dyscyplinarnych i kar za przewinienia dyscyplinarne, prosimy o ich kierowanie na adres: bok@milldyvax.com
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.