03.11.2017
W jednym z ostatnich wpisów poruszaliśmy tematykę związaną z działalnością Centrum Mediacji i Arbitrażu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jednemu ze starszych orzeczeń tej instytucji w sprawie związanej z nadal aktualnym zjawiskiem tzw. cybersquattingu.
Przypomnijmy, że cybersquatting obejmuje bezprawną rejestrację znaków towarowych przez osoby trzecie jako nazwy domen. Dokonujący rejestracji wykorzystują system rejestracji nazw domen, aby zarejestrować nazwy znaków towarowych należące do znanych osób lub firm, z którymi nie mają związku. Jako właściciele tych rejestrów cybersquatterzy często umieszczają nazwy domen na aukcjach lub oferują je do sprzedaży bezpośrednio firmie lub osobie, do której nazwa domeny nawiązuje w cenach wykraczających poza koszt rejestracji. Alternatywnie mogą zachować rejestrację i używać nazwy domeny, aby przyciągnąć osoby trzecie do własnych witryn.
Na kanwie powyższego zjawiska skargę do Centrum WIPO złożył klub piłkarski Juventus F.C., którego znaki towarowe JUVENTUS i JUVE są objęte prawami ochronnymi z tytułu rejestracji w licznych krajach i obejmują rozmaite towary jak m.in. wydrukowane materiały, fotografie i czasopisma, biżuterię, pojazdy mechaniczne, taśmy wideo i dyski kompaktowe. Zarówno JUVE jak i JUVENTUS były zarejestrowane także na obszarze Japonii, gdzie w 2001 roku zamieszkały tam mężczyzna zarejestrował nazwy domen internetowych: „juvecard.com”, „juvebiz.com”, „juvetravel.com”, „juvepark.com” oraz „juvemobile.com”.
Składając skargę do Centrum WIPO klub argumentował, że w/w nazwy domen są łudząco podobne do zarejestrowanego znaku towarowego JUVE należącego do jednej z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych drużyn piłkarskich na świecie. Ponadto, skarżący podniósł również, że słowa takie jak „biz”, „card”, „travel”, „mobile” i „park” zawarte w nazwach domen mają charakter opisowy i w połączeniu ze znakiem JUVE, powodują mylne skojarzenia ze skarżącym klubem. Wskazano także, że pozwany nie miał żadnej podstawy prawnej do korzystania ze znaku JUVE jak np. prawa z tytułu licencji.
W tym miejscu trzeba wskazać, że spory dotyczące domen przed Centrum WIPO rozstrzygane są m.in. na podstawie Jednolitej Polityki Rozwiązywania Sporów o Nazwy Domen (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy). Zgodnie z paragrafem 4(a) Polityki wydanie orzeczenia o przeniesieniu nazw domen następuje, gdy spełnione zostaną łącznie trzy poniższe przesłanki:
W przedmiotowej sprawie Centrum WIPO uznało, że wszystkie w/w przesłanki zostały spełnione i decyzją z dnia 9 września 2001 r. (numer sprawy: D2001-0896o) orzeczono o przeniesieniu nazw domen na rzecz Juventusu.
Jak widać na przykładzie powyższej sprawy, rozpoznawalne jednostki, które posiadają prawa ochronne z tytułu rejestracji znaków towarowych (w tym kluby sportowe) nie pozostają bezbronne wobec praktyki cybersquattingu.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.