27.05.2019
Dziś pora na ostatni odcinek o zasadach uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach w polskiej piłce nożnej. Odcinek 1. znajdziecie tutaj, a 2. – tutaj . W ostatniej części o III i IV lidze. Zapraszam do lektury!
III liga – procedura w przypadku braku uzyskania licencji przez klub, dla klubów występujących aktualnie w III lidze
§ 24 Uchwały nr V/70 z dnia 21 kwietnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie szczegółowych zasad uzupełnienia składu Ekstraklasy, I ligi, II ligi, III ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi Juniorów w sytuacji braku uzyskania licencji lub rezygnacji z udziału w rozgrywkach, przewiduje sytuację, gdy klub występujący aktualnie w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w III lidze, według procedury przewidzianej w stosownej Uchwale Zarządu PZPN w sprawie licencji dla klubów III ligi i wówczas klub ten zostanie sklasyfikowany w aktualnych rozgrywkach na ostatnim miejscu tabeli grupy III ligi, w której występował w zakończonym sezonie, bez względu na liczbę zdobytych punktów i zostanie przesunięty do klasy niższej.
§ 25 Uchwały nr V/70, to z kolei sytuacja, gdyby spośród klubów występujących w aktualnym sezonie w danej grupie rozgrywek o mistrzostwo III ligi nie uzyskał licencji na występowanie w następnym sezonie w III lidze, według procedury przewidzianej w stosownej Uchwale Zarządu PZPN w sprawie licencji dla klubów III ligi, więcej niż jeden klub. Wtedy kluby te zostaną sklasyfikowane w rozgrywkach aktualnego sezonu ex aequo na ostatnim miejscu w danej grupie III ligi bez względu na liczbę zdobytych punktów i zostaną przesunięte do klasy niższej.
Kolejna sytuacja, to przypadek uregulowany w § 26 Uchwały. W sytuacji, gdy po zakończeniu rozgrywek aktualnego sezonu nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w danej grupie III ligi, według procedury przewidzianej w stosownej Uchwale Zarządu PZPN w sprawie licencji dla klubów III ligi, więcej klubów niż ilość drużyn, które zgodnie z regulaminem rozgrywek spadają do IV ligi z danej grupy, wówczas decyzję o sposobie uzupełnienia ilości drużyn podejmie Zarząd Związku Wojewódzkiego prowadzącego rozgrywki III ligi w następnym sezonie.
Warto przypomnieć, że rozgrywki w czterech grupach III ligi prowadzą w danym sezonie cztery wojewódzkie związki piłki nożnej, po jednym każdą grupę. Każda grupa zrzesza drużyny z czterech związków i spośród nich każdy prowadzi rozgrywki co 4 lata. Stąd w przepisie sformułowanie „decyzję o sposobie uzupełnienia ilości drużyn podejmie Zarząd Związku Wojewódzkiego prowadzącego rozgrywki III ligi w następnym sezonie”.
III liga – procedura w przypadku braku uzyskania licencji przez klub, dla klubów, które występowały w aktualnym sezonie w IV lidze i zajęły miejsca 1-2
Regulacje te zostały zawarte w przepisach § 27 – 29 Uchwały nr V/70. Zgodnie z § 27. w sytuacji, gdy klub występujący w aktualnym sezonie, który zajął miejsce 1 lub 2 w rozgrywkach o mistrzostwo IV ligi nie uzyska licencji na występowanie w następnym sezonie w III lidze według procedury przewidzianej w stosownej Uchwale Zarządu PZPN w sprawie licencji dla klubów III ligi, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach aktualnego sezonu na miejscu, które zajął w rozgrywkach o mistrzostwo IV ligi, ale zostanie w tej samej klasie rozgrywkowej. Wówczas awans do III ligi uzyskuje klub, który zajmie trzecie miejsce w tabeli końcowej w danych rozgrywkach o mistrzostwo IV ligi i uzyska licencję na występowanie w następnym sezonie w III lidze według procedury wskazanej powyżej. Z kolei, w myśl przepisu § 28, w sytuacji, gdy licencji nie otrzymały kluby, dotychczas grające w IV lidze, wówczas ilość drużyn występujących w III lidze zostanie uzupełniona o drużyny, które zajęły najwyższe miejsca spadkowe i uzyskały licencję na występowanie w następnym sezonie w III lidze według procedury przewidzianej w stosownej Uchwale Zarządu PZPN w sprawie licencji dla klubów III ligi.
III liga - procedura w przypadku rezygnacji klubu z udziału w rozgrywkach
Zgodnie z § 29 Uchwały nr V/70, w sytuacji rezygnacji klubu z udziału w rozgrywkach III ligi, zastosowanie mają postanowienia Uchwały nr 13/102 z dnia 7 września 2006 roku Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie uzupełnienia składu poszczególnych klas rozgrywkowych w przypadku wycofania się drużyn lub rezygnacji z wywalczonego w sportowej rywalizacji awansu do klasy wyższej
IV liga i niższe klasy rozgrywkowe – procedura w przypadku braku uzyskania licencji przez klub
Tu również kwestie ze śródtytułu reguluje jeden przepis, czyli § 30 Uchwały. Zgodnie z nim, w sytuacji, gdy przepisy właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki nożnej nie regulują procedury uzupełniania składu IV ligi lub niższych klas rozgrywkowych w zakresie braku uzyskania licencji przez klub, mają zastosowanie postanowienia niniejszej Uchwały.
IV liga i niższe klasy rozgrywkowe – procedura w przypadku rezygnacji klubu z udziału w rozgrywkach
Tu zgodnie z § 31, w sytuacji, gdy przepisy właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki nożnej nie regulują procedury uzupełniania składu IV ligi lub niższych klas rozgrywkowych w przypadku rezygnacji klubu z udziału w rozgrywkach, mają zastosowanie postanowienia Uchwały nr 13/102 z dnia 7 września 2006 roku Prezydium Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie uzupełnienia składu poszczególnych klas rozgrywkowych w przypadku wycofania się drużyn lub rezygnacji z wywalczonego w sportowej rywalizacji awansu do klasy wyższej.
Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu, tę jakże interesująca na przełomie maja i czerwca materię. Zawsze w tym czasie w piłkarskim światku pojawiają się informacje, że ktoś nie dostanie licencji czy pytania kibiców, działaczy, trenerów, zawodników w stylu, a kto zagra w miejsce drużyny X, która w kwietniu czy maju wycofała się z rozgrywek. Myślę, że na część pytań już tu znajdą Państwo odpowiedź, a pozostałe proszę kierować przez formularz kontaktowy na stronie milldyvax.com.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.