23.08.2019
Temat zagrania piłki ręką powraca w futbolu niczym bumerang przy okazji każdej kolejnej pojawiającej się kontrowersji. Nieporozumienia wywołują zarówno same przepisy, które rokrocznie ulegają przekształceniom, jak również kontrowersyjne interpretacje sędziów – pomimo wprowadzenia systemu VAR – budzące wiele emocji. Wiele pomyłek od początku sezonu budzą nowe wytyczne UEFA dotyczące oceny zagrania piłki ręką.
Organizacja wprowadziła jednolity system przewidujący, że każde zagranie piłki ręką należy traktować jako przewinienie. Nowe regulacje obowiązywać będą jedynie na imprezach i w rozgrywkach organizowanych pod skrzydłami federacji. Zmiany zostały pozytywnie ocenione przez International Footbali Association Board (organizacja odpowiedzialna za tworzenie nowych regulacji w piłce nożnej) i obowiązują również w rozgrywkach polskiej ligi. Są uregulowane w Przepisach Gry wydanych przez PZPN na sezon 2019/2020.
W artykule 12 Przepisów Gry ustanowiono podział na sytuacje, w których sędzia obligatoryjnie powinien uznać przewinienie zagrania ręką, a także na takie, w których uznanie złamania przepisów podlega ocenie uznaniowej arbitra.
Zagranie piłki ręką jest złamaniem przepisów gry w każdym przypadku, gdy:
Dotknięcie piłki ręką może zostać uznane za przewinienie, zależnie od interpretacji sędziego, gdy:
Odpowiedzialności za kontakt ręki z piłką nie wyklucza sytuacja, w której nieprzepisowe zagranie było konsekwencją wcześniejszego odbicia się piłki od innego gracza, który znajdował się w bliskiej odległości.
Dotknięcie piłki ręką nie powinno stanowić przewinienia w kilku wymienionych przypadkach, stanowiących katalog zamknięty:
Powyższe przepisy obowiązują bez wyjątku również w przypadku bramkarzy znajdujących się poza własnym polem karnym.
Istnieje więc kilka wyjątków, w których dotknięcie piłki nie będzie stanowiło złamania przepisów, bądź ostateczna ocena należeć będzie do sędziego.
12.12.2024
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
Portal milldyvax.com powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności milldyvax.com Sp. z o.o.