13.04.2022
UEFA od ponad 10 lat stara się wpłynąć na politykę finansową oraz gospodarczą klubów piłkarskich występujących w europejskich pucharach. Najważniejszym jej mechanizmem było wprowadzenie w 2010 roku regulacji Finansowego Fair Play, które miało za zadanie wpłynąć na rozsądniejsze gospodarowanie środkami przez kluby piłakrskie, zwiększenie ich transparentności oraz wykształcenie umiejętności funkcjonowania na podstawie własnych funduszy bez konieczności nadmiernego zadłużania.
Powyższe zasady określone zostały w dokumencie UEFA Club Licensing and Financial Fair Play Regulations, który wymaga od klubów piłkarskich spełnienia odpowiednich kryteriów w celu uzyskania licencji na grę w europejskich pucharach. Należą do nich kryteria sportowe (np. prowadzenie drużyn młodzieżowych na podstawie programu szkolenia młodzieży, podpisywanie kontraktów z piłkarzami), infrastrukturalne (np. dostęp do stadionu i spełnianie wymogów kategorii drugiego stadionu UEFA), personalno-administracyjne (np. zatrudnienie menedżera, dyrektora finansowego, rzecznika prasowego oraz trenera pierwszej drużyny), prawne (np. podpisanie kontraktu z federacją będącą członkiem UEFA) i najistotniejsze z punktu FFP kryteria finansowe, których jest ono integralną częścią.
Obecna regulacja zakładała, ażeby kluby w trakcie 3-letniego okresu monitoringowego nie przekroczyły dopuszczalnego ujemnego wyniku rentowności wynoszącego 30 milionów euro. W przypadku naruszenia tejże zasady break-even klub piłkarski mógł zostać ukarany środkami dyscyplinarnymi, o których mowa w ostatnim artykule.
Mając na uwadze pogarszającą się sytuację finansową klubów spowodowaną wybuchem pandemii koronawirusa oraz wynikające z tego trudności klubów w spełnianiu wymogów narzuconych przez europejską federację (wskutek spadku przychodów w stosunku w 2020 roku do 2019 roku aż o 10%, a także pierwszego w historii obowiązywania FFP ujemnego bilansu kosztów operacyjnych w 2020 roku na poziomie nieco ponad miliarda euro straty – w porównaniu do ponad 900 milionów zysku operacyjnego w roku 2019) UEFA zdecydowała się zaktualizować przepisy Finansowego Fair Play, które to wprowadzają niemałą rewolucję w ich dotychczasowym brzmieniu.
Piłka nożna
27.06.2022
Piłka nożna
30.05.2022
Piłka nożna
19.05.2022
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.