16.08.2019
Praktycznie od początku pojawienia się zegarów szachowych, a w związku z tym ograniczeń czasowych wobec graczy, elementem każdej partii królewskiej gry stało się odpowiednie dysponowanie czasem. Przez lata olbrzymie kontrowersje budziło zagadnienie tzw. gry na czas, a więc sytuacji, w której jeden z zawodników stara się wygrać partię nie poprzez realizację przewagi pozycji, a przekroczenie przez przeciwnika czasu do namysłu.
Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku istniał przepis pozwalający zawodnikowi mającemu zdecydowaną przewagę (obiektywnie wygraną pozycję), której nie zdoła zrealizować z powodu braku czasu, ogłosić „remis z pozycji siły”. Oznaczało to, że zawodnik mógł – po uprzednim wezwaniu sędziego – ogłosić remis, niezależnie od stanowiska oponenta.
Przez lata przepis ulegał licznym modyfikacjom, aż FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa) zdecydowała się go usunąć, na rzecz bardziej rozbudowanych regulacji. Zależnie od rodzaju tempa gry (błyskawiczne, szybkie, klasyczne) obowiązywały inne przepisy, co doprowadziło z kolei do mnóstwa nieporozumień i kontrowersji, także wśród sędziów. Najwięcej emocji budziła zasada obowiązująca w szachach błyskawicznych, według której niezależnie od pozycji na szachownicy (choćby jedno posunięcie dzieliło gracza wygrywającego od mata), zawodnik przegrywający na czas nie miał narzędzia, by uratować choćby remis. Szczególne oburzenie wywoływały sytuacje, gdy tzw. martwych remisach, bądź przegranych pozycjach, szachiści wykonywali ruchy nie dążąc przy tym do wygranej. Omawiany problem w dużym stopniu ograniczyło pojawienie się zegarów elektronicznych, które pozwalały na dodawanie zawodnikom dodatkowych sekund po każdym posunięciu, dzięki czemu porażka na czas możliwa jest do uniknięcia. Jednak zegary elektroniczne to wciąż nowość na salach gry, więc niezbędna okazała się kolejna zmiana przepisów, która ujednoliciła przepisy w stosunku do tempa rozgrywki.
Chodzi o korektę z 01.07.2017r. oficjalnych przepisów gry wydanych przez FIDE (znanych jako Fédération Internationale des Échecs – Handbook FIDE E.I-III), która dotyczy wytycznych w sprawie partii granych bez dodatku sekundowego. Zgodnie z ust. III pkt. 5 nowych przepisów, zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo przed opadnięciem chorągiewki domagać się od sędziego uznania partii za remis, niezależnie od tempa, w jakim grana jest partia. Istnieją dwie podstawy uznania partii za remis:
Druga przesłanka może budzić pewne wątpliwości interpretacyjne, czym jest „podejmowanie wysiłków, aby wygrać partię”. Junior, który stara się zamatować przeciwnika królem i wieżą, (jednak nie wie jak to zrobić), choć niewątpliwie stara się osiągnąć cel i podejmuje ku temu wysiłek, nie da rady tego zrobić, niezależnie od czasu do namysłu. Z kolei zawodnik, który ma dużo gorszą pozycję pozornie bez szans na wygraną, wciąż może liczyć na błąd przeciwnika, a więc wykazuje swego rodzaju wysiłek w celu wygrania partii. W związku z powyższym, sędzia otrzymujący żądanie uznania partii za remisową, w razie wątpliwości powinien odłożyć decyzję i kazać graczom kontynuować partię w swojej obecności (ust. III pkt. 5.2.).
Wprowadzone zmiany należy uznać za jak najbardziej pozytywne, zwłaszcza z punktu widzenia fair play. Problem stanowić może jedynie rozpowszechnienie wprowadzonych zmian tak, aby na salach gry nie wprowadzić jeszcze więcej zamieszania. Wielu zawodników, a zwłaszcza seniorów, nie śledzi na bieżąco zmian w przepisach gry, co z pewnością jeszcze przez kilka lat będzie budziło sporo nieporozumień.
18.12.2024
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.