02.12.2016
W ubiegłą środę w podczas konferencji prasowej w USA doszło do ogłoszenia powstania nowego stowarzyszenia, którego celem ma być przede wszystkim walka o prawa zawodników MMA oraz zwiększenie ich zarobków. W dzisiejszym tekście chciałbym omówić główne założenia działalności tego podmiotu.
Stowarzyszenie Zawodników MMA (Mixed Martial Arts Athletes Association, w skrócie MMAAA) zrobiło dużo medialnego zamieszania w świecie mieszanych sztuk walk przede wszystkim dlatego, że w szeregach jego założycieli znalazły się takie gwiazdy jak byli mistrzowie federacji UFC: Georges St-Pierre (waga półśrednia), Cain Velasquez (waga ciężka), T.J. Dillashaw (waga kogucia), a także popularni zawodnicy Donald Cerrone i Tim Kennedy. Ponadto, w projekcie w charakterze doradczym uczestniczy także założyciel Bellatora i jego były Prezydent Bjorn Rebney.
Stowarzyszenie ma się skupić na realizacji trzech podstawowych zadań jakimi są: negocjowanie lepszych warunków kontraktów zawieranych między zawodnikami a UFC, zwiększenie zysków zawodników z wydarzeń, w których uczestniczą z 8% do 50% oraz prowadzenie negocjacji w sprawie zawierania umów zbiorowych z UFC, które dotyczyłyby m.in. wprowadzenia opieki zdrowotnej oraz systemu emerytur. Stowarzyszenie ma działać także na rzecz byłych zawodników. W trakcie konferencji podkreślano, że MMAAA nie ma być związkiem zawodowym lecz stowarzyszeniem, które w ramach wspólnoty interesów jego członków będzie stanowiło realną przeciwwagę dla silnej pozycji negocjacyjnej UFC nawet jeżeli nie będzie uznane przez amerykańską Narodową Komisję ds. Stosunków Pracy (National Labor Relations Board). Rezygnację z modelu związku zawodowego motywowano m.in. faktem, że każdy z zawodników jest de facto niezależnym kontrahentem, a nie pracownikiem.
MMAAA to już trzeci funkcjonujący w USA podmiot, który zrzesza zawodników mieszanych sztuk walk w celu obrony ich interesów. Pozostałe organizacje to Stowarzyszenie Wojowników MMA (Mixed Martial Arts Fighters Association) oraz powstały w sierpniu tego roku Profesjonalny Związek Zawodników (the Professional Fighters Association). Głównym punktem programu MMAFA jest wprowadzenie do świata MMA rozwiązań prawnych, które w boksie funkcjonują już od dawna na poziomie prawa federalnego na podstawie tzw. ustawy Muhammada Alego (the Muhammad Ali Boxing Reform Act). Sztandarowym celem PFA jest natomiast utworzenie związku zawodowego zawodników UFC. Warto podkreślić, że w USA działanie związków oraz stowarzyszeń zrzeszających sportowców najlepszych lig w danych dyscyplinach jest w zasadzie standardem.
W świetle powyższych informacji trzeba zastanowić się czy w polskich realiach prawnych możliwe jest funkcjonowanie kolektywnego podmiotu, który zrzeszałby zawodników MMA i działał na rzecz ochrony ich interesów. Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Możliwe byłoby założenie stowarzyszenia działającego w oparciu o Ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach lub nawet związku zawodowego na podstawie Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Trzeba przypomnieć, że w Polsce funkcjonuje już Polski Związek Piłkarzy tj. utworzony w 1997 r. związek zawodowy piłkarzy nożnych będący jedyną organizacją chroniącą prawa i interesy pracownicze piłkarzy w Polsce uznawaną przez PZPN. Być może powstanie MMAAA oraz przykład PZP będą w przyszłości inspiracją dla środowiska zawodników MMA do stworzenia własnej organizacji chroniącej ich interesy.
05.11.2024
03.11.2022
15.09.2022
14.02.2022
27.10.2021
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.