25.08.2020
Dziś temat, który budzi się w mediach czy środowisku piłkarskim na szczeblach lokalnych co jakiś czas. Chodzi o prowadzenie w meczach zespołów przez trenerów bez odpowiedniej licencji. Pisałem już jakiś czas temu o karach dla klubów nakładanych w takich sytuacjach. Są też sytuacje, w których odchodzi I trener zespołu i jest zastępowany przez asystenta, regulowane Uchwałą nr IV/63 z dnia 20 kwietnia 2017 roku (wraz z późniejszymi zmianami) Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce.
Zgodnie z art. 27 ust. 1 Uchwały nr IV/63, w przypadku zaprzestania prowadzenia danego zespołu przez pierwszego trenera, klub ma prawo zastąpić go przez dotychczasowego pierwszego asystenta pierwszego trenera lub innego trenera pracującego w tym klubie, posiadającego licencję uprawniającą do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach o jedną klasę rozgrywkową niżej. Powyższe uprawnienie obowiązuje do czasu zatrudnienia przez klub trenera posiadającego wymaganą dla danej klasy rozgrywkowej licencję, nie dłużej jednak niż na okres 3 kolejnych, oficjalnych meczy (pucharowych i ligowych) rozgrywanych przez ten klub. Powyższe zastępstwo musi zostać zgłoszone drogą e-mailową do organu prowadzącego rozgrywki, a także do Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN/ właściwego dla danego WZPN organu ds. licencjonowania trenerów.
Mamy też przypadek z art. 27 ust. 4, zgodnie z którym, w przypadku niemożności prowadzenia przez pierwszego trenera zespołu, w szczególności z powodu choroby stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, bądź innej przeszkody losowej - klub występujący w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi, CLJ U-19, oraz Ekstraligi kobiet i Ekstraklasy Futsalu może wystąpić do Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN o wyrażenie zgody na prowadzenie pierwszego zespołu przez dotychczasowego pierwszego asystenta pierwszego trenera lub innego trenera pracującego w tym klubie, posiadającego licencję co najwyżej o jeden stopień niższą od licencji posiadanej przez zastępowanego przez siebie trenera na okres trwania zwolnienia lekarskiego / na okres do ustania przeszkody losowej. Kluby występujące w niższych klasach rozgrywkowych kierują wniosek w przedmiotowym zakresie do właściwego dla danego WZPN organu ds. licencjonowania trenerów (wzór zgody stanowi załącznik nr 3 do niniejszej Uchwały).
W art. 5 Uchwały nr IV/63 wymienione są rodzaje licencji trenerskich dla danych klas rozgrywkowych, a to oznacza, że poza powyższymi wyjątkami zespół w danej klasie rozgrywkowej może prowadzić jedynie trener z odpowiednią licencją. Powoduje to sytuację, że „karuzela” trenerska w najwyższych klasach rozgrywkowych opiera się na trenerach znanych, uznanych, mających większe lub mniejsze sukcesy, dobrze pracujących z młodzieżą i tak można byłoby te przymioty wymieniać, a krąg osób z uprawnieniami zwłaszcza tymi najwyższymi jest stosunkowo wąski. Oczywiście może się on poszerzać poprzez uczestnictwo w kursach trenerskich, ale…
… ale teraz mamy wyjątkową sytuację, bo z powodów ogólnie wiadomych, związanych z epidemią kursów nie ma. Są zawieszone. Naprzeciw potrzebom trenerów wychodzi Uchwała nr V/68 z dnia 25 czerwca 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie możliwości uzyskania przez kandydatów na trenerów zgody warunkowej na prowadzenie zespołów w rozgrywkach ligowych w związku z zawieszeniem kursów trenerskich i tak z uwzględnieniem aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i związanym z tym ogłoszeniem stanu epidemicznego, a następnie stanu epidemii na terytorium Polski oraz innych decyzji właściwych władz administracyjnych, w tym dot. ograniczenia możliwości odbywania zgromadzeń, zgodnie z art. 1 Uchwały, trenerzy, którzy zgodnie z postanowieniami Uchwały nr V/75 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie Organizacji Kursów Kształcenia Trenerów Piłki Nożnej zgodnie z Wymogami Konwencji Trenerskiej UEFA oraz Karty Grassroots UEFA zostali zakwalifikowani i rozpoczęli kurs trenerski przed spowodowanym epidemią zawieszeniem organizowania i prowadzenia kursów trenerskich, dokonanym w dniu 12 marca 2020 roku – mogą ubiegać się o uzyskanie zgody warunkowej na prowadzenie zespołu w klasie rozgrywkowej odpowiedniej do poziomu zawieszonego kursu.
Taka zgoda może być wydana jedynie na czas określony – do wyznaczonego pierwszego terminu egzaminu końcowego potwierdzającego zaliczenie kursu trenerskiego, a o organami uprawnionymi do wydania zgody są komisje ds. licencji trenerskich Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.